Czy termoizolacja piwnicy jest konieczna?

Piwnica w domu jednorodzinnym to wyjątkowo uniwersalne pomieszczenie. Z powodzeniem znajduje zastosowanie jako spiżarnia, magazyn i składzik wszelkiego rodzaju niepotrzebnych rzeczy, dodatkowa przestrzeń mieszkalna, pralnia czy siłownia. Chociaż zazwyczaj kojarzy się z ciemnym, chłodniejszym i nieco wilgotniejszym pomieszczeniem, jako taka również potrzebuje odpowiedniej termoizolacji i wentylacji ponieważ wszelkie problemy związane z nadmierną wilgocią w piwnicy biorą się właśnie z nieodpowiedniego podejścia do izolacji oraz wentylacji. Warto wiedzieć, jak ją poprawnie wykonać.


– Izolacja cieplna piwnicy jest bezwzględnie konieczna, ponieważ obniżenie temperatury w pomieszczeniach znajdujących się poniżej gruntu zawsze jest przyczyną zawilgocenia spowodowanego odkładaniem się wilgoci na ścianach na skutek niskich temperatur ścian oraz słabej cyrkulacji powietrza (nie da się w piwnicy otworzyć okien, aby ją przewietrzyć). Aranżacja piwnicy na częściej używane pomieszczenia wymaga już zainstalowania bardzo dobrej izolacji cieplnej. Brak izolacji piwnicy może przede wszystkim odpowiadać za zawilgocenie, a nawet przemarzanie elementów budynku, a w konsekwencji szkodliwe pleśnie na ścianach – tłumaczy specjalista firmy Isover.

Jak dobrać materiał?

Termoizolacja podziemnych części budynku podlega nieco innym zasadom niż ma to miejsce w przypadku ścian czy stropów. Odnosi się to również do wyboru materiału. Powinny go charakteryzować takie cechy, jak odpowiednia wytrzymałość na ściskanie, dobra izolacyjność cieplna, odporność na nasiąkanie wodą, korozję biologiczną, zamarzanie i odmarzanie.

Izolacja krok po kroku

Nieco inaczej będą przebiegały prace w piwnicy ogrzewanej i nieogrzewanej. Ściany piwnicy ogrzewanej powinny zawsze być ocieplone na całej wysokości. W piwnicy nieogrzewanej powinno się ocieplić przynajmniej cokół do głębokości przemarzania gruntu, choć i to nie jest zalecane z powodów opisanych powyżej.

W nowych budynkach izolację najczęściej montuje się od zewnętrznej strony ścian. To rozwiązanie pozwala na eliminację mostków termicznych wokół okien, w trudnych rejonach stropu czy schodów. Do powierzchni muru trzeba przykleić płyty termoizolacyjne. Tą pracę wykonuje się z pomocą specjalnego kleju lub masy zastosowanej do hydroizolacji.

W czasie wykonywania prac należy zwrócić szczególną uwagę na pozornie drobne rzeczy, takie jak np. dopasowanie płyt w narożnikach lub trudniej dostępnych miejscach. Małe niedociągnięcia pozostawione bez poprawek mogą w przyszłości stać się przyczyną niepoprawnego działania izolacji.

O czym jeszcze pamiętać?

Płyty w narożnikach najlepiej układać tak, żeby krawędzie tych ułożonych na jednej ścianie zazębiały się z krawędziami płyt ściany przyległej.

Poprawnie wykonane prace izolacyjne w piwnicy pozwalają uniknąć przedostawania się wilgoci i powstawania pleśni. To przede wszystkim podstawa do uczynienia z piwnicy pomieszczeń często użytkowanych. Z tych względów zadanie najlepiej zlecić fachowcom. Kluczową kwestię stanowi również sam projekt i dobór najwyższej klasy materiałów. Pomoc na każdym z tych etapów może zapewnić zatrudnienie jednego dobrego przedsiębiorstwa – tłumaczy specjalista firmy Isover.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *