Rozwój technologii zawsze był ambiwalentny. Z jednej strony ułatwiał życie, ale z drugiej niewłaściwe wykorzystany powodował wzrost zagrożenia i potrzebę konstrukcji jeszcze lepszych zabezpieczeń. Z tego względu bardzo szybko doszło do rozpowszechnienia użycia telewizji przemysłowej wraz z instalacjami alarmowymi. Jak skonstruować system, aby wykorzystać maksimum jego możliwości?
Jak alarmy podnoszą bezpieczeństwo?
Każdy alarm ma to do siebie, że informuje o fakcie wystąpienia zdarzenia. Oznacza to, że gdy odpowiednio zaprogramowane czujniki wykryją konkretny rodzaj zdarzenia, to natychmiastowo informują o tym fakcie odpowiednie służby oraz wszystkie zainteresowane osoby. Nie mają przy tym bezpośredniej funkcji prewencyjnej. Oczywiście domniemany włamywacz może zauważyć migający czujnik ruchu, jednak tego typu czujnik może znajdować się tylko wewnątrz budynku i nie może zabezpieczyć majątku firmy, który znajduje się na zewnątrz obiektu. Ponadto alarmy nie dają możliwości monitorowania sytuacji na zabezpieczanym obszarze.
Dlatego też powszechnie przyjęte jest, iż systemy alarmowe nie pełnią funkcji prewencyjnej, a raczej sygnalizują wystąpienie zdarzenia. Jest to bez wątpienia ogromy atut całego rozwiązania, gdyż całość instalacji może być zaprogramowana w odpowiedzi na możliwość wystąpienia wybranych zagrożeń czy zdarzeń losowych (wyciek gazu oraz innych substancji chemicznych, awaria zaworów wodnych, pożar itp.). Za wykrycie zagrożenia odpowiadają odpowiednio zaprogramowane czujniki, które przesyłają informacje do centrali alarmowej, która uruchamia dalszy ciąg zdarzeń.
Monitoring – wady i zalety
Głównym zadaniem monitoringu jest funkcja prewencyjna. Oznacza to, że monitoring nie informuje o fakcie wystąpienia zdarzenia, a wyłącznie rejestruje obraz oraz dźwięki. Z tego względu konieczne jest zatrudnienie dodatkowej osoby, która będzie śledzić rejestrowany obraz. Problemem jest także sytuacja, gdy podłączonych kamer do rejestratora jest zbyt dużo, ponieważ może to przekroczyć możliwości jednej osoby.
Dlatego też najważniejszą rolą monitoringu jest zapobieganie włamaniom, kradzieży i innym sytuacjom, które mogą zagrażać życiu i zdrowiu. Potencjalny włamywacz widząc kamery nie odważy się na włamanie, z uwagi na możliwość zapisu wyglądu jego twarzy czy sylwetki.
Połączenie alarmu oraz monitoringu
Najwyższym standardem zabezpieczającym obiekt czy dany obszar jest połączenie instalacji alarmowych z instalacją monitoringu. Wiele wykonawców instalacji programuje je w ten sposób, aby w momencie wykrycia zdarzenia alarm uruchamiał kamery, które mogą zarejestrować sprawcę czy przyczynę zdarzenia. Takie rozwiązanie niemal pozbawione jest wad, gdyż odpowiednio zaprogramowane pozwala na szybką i zdecydowaną reakcję. Kolejnym atutem takiego rozwiązania jest możliwość odtworzenia okoliczności powstania zdarzenia lub okoliczności jemu towarzyszących.
Bez wątpienia połączenie alarmu i monitoringu pozwala na uzupełnienie się obu instalacji, a także likwidacji słabych punktów w sytuacji, gdy te funkcjonowały oddzielnie. Doskonale zdają sobie z tego sprawę projektanci nowoczesnych biurowców oraz wykonawcy instalacji.
Więcej o różnych sposobach zabezpieczenia budynków na stronie: http://www.makrosat.com.pl/oferta
fot: pixabay