Współczesne systemy alarmowe, które ochronią Twój biznes

Argumenty przemawiające za montażem alarmu w firmie

Główną rolą każdego systemu alarmowego jest natychmiastowe wykrycie faktu nieautoryzowanego wejścia na teren firmy czy do konkretnego budynku firmy lub innego zdarzenia. Obecne systemy alarmowe to kompleksowa instalacja, która składa się z kilku elementów (centrali, czujników, sygnalizatorów, komunikatorów, dialerów), które odpowiednio skonfigurowane zadecydują o skuteczności całej instalacji.

O czym poinformują systemy alarmowe? Przede wszystkim o fakcie włamania lub o jej próbie. Alarm może być zintegrowany z czujnikami dymu czy gazu, w przypadku wystąpienia pożaru lub nieszczelności instalacji gazowej system zareaguje wysyłając konkretny komunikat. Centrala alarmu może wysłać wiadomość do konkretnych służb (policja, straż pożarna) oraz do właściciela biura. Dzięki takiemu rozwiązaniu można uniknąć wiele nieszczęśliwych wypadków, sama zaś instalacja podnosi również bezpieczeństwo pracowników.


System alarmowy – elementy i podstawowe zasady działania

Standardowy system alarmowy składa się tak naprawdę z kilku elementów. Można go swobodnie rozbudowywać, jednak zależy to tak naprawdę od występowania ewentualnych zagrożeń. Nie ma potrzeby inwestować w rozwiązania, które tak naprawdę nie są potrzebne.

Skuteczność systemu opiera się przede wszystkim na doborze odpowiednich czujników, przede wszystkim czujek ruchu, które aktywują alarm w momencie pojawienia się intruza wewnątrz budynku. Jak jednak zabezpieczyć się już wcześniej? Pomogą w tej sytuacji czujniki (wibracyjne, magnetyczne), które można zamontować przy drzwiach oraz oknach. Pozwolą one wykryć niebezpieczeństwo zanim dojdzie do faktycznego włamania. Dodatkowymi elementami systemu alarmowego mogą być czujniki gazu oraz dymu, reagujące bezpośrednio w momencie pojawienia sir zagrożenia.

Bardzo ważnym elementem systemu alarmowego jest centrala, której zadaniem jest właściwa interpretacja zdarzeń w chronionym miejscu. Zadaniem centrali jest wysłanie odpowiedniego komunikatu właściwym organom (policji, agencji ochroniarskiej czy straży pożarnej), a także właścicielowi. Najczęściej jest to komunikat tekstowy, ale nie zawsze.

Ostatnim ważnym elementem alarmu są sygnalizatory (wewnętrzne oraz zewnętrzne), których zadaniem jest sygnalizowanie konkretnego zdarzenia. Są to najczęściej komunikaty akustyczne/dźwiękowe lub wizualne/optyczne – migające ostre światło, które może utrudniać poruszanie się intruza. Sygnalizatory wewnętrzne posiadają odpowiednią obudowę, która pozwala swobodnie komponować je z stylem danego wnętrza i wystroju biura.

Od czego zależy skuteczność alarmu?

Skuteczny system alarmowy to przede wszystkim dwa czynniki – właściwy dobór urządzeń oraz staranne wykonanie całej instalacji. Dlatego niezwykle ważne jest wykonanie odpowiedniego projektu oraz przeprowadzenie wywiadu środowiskowego, które pozwolą określić zagrożenia i podjąć odpowiednie działania zmierzające do ich eliminacji. Działanie prewencyjne i sama obecność sygnalizatora alarmowego może trwale zniechęcić intruza. Niestety należy podkreślić, że nawet najnowocześniejszy i nienagannie wykonany system alarmowy nie zapewni stu procentowego bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *