Budownictwo mieszkaniowe oraz użytkowe stale się rozwija i oferuje coraz nowsze rozwiązania. W chwili obecnej dostępne są alternatywne metody, niezbyt szeroko znane, ale warte uwagi. Należy do nich między innymi budownictwo kontenerowe.
Zastosowanie kontenerów
Budownictwo kontenerowe ma bardzo szerokie zastosowanie. Stanowi dobre rozwiązanie różnych problemów, wynikających np. z trzęsień ziemi, powodzi, pożarów czy innych nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Budownictwo modułowe jest tańsze oraz prostsze od tradycyjnych metod. Być może dlatego staje się coraz bardziej popularne również w naszym kraju. Jeszcze do niedawna kontenery kojarzyły się większości osób z obskurnymi mieszkaniami socjalnymi, pomieszczeniami pracowniczymi lub magazynowymi na budowie, bądź też z lokalami gastronomicznym najniższej jakości. Dziś są w stanie godnie zastąpić cegłę. Ich jakość nie odbiega od jakości budynków murowanych. Coraz częściej kontenery, np. z firmy Ramirent S.A. są wykorzystywane do budowy szkół, przedszkoli, świetlic, przychodni lekarskich, czy też domów mieszkalnych całorocznych lub letniskowych.
Czy budownictwo kontenerowe jest bezpieczne?
Większość z nas nie widzi przeszkód aby kontenery były wykorzystywane jako magazyny, pomieszczenia dla pracowników budowy lub nawet jako mieszkania socjalne. Problem pojawia się w momencie, gdy jakaś jednostka samorządowa chce wybudować z nich przedszkole lub inną placówkę oświatową. U większości osób pojawia się wtedy pytanie, czy taka konstrukcja będzie bezpieczna i czy spełni wszystkie wymagania sanitarne oraz przeciwpożarowe?
Odpowiedź brzmi: tak. Obiekty wykonane z kontenerów spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa i obowiązujące normy w budownictwie. Na rynku dostępne są specjalnie przystosowane do tych wymogów moduły, jak np. kontenery sanitarne, których zadaniem jest zapewnienie odpowiednich warunków higienicznych. Kontenery te wyposażone są w funkcjonalne oraz bezpieczne instalacje, np. elektryczną czy hydrauliczną. Ściany, dach oraz podłoga są ocieplone wełną mineralną, dzięki czemu można w nich bez obaw przebywać przez cały rok.
Zalety budowania z kontenerów
Zalet kontenerów jest bardzo dużo. Są to niskie koszty budowy, krótki czas stawiania budynku, a także możliwość dowolnej rozbudowy lub przemieszczania danej konstrukcji. Czynniki te są bardzo istotne, zwłaszcza w czasach gdy w przedszkolach i żłobkach wielkich miast brakuje miejsc. Budynek wykonany z kontenerów, np. z firmy Ramirent jest funkcjonalny oraz przyjazny dla małych dzieci. Są one odpowiedzią na dynamiczne zmiany demograficzne lub katastrofy naturalne. Stworzenie placówki oświatowej jako samodzielnego budynku to minimum 3 lata, w trakcie których tworzy się projekt, przeprowadza procedury przetargowe oraz stawia budynek. Natomiast szkoła lub przedszkole z kontenerów powstaje mniej więcej w dwa miesiące i może służyć jako tymczasowe lub stałe miejsce do nauki.
Budownictwo kontenerowe to stosunkowo nowe zjawisko, które ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Jest ono jednak coraz bardziej popularnym sposobem na tanie i szybkie budowanie. Ze względu na mobilność oraz dostępność kontenery mogą stać się świetnym materiałem do budowania mieszkań i obiektów użyteczności publicznej w przyszłości.