Luksusowe osiedla poza ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi i udogodnieniami oferują niepowtarzalny klimat i bezpośrednią bliskość natury. Podobnie jak nieruchomości wakacyjne, których realizację deweloperzy teraz wstrzymali

Inwestycje mieszkaniowe inspirowane zagranicznymi trendami w budownictwie skierowane są do wąskiej grupy nabywców zainteresowanych wyższym standardem i preferujących określony styl życia. Rosnąca świadomość rynkowa klientów powoduje, że deweloperzy, szczególnie w przypadku inwestycji apartamentowych, proponują coraz ciekawsze rozwiązania architektoniczne.

Wiedząc, że część osób poszukuje ofert nieszablonowych, tak zaaranżują przestrzeń wokół budynków, żeby zapewniała jak największy komfort zamieszkania i sprzyjała integracji mieszkańców. Służą temu alejki spacerowe, zieleń, place zabaw dla dzieci i różnego rodzaju elementy małej architektury, także wodne. Przede wszystkim liczy się estetyka. Ważne, żeby koncepcja architektoniczna, rozwiązania aranżacyjne wewnątrz budynków i zagospodarowanie krajobrazu wokół nich tworzyły spójną całość, a tym samym niepowtarzalny klimat.

Projekty wtopione w naturę

Nowe kompleksy, które położone są blisko terenów zielonych są poza tym tak zaprojektowane, aby dobrze komponowały się z naturalnym otoczeniem. Przykładem takiej inwestycji na warszawskim rynku jest projekt Apartamenty Wilanowska prowadzony kilkuetapowo na Mokotowie przez Rogowski Development. Inwestycja nazywana potocznie Osiedlem Ażurowych Okiennic przylega bezpośrednio do obszaru rezerwatu przyrody z Potokiem Służewieckim. Oferta mieszkaniowa w inwestycji została zróżnicowana jakościowo i cenowo. Najbliżej zielonych terenów rekreacyjnych usytuowane zostały budynki o najwyższym standardzie. Dostępne są w nich luksusowe apartamenty i penthousy z rozwiązaniami najwyższej klasy. Poza tym, przestrzeń całego osiedla łączy się stylistycznie z naturalnym otoczeniem. Zieleń, rekreacyjne skwery, deptaki, przy których znajdują się suche rzeki ułożone z białych specjalnych kamieni, wydzielone prywatne ogrody przydomowe na parterach, czy olbrzymie tarasy zostały stworzone po to, by kompleks wpisywał się w piękny zielony krajobraz, który go otacza.

Najwięcej tego typu projektów, w których zachowane zostały najwyższe standardy tak architektoniczne, jak i związane z zagospodarowaniem terenu wokół inwestycji powstaje w Warszawie. W okresie od lipca do września tego roku w stolicy liczba wyższej jakości mieszkań na rynku pierwotnym wzrosła. Na warszawskim rynku jest ich 3,9 tys. wśród 19 tys. lokali znajdujących się w całej ofercie deweloperskiej, wyliczają analitycy Emmerson.

Poza stolicą, gdzie niewątpliwie jest najwięcej mieszkań z wyższej półki, duży ich wybór można znaleźć jeszcze w Krakowie i Wrocławiu. Za luksusowe lokum znajdujące się w warszawskim Śródmieściu w III kw. br. trzeba było zapłacić średnio 17,5 tys. zł/mkw. W Krakowie na terenie Starego Miasta, gdzie usytuowane są ekskluzywne mieszkania za 1 metr kwadratowy musimy wydać przeciętnie 14,9 tys. zł. We Wrocławiu, gdzie także najdroższym rejonem jest obecnie Stare Miasto, które zajęło miejsce Śródmieścia w końcówce września tego roku średnia cena wynosiła już mniej, bo 8,3 tys. zł/mkw.

Pojedyncze nieruchomości wakacyjne

Nieliczni deweloperzy oferują także inwestycje na rynku nieruchomości wakacyjnych. Na takie mieszkania decyduje się niewielka grupa odbiorców. Teraz z powodu zastoju gospodarczego wiele projektów zostało wstrzymanych.

Inwestorzy wyjaśniają, że nakłady są zbyt duże w porównaniu do cen, które spadły w ostatnim czasie. Takie projekty realizowane są często w dziewiczym terenie co generuje wysokie koszty budowy infrastruktury. Firmy deweloperskie, które mają trudności ze sprzedażą gotowych apartamentów w miejscowościach wakacyjnych wynajmują je do czasu zbycia. Żeby zachęcić kolejnych kupujących inicjują też kluby, w których właściciele mogą wymieniać się apartamentami w różnych miejscowościach wypoczynkowych.

Obecnie niewiele osób może sobie pozwolić na tego typu inwestycję. Dlatego wykończone i wyposażone apartamenty deweloperzy oferują także osobom i firmom w promocyjnych cenach pakietowych, które mogą zainteresować się nimi inwestycyjnie. Sprzedający zachęcają do zakupu, oceniając że rentowność takich inwestycji może sięgać 8 proc. Obecnie tylko najwięksi deweloperzy, którzy od dawna budują w tym segmencie rynku porywają się na realizację tego typu projektów, głównie w miejscowościach nadmorskich.

Stawki w kurortach

Najbardziej spośród miejscowości wakacyjnych stawki szaleją w Juracie. Znacznie przewyższając ceny apartamentów w Sopocie, czy Zakopanem. Za metr kwadratowy mieszkania na rynku wtórnym w tym klimatycznym nadmorskim miejscu trzeba zapłacić ponad 16 tys. zł. Z danych portalu Oferty.net wynika, że drugi w kolejności jest Sopot, gdzie mieszkania kosztują średnio 9,5 tys. zł/mkw. Na następnym miejscu plasuje się Zakopane ze stawką 9,3 tys. zł za mkw. W Międzyzdrojach jest już nieco taniej. Kupujący tam mieszkanie wakacyjne muszą wyłożyć 8,6 tys. zł/mkw.

Wyższe ceny lokali w Juracie wynikają z tego, że dominuje tam zabudowa apartamentowcowa, prawie nie ma tam budynków starszego typu, które można spotkać w innych kurortach z czołówki rankingu. Poza tym w Juracie nie ma już wolnych terenów pod budownictwo, więc apartamentów nie będzie przybywać, a to gwarantuje utrzymanie wysokiego poziomu cen. Zdaniem specjalistów z rynku nieruchomości, kurorty zawsze będą należeć do czołówki najdroższych lokalizacji w kraju.
źrółdło: www.otwarty.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *