Niższe rachunki za ogrzewanie po modernizacji c.o.

Okres wakacyjny to idealny czas na wszelkiego rodzaju remonty, w tym również modernizację instalacji centralnego ogrzewania. Warto o to zadbać przed sezonem grzewczym, ponieważ niesprawne i zarośnięte kamieniem elementy instalacji zwiększają straty ciepła, a wraz z nimi rachunki. Poniżej podpowiadamy najkorzystniejsze rozwiązania, zarówno dla posiadaczy domów, jak i mieszkańców kamienic czy blokowisk.

Aby zoptymalizować koszty ogrzewania, powinniśmy zadbać o trzy elementy: izolację budynku, stolarkę okienną oraz sam system ogrzewania. Jeśli budynek jest ocieplony, mamy wstawione nowe okna, pozostaje kwestia wymiany systemu grzewczego. Modernizacja instalacji ma za zadanie zapewnić nam komfort cieplny zimą i optymalizację kosztów, a jej przebieg zależeć będzie głównie od rodzaju, metrażu i wieku nieruchomości.

Ogrzewanie w domach

Ponad połowa Polaków mieszka w domach wolnostojących, wielorodzinnych lub w budynkach szeregowych i tzw. bliźniakach (52%). Starsze, często przekazywane z pokolenia na pokolenie domy, wymagają z wiekiem remontu i modernizacji instalacji c.o. i c.w.u. Większość z nich posiada instalacje typu otwartego, w których woda ma stały kontakt z powietrzem, co przyspiesza korozję grzejników. W takim przypadku warto przerobić instalację na zamkniętą. Będzie to konieczne, jeśli planujemy założyć kocioł gazowy lub olejowy. Podczas modernizacji ogrzewania bardzo ważną sprawą jest wybór paliwa. Decyzja zależy od wielu czynników, m.in. dostępu do mediów (gaz), czy miejsca, które możemy przeznaczyć na kotłownię i składowanie opału. Jednym z elementów podlegających wymianie przy modernizacji c.o., są skorodowane i pełne osadu z kamienia rury. Ogromną popularność zyskały w ostatnich latach instalacje z tworzyw sztucznych. – Najnowocześniejsze na rynku są obecnie wielowarstwowe systemy rur z tworzywa, które mają wzmocnioną strukturę polietylenu, poprzez sieciowanie metodą termiczną PERT. Dzięki temu rury te są mocniejsze i bardziej odporne na uszkodzenia. Specjalna technika produkcji gwarantuje ich bezawaryjność przez wiele lat – mówi Marcin Stawiany, ekspert marki Keller, z Grupy SBS.

Pozostaje nam jeszcze wybór systemu ogrzewania. Coraz popularniejszym i polecanym przez ekspertów rozwiązaniem w domach jest montaż ogrzewania w systemie mieszanym. Ogrzewanie podłogowe na parterze budynku sprawdza się w kuchni, łazience, na korytarzu, gdzie utrzyma stałą temperaturę w strefie dziennej. – Główną zaletą ogrzewania płaszczyznowego jest jego ekonomiczność, wynikająca m.in. z faktu, iż systemy te pracują na niskich parametrach zasilania. W pomieszczeniach, gdzie zainstalowano ogrzewanie płaszczyznowe, można obniżyć temperaturę grzania o 2-3°C, nie tracąc przy tym komfortu cieplnego, otrzymując dodatkowo spore oszczędności energii cieplnej – informuje Marcin Stawiany, ekspert marki Keller. Ogrzewanie podłogowe zaleca się też dla alergików, gdyż zapobiega cyrkulacji kurzu. Dodatkowo jest świetnym rozwiązaniem, gdy w domu są małe dzieci, często lubiące bawić się na podłodze. Eliminacja grzejników, które zbierają kurz wpływa także na estetykę pomieszczenia oraz optycznie powiększa przestrzeń. Na piętrach i sypialniach warto natomiast zamontować grzejniki płytowe, które szybko ogrzewają pomieszczenie oraz regulują temperaturę. Takie rozwiązania pozwalają na optymalizację kosztów nie tylko instalacji, ale także późniejszej eksploatacji.

Ogrzewanie w kamienicach

W starym budownictwie często spotykamy jeszcze piece kaflowe na węgiel, usytuowane w każdym pokoju. W wielu miejscach piece przebudowano i wmontowano w nie grzałki elektryczne, które kumulowały i utrzymywały ciepło przez dłuższy czas. Piece takie bardzo wolno ogrzewają pomieszczenia i choć temperatura długo się potem utrzymuje, to niestety najbardziej w pobliżu samego pieca. Podczas generalnego remontu mieszkania w kamienicy, warto wymienić całą instalację c.o. i c.w.u., zamontować kocioł grzewczy – gazowy lub elektryczny oraz zainstalować grzejniki stalowe płytowe. Będzie to rozwiązanie o wiele korzystniejsze pod względem ekonomicznym, ekologicznym i estetycznym.

 

Ogrzewanie w blokach

W blokach z lat 70. i 80. występują przeważnie ciężkie, stalowe rury i stare żeliwne grzejniki. Podczas remontu trzeba je koniecznie wymienić na nowoczesne i trwałe rozwiązania, aby nie zaskakiwały nas ciągłe awarie. Ważnym krokiem jest wybór grzejników. Powinny zostać dopasowane do projektu c.o. danego bloku oraz mieć odpowiednią moc i rozmiary. – Grzejniki płytowe, dostępne w wielu rozmiarach, można łatwo dopasować do wnęk, czy miejsc pod parapetami. Dobierając wielkość grzejników powinniśmy pamiętać o tym, aby zachować miejsce na swobodną cyrkulację powietrza – informuje Marcin Stawiany, ekspert marki Keller, z Grupy SBS. – Warto także zamontować głowice termostatyczne, które dadzą możliwość regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach oraz spore oszczędności energii cieplnej – dodaje Stawiany. Grzejniki płytowe mają małą akumulacyjność cieplną, dzięki czemu szybko reagują na regulację temperatury. Zaraz po zakręceniu zaworu termostatycznego szybko stygną, a po odkręceniu prędko się nagrzewają, co pozwala na wietrzenie pomieszczeń bez strat energii. – Projektanci instalacji c.o. dobierając grzejniki często zwracają uwagę jedynie na ich wydajność i możliwość umieszczenia ich w danym pomieszczeniu. Rzadko patrzą na wygląd, a jest to przecież ważny element estetyki wnętrza, warto więc poświęcić wyborowi grzejników trochę więcej czasu – mówi Maria Jakubowska, architekt i dekoratorka wnętrz. Zwróćmy więc uwagę na powłokę lakierniczą grzejników, zabezpieczenia antykorozyjne stosowane przez producenta oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Niezależnie od rodzaju budynku, w którym mieszkamy, modernizacja starego systemu grzewczego jest koniecznością, jeśli chcemy płacić niższe rachunki w sezonie grzewczym. Wymieniając instalację i grzejniki, warto wybrać rozwiązania, które posłużą nam przez wiele lat i przyniosą oszczędności energii cieplnej oraz komfort użytkowania. Pamiętajmy też, że często na tego typu remonty czy wymiany musimy dostać zgodę administratora lub właściciela budynku.

 

***

O Grupie SBS

Grupa SBS – jedna z największych w Polsce sieci sprzedaży artykułów sanitarnych, grzewczych, instalacyjnych i sieci zewnętrznych. Zrzesza ponad 90 hurtowni, dysponując ponad 170 punktami handlowymi w kraju. Współpracuje z ponad 180 dostawcami, wśród których są największe firmy branży grzewczej, instalacyjnej i sanitarnej. W ofercie znajduje się ponad 30 tysięcy produktów markowych produktów uznanych firm, w tym produkty marek należących do SBS: Keller, Delfin i Nanopanel.

Więcej na: www.grupa-sbs.pl

***

O Praktycy.com

Praktycy.com jest zespołem ekspertów, którzy w sposób kompleksowy i strategiczny budują komunikację marketingową i PR-ową, kreują wizerunek oraz promują kluczowe polskie i międzynarodowe marki w świecie rzeczywistym i online. Wśród naszych klientów znajdują się m.in.: Grupa Onet.pl, Animex, P&G, zanox.com, Grupa Fotka.pl, Bank Millennium, Kancelaria Podatkowa Ożóg i Wspólnicy, Grupa Nantes, IT Kontrakt, zanox, Spy Shop, Agencja Rozwoju Innowacji SA, RzetelnyRegulamin.pl czy ASB TAX.

Więcej: www.praktycy.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *