Beton jest najpowszechniej stosowanym materiałem w budownictwie. Oczywiście z reguły występuje on w połączeniu ze stalą, tworząc tzw. żelbet. Wynika to z dobrych parametrów stali, która ma bardzo wysoką wytrzymałość na rozciąganie, ale jest droga. Beton jest znacznie tańszy, ma on jednak niską wytrzymałość na rozciąganie. Razem tworzą relatywnie tani, wytrzymały i wygodny do wbudowania materiał budowlany.

Na wytrzymałość żelbetu wpływają oczywiście jego elementy składowe. Pręty zbrojeniowe jako elementy stalowe nie są elastyczne pod względem ich modyfikacji i zmiany parametrów. Jedynie przy ich produkcji w hucie możemy wpłynąć na wartość wytrzymałości i skład chemiczny stali. Przy kruszywie do betonu nie możemy zrobić nic, poza znalezieniem innego materiału. Pozostaje nam spoiwo, którego jest najmniej procentowo w stosunku do masy i objętości w betonie, ale w nim mamy najwięcej możliwości do wszelkich modyfikacji.

Mimo że spoiwa w stosunku do stali i kruszywa jest niewielka ilość, jego wpływ na dobrą sprawę jest kluczowy i to nie tylko na wytrzymałość i trwałość całego materiału, ale także inne parametry jak np. czas dojrzewania betonu, czy łatwości jego wbudowania. To sprawia, że dobór odpowiedniego spoiwa jest sprawą bardzo ważną.

Cement jest podstawą spoiwa, więc można by rzec, że od jego doboru wszystko zależy, dlatego warto zajrzeć na stronę http://pewnycement.pl/ aby zorientować się w ofertach sprawdzonych firm i już na tym etapie mieć pewność, że nasza konstrukcja będzie miała odpowiednie parametry.

Może się jednak zdarzyć, że pomimo doboru odpowiedniej stali, kruszywa i cementu ciągle nasz żelbet, mimo że bardzo dobry, nie spełni konkretnych oczekiwań ze względu np. na specyfikę danego obiektu i sposób jego budowania. W takiej sytuacji warto pomyśleć o modyfikacji spoiwa. Na rynku jest bardzo dużo różnego rodzaju dodatków i domieszek, których działanie jest różnorodne – jedne skrócą nam czas wiązania betonu, inne spowodują, że nie będziemy musieli zagęszczać betonu w skompilowanej konstrukcji. Żeby odnaleźć się w tym wszystkim dobrze odwiedzić portal http://pewnycement.pl/ gdzie można zapoznać się z opiniami innych przedsiębiorców, a nawet zapytać eksperta, który doradzi jaką domieszkę bądź dodatek najlepiej zastosować do naszej konstrukcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *