Grzejniki cokołowe – gdzie znajdą swoje zastosowanie?

Wybór odpowiedniego grzejnika do kuchni może być trudnym wyzwaniem. Również wybór miejsca, w którym zostanie umieszczony może się okazać kłopotliwy. W większości przypadków grzejniki w kuchni umieszcza się pod oknem. Jeśli jednak takie położenie grzejnika przeszkadza nam w odpowiedniej aranżacji kuchni lub w ogóle w naszych planach nie uwzględnialiśmy grzejnika naściennego, to musimy znaleźć inne rozwiązanie.

Grzejnik, który nie zabiera przestrzeni

Wiadomo przecież, że każda kuchnia musi być ogrzewana, zwłaszcza w domach jednorodzinnych lub kamienicach. Rozwiązaniem tego problemu stanowi grzejnik cokołowy (np. marki Thomson). 
Przeważnie grzejnik, który jest montowany na ścianie, czy to pod oknem czy też w innym miejscu, zaburza sposób rozmieszczenia szafek i uniemożliwia uzyskanie maksymalnej wygody. Często bywa tak, że przeszkadza w otwieraniu szafek, dlatego o tym gdzie ma być zamontowany, powinniśmy pomyśleć już na etapie projektowania kuchni, najlepiej w trakcie wykonywania instalacji centralnego ogrzewania (jeśli budujemy nowy dom lub wykonujemy generalny remont kuchni).
Najlepszym pomysłem na zaoszczędzenie miejsca w kuchni i zapewnieniu sobie pełnej swobody przy rozmieszczaniu szafek jest właśnie grzejnik cokołowy, którego instaluje się w dolnej części szafki (zamiast cokołu). Nie zajmuje miejsca na podłodze czy ścianie, dzięki czemu w pełni można wykorzystać powierzchnię użytkową kuchni. Grzejnik ten należy podłączyć do instalacji centralnego ogrzewania i zamontować w przestrzeni między podłogą a szafką. Zaleca się, aby przestrzeń ta miała wymiary 12 cm. Urządzenie to nawiewa ciepło do pomieszczenia przez wymiennik ciepła, przy pomocy wentylatora o dwóch prędkościach.


Jak działa grzejnik cokołowy?

Grzejnik cokołowy załącza się i wyłącza automatycznie wraz z systemem centralnego ogrzewania, co wpływa na ograniczenie kosztów eksploatacji w porównaniu do grzejników cokołowych elektrycznych. Nie musimy się także martwić o kurz powodujący przegrzanie grzejników elektrycznych, które trzeba regularnie z niego czyścić. Wentylator pracuje cicho, niezależnie od prędkości, więc nie będzie zakłócał naszego spokoju, a latem może służyć jako cyrkulator powietrza w kuchni.
Grzejnik cokołowy marki Thomson (który możemy nabyć z pomocą firmy Manissa Europe), wyposażony jest w wewnętrzny wyłącznik termiczny, którego zadaniem jest kontrola centralnego ogrzewania: czy jest włączone i czy gorąca woda już zaczęła krążyć w układzie. Czujnik wyczuwa gorącą wodę, dzięki czemu automatycznie załącza wentylator. Kiedy centralne ogrzewanie zostanie wyłączone i woda w układzie ostygnie, wentylator również się wyłącza. Eliminuje to konieczność przełączania urządzenia ręcznie. Jeśli chcemy, aby w naszej kuchni było cieplej wystarczy, że przełączymy wentylator na większe obroty.

Grzejniki cokołowe posiadające wentylo-konwektor są o prawie 1/4 bardziej wydajne niż standardowe grzejniki. Jeden grzejnik o długości 40 cm jest w stanie ogrzać kuchnię, której powierzchnia nie przekracza 12 m2. Stanowią one świetną alternatywę dla klasycznych grzejników ściennych. Sprawdzą się zarówno w małych kuchniach, gdzie zwykłe grzejniki są tylko przeszkodą, jak i w dużych. Warto je wybrać jeśli zależy nam na estetycznym wyglądzie pomieszczenia kuchennego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *