Biologiczne oczyszczalnie ścieków – alternatywa dla kanalizacji i szamba

Autorem artykułu jest Kamil Mrozowiecki

Biologiczne oczyszczalnie ścieków to zespół obiektów technologicznych służących do uzdatniania wody czyli usuwania ze ścieków rozpuszczonych w nich koloidów i zawiesin. System oczyszczania odbywa się na drodze procesów biochemicznych.

Zaletą oczyszczalni jest fakt, że całkowita powierzchnia, jaką zajmuje urządzenie (dla domu jednorodzinnego, 6-u mieszkańców), to niecałe 4 metry kwadratowe (podstawa oczyszczalni ma wymiary 160 cm na 130 cm) dlatego oczyszczalnie te noszą też nazwę małe oczyszczalnie ścieków. Miesięczny koszt eksploatacji takiej oczyszczalni to 18-20 pln (cena energii elektrycznej potrzebnej do doprowadzania tlenu dla bakterii, to tyle ile zużywa żarówka 60W włączona przez cały miesiąc). Koszt inwestycji oczyszczalni jest porównywalny z budową zbiornika akumulacyjnego i tylko przywiązanie do tej metody gospodarki ściekami sprawia, że przydomowe oczyszczalnie nie są w Polsce tak popularne, jak na przykład we Francji, gdzie blisko 40% domków jednorodzinnych jest przez nie obsługiwanych.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków firmy Bioeko zbudowane są w oparciu o nowoczesne technologie oczyszczania ścieków. Oczyszczona woda zrzucana jest najczęściej do studni chłonnej, może zostać także odprowadzona to jakiegoś cieku wodnego, rzeki, jeziora czy np. rowu melioracyjnego. Oczyszczalnie nie wymagają systemu drenażu, a skuteczność oczyszczania jest na poziomie 95 – 97%. —

KP

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *