Stadiony na Euro 2012 – Polska wreszcie nie musi się wstydzić swoich obiektów sportowych, co było normą podczas ostatnich kilkudziesięciu lat. Co więcej, teraz wiele państw może nam pozazdrościć pięknych i nowoczesnych stadionów. Zapraszamy do artykułu, w którym dowiedzą się Państwo, jak prezentować się będą imponujące areny na Euro 2012.

Gdy szef UEFA Michael Platini ogłosił, że Polska i Ukraina będą gościć u siebie najlepsze drużyny Starego Kontynentu, w obu krajach zapanowała ogromna radość. Polacy z jednej strony cieszą się z występu swoich piłkarzy na Euro, ponieważ będą mogli oglądać na żywo najlepsze jedenastki Europy i rywalizować z nimi. Z drugiej strony wielkim powodem do radości jest to, że polepszy się infrastruktura komunikacyjna, sportowa czy hotelowa. Kibice radują się zwłaszcza ze stadionów – kilka lat temu sytuacja w naszym kraju pod tym względem wyglądała tragicznie, nawet biedniejsze państwa posiadały przynajmniej jeden reprezentacyjny obiekt sportowy. Na szczęście sytuacja się zmieniła – zmodernizowano wiele obiektów, wybudowano kilka nowych, jednak wisienką na torcie jest powstanie czterech nowoczesnych aren na Euro 2012 – w Gdańsku, Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu. Z wyjątkiem stolicy Wielkopolski, gdzie zmodernizowano stadion Lecha, w pozostałych miastach od podstaw zaplanowano budowę nowych stadionów. Przyjrzyjmy się zatem, jak wyglądać będą obiekty, które zmienią na lepsze obraz polskiej piłki nożnej oraz poprawią komfort oglądania spotkań przez mieszkańców wspomnianych miast.

Pierwszy z nich – Stadion Narodowy w Warszawie powstaje w miejscu starego Stadionu Dziesięciolecia, planowo ma zostać oddany do użytku w czerwcu 2011 roku.  Jego trybuny pomieszczą 58 tysięcy kibiców. Podczas Euro odbędzie się tu ceremonia otwarcia, mecz inauguracyjny, mecze grupowe oraz jeden ćwierćfinał i półfinał. Na oficjalnej stronie internetowej przedsięwzięcia można na bieżąco śledzić przebieg prac budowlanych. W ostatnim czasie zamontowano m. in. 3000 krzesełek oraz zakończono konstrukcje tzw. garażu dachu ruchomego.

6 sierpnia odbędą się tu popularne na całym świecie zawody „Red Bull X-Fighters” a pierwsze spotkanie piłkarskie będzie niezwykle prestiżowe – 6 września Polska zagra z Niemcami. Mieszkańcy stolicy wreszcie będą mogli oglądać mecze na nowoczesnym stadionie, który powinien powstać już kilkanaście lat temu.

Pierwsza arena na euro 2012 powstała w Poznaniu – zmodernizowano mieszczący się przy ulicy Bułgarskiej obiekt Lecha. Obecna pojemność obiektu to 42 tysiące widzów. Oficjalne otwarcie stadionu uświetnił koncert Stinga, przy Bułgarskiej zagrała już także reprezentacja Polski – w pierwszym oficjalnym meczu na tym obiekcie wygrała z Wybrzeżem Kości Słoniowej 3-1.

Jedno ze spotkań podczas Euro 2012 reprezentacja Polski zagra we Wrocławiu, oprócz tego odbędą się tam dwa mecze fazy grupowej. Obiekt w stolicy Dolnego Śląska będzie mógł pomieścić 42 tysiące kibiców – swoje mecze rozgrywać tam będzie także drużyna ekstraklasy Śląsk Wrocław. Budowla wyposażona będzie w dwa telebimy, podgrzewaną płytę boiska a przy nowoczesnym obiekcie powstanie także 4- poziomowy parking oraz galeria handlowa. Charakterystyczną rzeczą będzie iluminacja stadionu – jego zewnętrzna fasada podświetlana będzie w rożnych kolorach.  Pod koniec maja przeprowadzono jedną z ostatnich prób oświetlenia. Oprócz wydarzeń sportowych, arena będzie miejscem koncertów oraz imprez. Podczas inauguracji obiektu zaplanowano m. in. Monster Jam (3 września 2011)- niesamowitą rywalizację potężnych amerykańskich półciężarówek na ogromnych kołach.  Tydzień później  zaplanowano pojedynek bokserski o mistrzostwo świata wagi ciężkiej pomiędzy Polakiem  Tomaszem Adamkiem i Ukraińcem Witalijem Kliczką.

Według wielu opinii najpiękniejsza z nowych aren na Euro 2012 znajdować się będzie nad morzem. Na gdańskim obiekcie od przyszłego sezonu swoje mecze rozgrywać będzie Lechia. Obiekt początkowo miał nosić nazwę Baltic Arena, jednak ostatecznie zmieniono ją na PGE Arena- od sponsora tytularnego, którym jest Polska Grupa Energetyczna. Pojemność wyniesie 44 000 widzów, podczas Euro 2012 odbędą się tu trzy mecze grupowe oraz jeden ćwierćfinał. Oczywiście obiekt będzie służył nie tylko sportowcom – planowane są imprezy, koncerty zagranicznych gwiazd, a także konferencje, spotkania biznesowe itp. Teren, na którym wybudowany zostanie stadion charakteryzować się będzie także torem wrotkarskim o długości 1715 metrów połączonym ze ścieżkami dla rowerzystów. Powierzchnie handlowo- usługowe przeznaczone zostaną m. in. na klubowy sklep Lechii, a także fitness klub. W pobliżu PGE Arena powstaną hale międzynarodowych Targów Gdańskich. Otwarcie stadionu odbędzie się 9 czerwca, kiedy reprezentacja Polski zagra z Francją- mistrzem świata z 1998 roku.

Nowe stadiony radują kibiców – nasza liga i mecze reprezentacji wreszcie zyskają odpowiednia oprawę. Skorzystają na tym także fani muzyki czy wszelakich wydarzeń kulturalnych, ponieważ obiekty będą często wykorzystywane jako miejsca na imprezy masowe, koncerty, pokazy. Teraz tylko od Polaków zależy, jak zadbają o piękne stadiony.

KJ

źródło grafiki: wikipedia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *