W jakie czujniki są wyposażone zbiorniki na paliwa?

Zbiorniki dwupłaszczowe na paliwo zapewniają bezpieczne przechowywanie i dłuższą trwałość cieczy. Magazynowane paliwa odbywa się w powłoce wewnętrznej. Natomiast powłoka zewnętrzna zabezpiecza przed przenikaniem cieczy do gruntu, np. w przypadku rozszczelnienia. Czujniki to niedrogi i skuteczny sposób na zabezpieczenie się przed przelaniem zbiornika przechowującego paliwo. Jest to urządzenie zapewniające komfort i spokój użytkownikom.

 

 

Czujnik poziomu paliwa i przecieków

Zbiorniki na paliwo wyposażone są najczęściej w bezprzewodowy czujnik poziomu paliwa z wyświetlaczem, np. WatchmanSonic Plus ze zintegrowanym czujnikiem przecieku pomiędzy płaszczami – wewnętrznym i zewnętrznym. Jest to urządzenie umożliwiające zdalne monitorowanie poziomu paliwa w zbiorniku. Taki czujnik dostarcza użytkownikowi aktualnych informacji o poziomie przechowywanego w zbiorniku paliwa. Następnie zebrane dane zostają przesłane do odbiornika, który podłączony jest do wybranego gniazdka elektrycznego w mieszkaniu lub biurze. Poziom paliwa wyświetlany jest na ciekłokrystalicznym ekranie. Gdy jego poziom spadnie poniżej 10 procent, wówczas na ekranie pojawi się symbol pompy dozowania paliwa, który sygnalizuje konieczność uzupełnienia cieczy w zbiorniku.

Jak działa taki czujnik? Otóż wykorzystuje on przekaźniki umieszczone na górze zbiornika Deso, które za pomocą fal ultradźwiękowych monitorują poziom paliwa w nim przechowywanego. Co więcej, posiada możliwość integracji z innymi systemami monitorowania. Dużą zaletą takiego czujnika jest funkcjonalność, gdyż wynik pomiaru paliwa wyświetlany jest na wyświetlaczu, a także pełna kontrola, co oznacza ciągły monitoring niskiego poziomu paliwa. Czujnik pomaga w zarządzaniu magazynowanym paliwem, chroni przed przetankowaniem i włącza pompę, gdy wypełnienie automatycznie sięga maksymalnego dopuszczalnego poziomu napełnienia zbiornika. Zależnie od modelu mogą być to czujniki ultradźwiękowe lub pływakowe. Warto dodać, że urządzenie współpracuje zarówno ze zbiornikami z tworzyw sztucznych, jak i ze stali.

 

Czujnik temperatury

Temperaturę paliwa rejestruje się również za pomocą czujnika umieszczonego w zbiorniku paliwa. Służy on do wykrywania temperatury paliwa wewnątrz zbiornika. Urządzenie te wyposażone jest w wodoodporną sondę pomiarową, pracującą najczęściej w zakresie od -55 do +125 stopni Celsjusza. Urządzenie oferuje możliwość sterowania innymi urządzeniami na podstawie odczytu i zmian temperatury. Czujnik temperatury paliwa jest zintegrowany w obudowie razem z czujnikiem składu paliwa. Paliwo, które przechodzi przez ten czujnik, jest oceniane w celu uzyskania procentowego udziału zanieczyszczeń w paliwie, jak również temperatury paliwa.

 

 

 

Odbiornik do czujników

„Odbiornik umożliwia kontrolę urządzeń pomocniczych oraz precyzyjne pomiary poziomu paliwa. Zasięg czujnika pozwala na umieszczenie odbiornika z wyświetlaczem w dużej odległości od miejsca pomiarów, co umożliwia kontrolę nawet z biura lub domu” – dodaje ekspert z firmy MiM Mariusz Mańkowski ze Szczecina, która oferuje wysokiej klasy bezpieczne zbiorniki, dedykowane właścicielom zakładów produkcyjnych, gospodarstw rolnych i domowych.

Odbiornik alarmuje, gdy magazynowane paliwo dostaje się do przestrzeni międzypłaszczowej zbiornika, co pozwala na szybką reakcję w przypadku awarii. Dzięki odbiornikowi użytkownik otrzymuje informację o stanie napełnienia zbiornika, bez zaglądania do niego. Jest on kompatybilny ze wszystkimi istniejącymi systemami czujników pomiarowych oraz ze standardowymi czujnikami przemysłowymi. W przypadku osiągnięcia niskiego poziomu uruchamia się alarm dźwiękowy lub wizualny w przypadku wykrycia wycieku, lub próby kradzieży. Istnieje także możliwość zaprogramowania automatycznego wysyłania wiadomości SMS na wybrany numer telefonu, w przypadku uruchomienia alarmu. W obecnych czasach, przy rosnących kosztach paliw i magazynowania uważne kontrolowanie zasobów jest bardzo ważne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *