Domieszki do betonu i ich zastosowanie

W zależności od zamierzonego efektu wywołanego w mieszance cementowej wyróżniamy różne rodzaje domieszek. Jak zmieniają właściwości betonu i jakie jest ich zastosowanie? Czym domieszki różnią się od tak zwanych dodatków do betonu?

Beton jest podstawowym budulcem wykorzystywanym w drogownictwie, przy budowie placów, ścieżek rowerowych, terminali przeładunkowych i nie tylko. Używany jest zarówno w przestrzeni publicznej i w budowie dróg państwowych, jak również na prywatnych posesjach i w budownictwie mieszkaniowym. Ze względu na spory rozwój branży budowlanej na rynku pojawia się coraz więcej chemii do betonu, mającej na celu poprawę lub zmianę jego właściwości. Innowacyjne dodatki i domieszki do betonu stanowią jednie mały odsetek w całej mieszance, ale oddziałując z jej składnikami, przynoszą widoczny efekt. Domieszki do betonu mogą poprawiać znacząco jego możliwości konstrukcyjne i strukturę mieszanki.

Przeczytaj: Jak produkuje się beton?

Domieszki, a dodatki do betonu

Domieszki do betonu są to substancje dodawane podczas wykonywania mieszanki betonowej, w ilości nie większej niż 5% masy cementu. Celem ich wprowadzenia jest zmiana właściwości betonu (stwardniałego lub samej mieszanki). Dodatki to z kolei substancje dodawane w większych ilościach, przekraczających 5% masy cementu. Mogą to być składniki takie jak piasek czy kruszywo, niebędące podstawowymi surowcami do produkcji betonu.

Domieszki do betonu

Jakie są zatem podstawowe składniki stosowane w produkcji mieszanki betonowej? Jest to cement, woda, piasek i kruszywo. Beton bez domieszek, przygotowany z tych surowców, może charakteryzować się jednak niedoskonałościami takimi jak pęcherze powietrza w strukturze, nierówna struktura mieszaki i i nie tylko. Niedoskonałości mieszanki betonowej mogą powodować jej utrudnione rozprowadzanie, a nawet pekanie czy kruszenie betonu. Odpowiednie dodatki chemiczne pozwalają zapobiegać takim zjawiskom, nadając betonowi porowatą strukturę, zapewniając odporność na mróz, zwiększając elastyczność czy też np., gwarantując litą postać mieszanki.

Polecamy – Odczynniki chemiczne: Tajemnice i praktyczne zastosowania kwasu szczawiowego i glikolu

Masa betonowa przygotowana z użyciem innowacyjnych, specjalnie opracowanych substancji chemicznych może sprawić, ze droga betonowa, plac, podjazd czy ścieżka rowerowa będą bardziej trwałe, o gładszej powierzchni, odporniejsze na zużycie. Dzięki odpowiednim cechom mieszanki łatwiejsze będzie również jej zastosowanie podczas budowy.

Szukasz Specjalistów od cięcia betonu? Zapraszamy: ALT-PRO – Cięcie betonu Gdańsk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *