Trwałość wyrobów betonowych – mity i fakty

Trwałość betonu w liczbach Trwałość betonu to kluczowy wskaźnik, który determinuje jakość oraz długowieczność konstrukcji. Jest to cecha, która nieustannie budzi zainteresowanie zarówno inżynierów, jak i użytkowników końcowych. Wpływa ona na bezpieczeństwo, ekonomię eksploatacji oraz estetykę wyrobów betonowych. Dane statystyczne i wyniki badań naukowych jednoznacznie pokazują, że beton, dzięki swojej …

Czytaj dalej

Uniwersalny materiał budowlany

Beton – uniwersalny materiał budowlany, który od wieków wykorzystywany jest w budownictwie na całym świecie. Jest to materiał, który swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim swoim właściwościom, takim jak wytrzymałość, trwałość i elastyczność. Beton jest obecnie jednym z najbardziej popularnych materiałów budowlanych na świecie i nie bez powodu – oferuje on …

Czytaj dalej

Domieszki do betonu i ich zastosowanie

W zależności od zamierzonego efektu wywołanego w mieszance cementowej wyróżniamy różne rodzaje domieszek. Jak zmieniają właściwości betonu i jakie jest ich zastosowanie? Czym domieszki różnią się od tak zwanych dodatków do betonu? Beton jest podstawowym budulcem wykorzystywanym w drogownictwie, przy budowie placów, ścieżek rowerowych, terminali przeładunkowych i nie tylko. Używany …

Czytaj dalej

Beton zbrojny i jego praktyczne zastosowanie

Betonem zbrojonym nazywamy segmenty zrobione z betonu, które wyposażono w dodatkowe wsporniki z prętów lub drutów, wykonanych ze stali, szczególnie tam, gdzie materiał ten jest najbardziej narażony na obciążenia, przekraczające standardową odporność materiału na rozciąganie. Beton zbrojony dzielimy na dwie główne kategorie – żelbet oraz beton sprężony. Żelbet, zwany inaczej …

Czytaj dalej

Kilka słów o żelbecie

Beton jest najpowszechniej stosowanym materiałem w budownictwie. Oczywiście z reguły występuje on w połączeniu ze stalą, tworząc tzw. żelbet. Wynika to z dobrych parametrów stali, która ma bardzo wysoką wytrzymałość na rozciąganie, ale jest droga. Beton jest znacznie tańszy, ma on jednak niską wytrzymałość na rozciąganie. Razem tworzą relatywnie tani, …

Czytaj dalej

Nie daj wpuścić się w kanał – jaka nawierzchnia do warsztatów i myjni samochodowych?

Posadzka do warsztatu samochodowego, stacji serwisowej czy myjni musi być odporna na działanie czynników mechanicznych i chemicznych. Z uszkodzonego pojazdu często wylewa się olej, płyn hamulcowy czy benzyna, które trudno usunąć. Ważne jest również, aby podłoże nie poddawało się wpływowi obciążeń dynamicznych – ciężarowi poruszających się pojazdów czy upadkowi narzędzi …

Czytaj dalej

Lafarge Ambasadorem Regionu 2012

Lafarge zdobył wyróżnienie Ambasadora Regionu 2012 podczas tegorocznej edycji Liderów Regionu województwa świętokrzyskiego. Nagroda została przyznana firmie w uznaniu sukcesów na polskim rynku oraz zaangażowanie i wsparcie społeczności lokalnej w regionie. Fot. Lafarge. Mirosław Majchrowicz odbiera nagrodę piątek, 8 lutego w Kielcach odbyła się trzynasta już Gala Liderów Regionu województwa …

Czytaj dalej

Jak wykonać beton mrozoodporny?

W polskich warunkach atmosferycznych powszechnym oddziaływaniem niszczącym beton jest cykliczne zamrażanie oraz rozmrażanie wody, zawartej w strukturze betonu. Przemianie wody w lód towarzyszy wzrost objętości, co może przyczynić się do powstawania spękań oraz uszkodzeń materiału. Od czego zależy wytrzymałość betonu i jak prawidłowo wykonać beton mrozoodporny wyjaśnia Paweł Madej, kierownik …

Czytaj dalej

Co powoduje „niekontrolowane” pękanie posadzek?

Paweł Madej, kierownik Centrum Badania Betonów Lafarge. Rysy pojawiające się na powierzchni betonu są powszechnie znanym, trudnym do uniknięcia zjawiskiem. Oprócz ich negatywnego wpływu na estetykę powierzchni, mogą one także pogarszać pewne parametry betonu, jak np. wodoszczelność czy przenoszenie dźwięku. Do najczęstszych czynników decydujących o pojawianiu się niekontrolowanych spękań posadzek …

Czytaj dalej

Jak należy właściwie pielęgnować świeży beton?

Paweł Madej, kierownik Centrum Badania Betonów Lafarge.Świeżo wykonany beton należy zawsze chronić przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych. Odpowiednia pielęgnacja „młodego” betonu ma na celu zapewnienie optymalnych warunków cieplno-wilgotnościowych w dojrzewającym betonie i tym samym wspomaganie przebiegu hydratacji cementu. Czynności technologiczne związane z pielęgnacją sprowadzają się do ochrony świeżo wykonanego betonu …

Czytaj dalej

Cement Specjal – specjalista do betonu wysokiej klasy

Wymagania w stosunku do stwardniałego betonu, jak i świeżej mieszanki betonowej zmieniają się w zależności od zaplanowanych robót. Wysoka wytrzymałość na obciążenia w krótkim czasie, możliwość pracy w obniżonych temperaturach czy dobra trwałość to najbardziej pożądane cechy betonu. Cement Specjal umożliwia uzyskanie w krótkim czasie mocnego betonu, który dobrze sprawdza …

Czytaj dalej

Budujemy ogrodowy basen

Polacy kochają wypoczynek nad wodą. Niezależnie od tego czy spędzamy urlop nad egzotycznym morzem, pływamy łódką na rodzimych Mazurach czy wylegujemy się nad Bałtykiem, o przyjemności spędzania letniego czasu nad wodą, nie trzeba nikogo przekonywać. Jednak żeby popływać w upalne dni, nie musimy nigdzie jechać. Wystarczy zbudować niewielki basen w …

Czytaj dalej

BUDUJEMY ŚCIEŻKI OGRODOWE

Ścieżki ogrodowe – jeden z najważniejszych elementów ogrodu. Wykonane z dekoracyjnego betonu, kostki czy naturalnego kamienia nadają przestrzeni dookoła domu atrakcyjnego wyglądu oraz pozwalają na utrzymanie jej w czystości. Na co należy zwrócić uwagę budując ścieżki, a także czego unikać podpowiada Sławomir Rutczyński, doradca technologiczny z Lafarge Cement S.A. Planując …

Czytaj dalej

JAK POWSTAJE BETON?

Beton to najpopularniejszy materiał wykorzystywany we współczesnym budownictwie. Mimo, że składa się głównie z prostych składników, warto pamiętać, że produkcja mieszanki betonowej jest procesem wymagającym precyzji, a błędy popełnione na etapie tworzenia grożą m.in.: pękaniem elementów konstrukcji, kruszeniem ścian czy zapadaniem fundamentów. Obecnie, w odróżnieniu od szarego budownictwa lat 70’ …

Czytaj dalej

ABC SZTUKI PROFESJONALNEGO TYNKOWANIA

Popękane tynki, odpadające fragmenty elewacji, odkształcenia i odbarwienia to najczęstsze problemy, z którymi musimy się zmierzyć wykańczając ściany domu. Jak prawidłowo przygotować mury do tynkowania? Czego unikać podczas prac? Co jest najistotniejsze w doborze materiałów? Pamiętając o kilku kluczowych zasadach z pewnością unikniemy wielu błędów wykonawczych. Ekspert Lafarge radzi – …

Czytaj dalej

Nowa siedziba Muzeum Śląskiego na pewnych fundamentach

Lafarge dostarczył około 1000 m3  betonu fundamentowego na budowę nowej siedziby Muzeum Śląskiego w Katowicach. W ramach inwestycji placówka przeniesie się do centrum miasta na poprzemysłowy obszar dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice”. Na terenie kompleksu powstanie również Międzynarodowe Centrum Kongresowe oraz siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Inwestycja jest …

Czytaj dalej

Samozagęszczalny beton na powierzchnie pionowe

Agilia™ Pionowa to innowacyjny samozagęszczalny beton firmy Lafarge przeznaczony do wylewania pionowych elementów budynku, takich jak: ściany, kolumny i elementy gęsto zbrojone. Dzięki unikalnej, płynnej konsystencji beton ma świetną przyczepność do zbrojenia, łatwo dociera w trudno dostępne miejsca i nie wymaga wibrowania.  Jego stosowanie ułatwia prace budowlane, a wykonanie zgodnie …

Czytaj dalej

Kolorowy beton Lafarge odpowiedzią na nowe trendy w architekturze

Artevia™ Kolor stanowi innowacyjne rozwiązanie architektoniczne przeznaczone dla profesjonalistów oraz odbiorców indywidualnych. Kolekcja barwionych betonów dekoracyjnych wychodzi naprzeciw twórczej wyobraźni architektów i urbanistów pozwalając na tworzenie przestrzeni o dużej sile wyrazu, a także umożliwiając łączenie wysokich walorów użytkowych ze współczesnymi trendami. Znany od tysiącleci beton obecnie uznawany jest za coś …

Czytaj dalej