Dom dobrze strzeżony – proste rozwiązania do monitoringu

O ochronie i monitoringu naszego domu, tego co się dzieje w środku i na zewnątrz warto myśleć przez cały rok, nie tylko kiedy wzrasta liczba włamań – m.in. w okresie letnim. Co więc można zrobić, by trzymać pieczę na tym co dzieje się w domu i na naszej posesji? Poniżej przegląd dostępnych rozwiązań monitorujących, które stanowią alternatywę dla skomplikowanych systemów alarmowych.

Częste podróże, wyjazdy służbowe, długie godziny w pracy powodują, że nasze domy na wiele godzin pozostają bez kontroli podczas naszej nieobecności. Problemem są nie tylko ewentualne odwiedziny nie zawsze przychylnych nam gości, ale również brak możliwości obserwacji obecnych w naszym M pozostałych domowników – często ludzi starszych, dzieci czy zwierząt. Które rozwiązania warto zastosować, by zapewnić ochronę naszego lokum i móc na bieżąco kontrolować sytuację?

Wielki brat na straży

Dostępną opcją, która pozwoli nam uniknąć wdrożenia skomplikowanych systemów alarmowych i spełnienia związanych z tym licznych wymogów sprzętowych jest korzystanie z usług monitoringu online, które od pewnego czasu są oferowane na rynku. Zaletą tego typu rozwiązania jest na pewno minimum sprzętowe, które musimy zapewnić ze swojej strony. Wystarczy zaopatrzyć się w kamery – i tu dobra informacja: mogą to być zarówno komputerowe, USB jak i IP. Co ważne możliwa jest współpraca różnych typów kamer, co także ma znaczenie dla kosztów całej inwestycji. Usługi monitoringu internetowego oferują często program, integrujący pracę naszych kamer. Wszystko co musimy zrobić to zarejestrować się w serwisie i pobrać program, którego konfiguracja jest również zazwyczaj nieskomplikowana. Obraz pochodzący z kamer możemy zobaczyć w konsoli na przeglądarce – także tej w telefonie komórkowym. To jednak rozwiązanie, które pozwoli nam kontrolować sytuację wewnątrz domu. Minusem jest to, że w opcji podstawowej – bezpłatnej zazwyczaj nie możliwości archiwizacji zarejestrowanego obrazu.

Domofon w smartfonie

Ci, którym zależy nie tylko na monitoringu, ale także na stałej „komunikacji z domem” przyda się rozwiązanie polskiej firmy, które zdobyło już popularność w wielu krajach Europy. DOMOPHONE firmy AC Software, bo o nim mowa to domofon, z którego korzystamy za pośrednictwem między innymi urządzeń mobilnych, obsługując go np. poprzez smartfona. Urządzenie wraz z aplikacją na telefon umożliwia nam kontakt z każdym, kto w danej chwili dzwoni do furtki podczas naszej nieobecności. W tym momencie urządzenie łączy się z naszym smartfonem lub tabletem, na którym wyświetla się obraz z kamery.

Na swoim telefonie nie tylko zobaczymy tę osobę, ale również porozmawiamy z nią, a nawet otworzymy jej bramę wjazdową, jeśli jest to np. kurier, który chce zostawić nam przesyłkę.

DOMOPHONE możemy sterować poprzez iPhone’a, iPada lub inne urządzenie z systemem Android. Jeśli nie możemy odebrać połączenia w danej chwili, istnieje opcja nagrania i sprawdzenia w wolnej chwili, kto nas odwiedził. Aplikacja pozwala nam na rejestrację aż 100 nagrań i 500 zdjęć.

Inną – bardzo wygodną funkcją jest zdalne wykrywanie otwarcia lub zamknięcia bramy. Jeśli zapomnieliśmy ją zamknąć, urządzenie powiadomi nas o tym. Wówczas możemy ją zamknąć sami lub jeśli jesteśmy poza domem zrobić to zdalnie, chroniąc posesję i dom przed wstępem osób niepożądanych. Konfiguracja systemu pozwoli również na automatyczne zamknięcie bez wiedzy użytkownika.

Foto(pułapki)

Jednym ze sposobów na ochronę naszego domu może być zamontowanie specjalnych kamer, które pozwolą monitorować teren otwarty wokół niego. Zaprojektowane, by pracować na zewnątrz bez względu na warunki atmosferyczne, zazwyczaj umieszczane są na fasadzie budynku, drzewie czy słupie. Rejestrują dźwięk i obraz, które potem są wysyłane na telefon użytkownika. Skomunikować można się z nimi za pomocą sieci GSM i poprzez komendy SMS. Dostaniemy je w sklepach ze sprzętem monitorującym lub detektywistycznym. To opcja popularna zwłaszcza wśród inwestorów budujących domy, dla ich ochrony jeszcze na etapie prac budowlanych. To jednak nie jedyne zastosowanie. Dzięki temu rozwiązaniu możemy chronić wszystko, co posiadamy na terenie naszej posesji – garaż czy wyposażenie naszych posesji – np. meble ogrodowe, place zabaw naszych dzieci, grille czy baseny.

O firmie AC SOFTWARE

Polski producent i dostawca szerokiej gamy rozwiązań IT dla biznesu oraz domu.

W swoim portfolio posiada linię produktów, wspierających optymalizację oraz procesy w średnich i dużych przedsiębiorstwach, a także urządzenie DOMOPHONE będące rozwiązaniem dla inteligentnego domu, które współpracuje z aplikacją na urządzeniach mobilnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *