Zakup opału to z pozoru prosta czynność, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy wszystko da się załatwić przez Internet bez wychodzenia z domu. Z pozoru wystarczy wybrać interesujący nas opał, zamówić i cieszyć się wolnym dniem czekając na jego dostawę. Niestety Internet to nie tylko wygoda, ale i zagrożenia, szczególnie ze strony nieuczciwych sprzedawców. Jak w dobie naciągaczy i trefnych okazji wybrać idealny ekogroszek? Podpowiadamy!
Po pierwsze – sprawdź, czy to, co kupujesz to w ogóle ekogroszek!
Jedną z najważniejszych rzeczy, jaką powinniśmy uczynić przed zamówieniem ekogroszku, jest sprawdzenie, czy spełnia on odpowiednie wytyczne, które kwalifikują dany opał do miana ekogroszku. Aby dany opał można było nazwać ekogroszkiem, powinien on wpisywać się w odpowiednie normy charakterystyki. Po pierwsze granulacja ekogroszku mieści się w granicach od 5 do 25 mm, co oznacza, że jego uziarnienie jest stosunkowo drobne. Po drugie, jego część niepalna, określana najczęściej jako zawartość popiołu, nie powinna przekraczać 10%, co oznacza, że na każdy kilogram spalonego ekogroszku powinniśmy uzyskać zaledwie do 100g pozostawionego popiołu. Co dalej? Dalej mamy oczywiście wilgotność, która o dziwo bywa problematyczna, gdyż nie jest to tak, że im suchszy ekogroszek, tym lepiej. Opał powinien posiadać odrobinę wilgoci tak, aby utrzymać stosowny poziom rozpalania, ale w ekogroszku jej poziom nie powinien przekraczać 10%. Inaczej jest z siarką, która uznawana jest za niepożądany element w składzie każdego, szanującego się opału, dlatego też im jej mniej w danym ekogroszku, tym lepiej. Ogólnie przyjętą normą dla zawartości siarki, której powinniśmy się trzymać, chcąc kupić idealny ekogroszek, jest zawartość poniżej 1%.
Czy idealny ekogroszek to ten z najwyższą wartością opałową?
Jednym z najważniejszych czynników rozpatrywanych podczas zakupu każdego opału, jest oczywiście jego wartość opałowa. Im jest ona wyższa, tym więcej energii otrzymamy po jego spaleniu. W ten sposób kupując pozornie tańszy opał, najczęściej w ogóle nie oszczędzamy, gdyż musimy spalić go znacznie więcej, aby uzyskać tę samą ilość ciepła, jak w przypadku spalenia mniejszej ilości, droższego i bardziej kalorycznego opału. Taki właśnie jest idealny ekogroszek, gdyż jego wartość opałowa przekracza najczęściej 24 000 kJ/kg!
Artykuł powstał we współpracy z https://www.wegielsztygar.pl .