Od dwóch i pół do pięciu tysięcy złotych wzrosły wraz z początkiem roku ceny mieszkań w Poznaniu. Wszystko przez podwyżkę podatku VAT z siedmiu do ośmiu procent.  Tylko nieliczni deweloperzy postanowili wzrost VAT wziąć na siebie.

Ze świecą można szukać na poznańskim rynku deweloperów, którzy zamrozili podatek, tak by zmiany rządowe jak najmniej uderzyły w klientów. Niektóre firmy w 2010 r. kusiły obietnicą pokrycia kosztów podwyżki VAT, ale tylko pod warunkiem, że umowy zostaną podpisane przed końcem roku. Inne zaś zapewniały, że nie zmienią cen netto za mieszkania, co oznacza, że za własne „M” i tak zapłacimy więcej, bo od stycznia wzrosły ceny brutto. W Poznaniu za mieszkania dwupokojowe trzeba zapłacić średnio o 2,5-5 tys. zł więcej. Pierwszym poznańskim deweloperem, który zapowiedział, że podwyżkę podatku VAT weźmie na siebie, okazał się Nickel Development.

– Wzrost podatku o jeden punkt procentowy i wyższe ceny brutto to jedno, natomiast zwiększanie przez deweloperów cen netto to drugie. Poznaniacy już na wstępie zapłacą za mieszkania dwupokojowe od 2,5 do 5 tys. zł więcej, ale tylko pod warunkiem, że firmy deweloperskie nie będą podnosiły cen netto – mówi Piotr Drygas, dyrektor sprzedaży Nickel Development. – By sytuacja była jasna, jako jeden z pierwszych deweloperów, zdecydowaliśmy się podawać ceny brutto i wpisywać je do umów notarialnych. My naprawdę zamrażamy VAT. Dzięki temu zmiany podatkowe nie dotykają naszych klientów – dodaje Drygas.

Nickel Development obecnie oferuje mieszkania w centrum Poznania – przy ul. Dąbrowskiego w Kamienicy za Teatrem, jak i na obrzeżach miasta – w Dąbrówce (gmina Dopiewo).

Zamrożenie podatku VAT ratuje portfele klientów, które i tak zostaną nadwyrężone. Od stycznia więcej trzeba przecież zapłacić za materiały i usługi budowlane. W tym przypadku VAT wynosi 8 proc., a nie jak w grudniu – 7 proc.

WARTO WIEDZIEĆ:
Po podwyżce podatku VAT mieszkanie w Poznaniu za 250 000 zł zdrożało o 2 500 zł. Lokale za 500 000 zł – o 5 tysięcy. Zakładając, że średnia cena w Poznaniu waha się w granicach 6-7 tysięcy złotych, to metr mieszkania zdrożał średnio tylko w wyniku podwyżki VAT o 60-70 zł.

źródło: PR


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *