Zdaniem Pracodawców RP zagranicznych przedsiębiorców, rozważających inwestycje w Polsce, odstraszają długie procedury administracyjne i nieprzystosowane do realiów nowoczesnej gospodarki prawo pracy.
Te elementy sprawiają, iż przyciągamy mniej inwestycji niż wynosi zdolność ich absorpcji przez naszą gospodarkę a także mniej, niż wskazywałaby na to nasza pozycja w rankingach atrakcyjności inwestycyjnej. W 2010 r. napływ BIZ wyniósł 7,5 mld EUR, co stanowi jedynie 45 proc. zainwestowanych środków w szczytowym 2007 roku.
To właśnie utrudnienia natury biurokratycznej powodują, że nie wykorzystujemy naszego potencjału. Nie podnosimy konkurencyjności gospodarki, nie zabezpieczamy tym samym miejsc pracy dla młodych pracowników. Tymczasem powinniśmy wykorzystać czas, kiedy możemy (jeszcze) konkurować kosztami pracy z państwami zachodnimi i rozwijać się, zanim całkowicie utracimy tą przewagę na rzecz państw azjatyckich.
Zachętą dla wielu zagranicznych przedsiębiorstw, również z sektora MSP, do wchodzenia na nasz rynek, byłaby zmiana przepisów. Dzisiaj mogą sobie na to pozwolić głównie duże firmy. Zarówno doradcy posiadający wiedzę o realiach naszego rynku jak i czas potrzebny na uzyskanie pozwoleń i decyzji kreują koszty, na które stać jedynie nielicznych mniejszych inwestorów. Zdaniem Pracodawców RP przyciągnięcie inwestycji z sektora MSP mogłoby rozwiązać nasze problemy z bezrobociem.
W opinii Pracodawców RP z napływu zagranicznego kapitału poza nowymi miejscami pracy możemy czerpać wiele dodatkowych korzyści. Inwestycje zagraniczne często wiążą się z tak potrzebnym naszej gospodarce transferem innowacyjnej technologii. Lokowane w nowych sektorach mogą pobudzić rozwój przemysłu i skłonić rodzimych przedsiębiorców do zainteresowania się nim. Ponadto BIZ zwiększają możliwości eksportowe gospodarki, co wpływa na poprawę bilansu wymiany handlowej.
***
Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej to największa i najstarsza organizacja pracodawców w Polsce. Powstała w listopadzie 1989 roku. Reprezentuje ponad 7 000 firm, zatrudniających przeszło 3 000 000 pracowników. 85 proc. z nich to firmy prywatne, 15 proc. należy do Skarbu Państwa. Organizacja jest uznanym partnerem społecznym w Polsce i w Europie, reprezentuje stronę pracodawców w Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno – Gospodarczych. Prezydentem Pracodawców RP jest Andrzej Malinowski. Z inicjatywy organizacji powstało m.in. Centrum Monitoringu Legislacji – pierwsze w Polsce forum, pozwalające śledzić proces legislacyjny oraz umożliwiające przedsiębiorcom wpływ na kształt i jakość stanowionego prawa (www.cml.pracodawcyrp.pl). Pracodawcy RP powołali również Obserwatorium Regionalnych Rynków Pracy, w ramach którego prowadzony jest wielowymiarowy, rzetelny i systematyczny monitoring regionalnych rynków pracy w Polsce, z uwzględnieniem potrzeb i oczekiwań pracodawców (www.obserwatorium.pracodawcyrp.pl).
źródło: Pracodawcy RP