Magnesy, które znamy i wykorzystujemy na co dzień, to głównie te ozdobne lub bardziej praktyczne – lodówkowe i te, których używa się w szkole do różnego rodzaju tablic. Tymczasem wyrób ten znalazł o wiele szersze zastosowanie, głównie w przemyśle. Trzeba przy tym podkreślić, że ich moc w zależności od rodzaju może być bardzo różna. Niektóre magnesy mogą utrzymać ciężar nawet 1300 razy większy od nich samych. Jakie są rodzaje magnesów i gdzie się je wykorzystuje?

Magnesy ferrytowe

To najpowszechniejsza i najbardziej liczna grupa magnesów. Ich roczne światowe zużycie sięga kilkuset tysięcy ton i stale wzrasta. Wiąże się to przede wszystkim z tym, że są najtańsze – ich cena za kilogram jest najniższa względem innych rodzajów magnesów. Mogą być produkowane w różnych formach i rozmiarach – wszystko zależy od zapotrzebowania. Tworzy się je w gotowych kształtach, które jednak poddają się lekkiej obróbce poprzez szlifowanie tak, aby nadać im żądany wygląd. Podczas tej czynności trzeba uważać, aby magnesy się nie nagrzewały, co czasem może być bardzo trudne. Ich niezwykle duża popularność łączy się z szerokim zakresem zastosowania. Magnesy ferrytowe można najczęściej spotkać w przemyśle lub w sprzętach wykorzystywanych do użytku domowego. Stanowią elementy silniczków elektrycznych oraz generatorów. Wykorzystuje się je również jako części składowe sprzęgieł elektromagnetycznych i hamulców. Mogą być także stosowane w zabawkach bądź jako czujniki pozycji i obracania. Należy też wspomnieć o tym, że stanowią ważne części uchwytów czy głośników. Jeśli jesteśmy zainteresowani kupnem tego typu magnesów, warto odwiedzić sklep internetowy euromagnesy.pl.


Magnesy neodymowe

Tego typu magnesy charakteryzują się bardzo dużą wydajnością przy zachowaniu kompaktowych rozmiarów. Wytwarzają tak silne pole magnetyczne, że nawet te najmniejsze – wielkości jedynie 10 czy 20 mm – są niemożliwe do rozdzielenia gołymi rękami. Magnesy te wytwarza się, łącząc neodym, żelazo oraz bor. Ze względu na wysoką aktywność chemiczną neodymu, podczas wytwarzania magnesy zostają powlekane warstwami ochronnymi – niklową, cynkową bądź innymi. Niestety, wadą tych wyrobów jest mała wytrzymałość mechaniczna. Magnesy neodymowe obecnie wykorzystuje się jako elementy zabawek mechanicznych czy zamknięć broszur bądź segregatorów. Są one także popularne jako części w wykrywaczach metali. Oprócz tego należy wspomnieć o dużej roli magnesów neodymowych w nowoczesnych komputerach, sensorach czy maszynach produkcyjnych. To właśnie dzięki dużej mocy kryjącej się w naprawdę małych magnesach neodymowych jest możliwa produkcja coraz to mniejszych dysków komputerowych – zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

Magnesy alnico

Innym rodzajem magnesów, również dostępnym w sklepie internetowym euromagnesy.pl, są magnesy alnico. Jest to skrótowiec utworzony od symboli pierwiastków, z jakich składa się ten wytwór. Są to: glin (Al), nikiel (Ni) oraz kobalt (Co). Można spotkać się również z takim zapisem tej nazwy: AlNiCo – który bardzo obrazowo przedstawia pierwiastki wchodzące w jego skład. Tego rodzaju magnesy również znalazły swoje szerokie zastosowanie w przemyśle. Używa się ich w silnikach elektrycznych, przetwornikach gitarowych czy mikrofonach bądź czujnikach. Należy jednak nadmienić, że są one coraz częściej zastępowane przez inne, silniejsze oraz bardziej kompaktowe magnesy.

Zastosowanie magnesów w przemyśle jest bardzo szerokie. Niektóre z ich rodzajów mogą być wykorzystywane do podobnych bądź tych samych maszyn czy mechanizmów, jednak mimo wszystko różnią się mocą oraz wytrzymałością. Magnesy alnico cechują się na przykład większą wytrzymałością mechaniczną od ferrytowych czy neodymowych. Może o tym decydować sposób ich wyrobu oraz rodzaj pierwiastków, z jakich powstają. Warto też wiedzieć, że temperatura pracy magnesów alniko jest możliwa aż do 450 C. magnesów ferrytowych do 250 C, a magnesów neodymowych przeważnie tylko do 80 C. Wybór magnesu powinien być więc uwarunkowany naszymi potrzebami i wymaganiami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *