Ekspansja w granicach jednego regionu jest coraz popularniejsza. Przyzwyczajenia biorą górę i większości przypadków, gdy myślimy o przeprowadzce, nie uciekamy na drugi koniec Polski.

Mówi się, że starych drzew nie można przesadzać. Prawidłowość ta sprawdza się w wielu przypadkach. Okazuje się, że mieszkańcy poszczególnych miejscowości pozostają wierni swoim korzeniom i jeśli już się przeprowadzają, to całkiem niedaleko. Bardzo często w obrębie tej samej gminy. – Zauważyliśmy pewną zależność. Siedemdziesiąt procent mieszkańców naszej nowej inwestycji w Swarzędzu to właśnie swarzędzanie – mówi Adrianna Ćwik z firmy Kalbud Deweloper. – Przyciąga ich atrakcyjna lokalizacja i niższe ceny w porównaniu do poznańskich nieruchomości. Decyduje o tym również wysoki stopień zadowolenia z mieszkania poza granicami metropolii i niejednokrotnie niechęć do zmian – dodaje A. Ćwik. Przyzwyczajenie do miejsca zamieszkania, otoczenia czy sąsiadów wpływa na stworzenie w świadomości swoistego rodzaju „małej ojczyzny”, wzbudzającej w nas samych poczucie bezpieczeństwa.

Statystyczny Amerykanin przeprowadza się w swoim życiu pięć razy, z kolei Polak – tylko raz. Wiele rodzin żyje w domach wielopokoleniowych, a część decyduje się na kupno jednej, większej działki, by wybudować na niej dwa domy – dla rodziców i dzieci. Podobną tendencję zauważamy na osiedlach wielorodzinnych. – Nasza inwestycja zlokalizowana w tzw. Nowym Centrum Lubonia cieszy się dużym powodzeniem. Co ciekawe, szczególnie wśród dotychczasowych mieszkańców Lubonia – mówi Mariusz Urbanek, właściciel firmy Immo Invest realizującej Osiedle Wschodnia. – Przychodzą do nas rodzice, którzy chcą zadbać o przyszłość swoich dzieci, lub młode osoby, wychowane w Luboniu, szukające lokum dla swojej rodziny – dodaje M. Urbanek.

Duży wpływ ma na to sytuacja gospodarcza naszego kraju. Stronimy od nowego, obawiamy się kredytów i niestabilnej w obecnych czasach sytuacji na rynku pracy. Dlatego też kupno mieszkania czy domu jest dla nas bardzo poważną decyzją.

Ci, którzy chcą kupić swoje wymarzone M, często wybierają opcję lokalizacji, która jest im dobrze znana, niejednokrotnie w pobliżu rodziny. Młodym mamom zdecydowanie jest łatwiej, gdy w pobliżu mieszka babcia, która może pomóc w opiece nad pociechą. Często też rodzice udostępniają młodym małżonkom z dziećmi swoje mieszkanie, kupując w pobliżu mniejsze. Dużą popularnością cieszą się inwestycje położone w dogodnej lokalizacji, z pobliskimi terenami rekreacyjnymi czy innymi atutami, jak na przykład bliskość do lasu.

PR
AF

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *