Domieszki do betonu i ich zastosowanie

W zależności od zamierzonego efektu wywołanego w mieszance cementowej wyróżniamy różne rodzaje domieszek. Jak zmieniają właściwości betonu i jakie jest ich zastosowanie? Czym domieszki różnią się od tak zwanych dodatków do betonu?

 

 

Beton jest podstawowym budulcem wykorzystywanym w drogownictwie, przy budowie placów, ścieżek rowerowych, terminali przeładunkowych i nie tylko. Używany jest zarówno w przestrzeni publicznej i w budowie dróg państwowych, jak również na prywatnych posesjach i w budownictwie mieszkaniowym. Ze względu na spory rozwój branży budowlanej na rynku pojawia się coraz więcej chemii do betonu, mającej na celu poprawę lub zmianę jego właściwości. Innowacyjne dodatki i domieszki do betonu stanowią jednie mały odsetek w całej mieszance, ale oddziałując z jej składnikami, przynoszą widoczny efekt. Domieszki do betonu mogą poprawiać znacząco jego możliwości konstrukcyjne i strukturę mieszanki.

 

Domieszki, a dodatki do betonu

Domieszki do betonu są to substancje dodawane podczas wykonywania mieszanki betonowej, w ilości nie większej niż 5% masy cementu. Celem ich wprowadzenia jest zmiana właściwości betonu (stwardniałego lub samej mieszanki). Dodatki to z kolei substancje dodawane w większych ilościach, przekraczających 5% masy cementu. Mogą to być składniki takie jak piasek czy kruszywo, niebędące podstawowymi surowcami do produkcji betonu.

 

 

 

Domieszki do betonu

Jakie są zatem podstawowe składniki stosowane w produkcji mieszanki betonowej? Jest to cement, woda, piasek i kruszywo. Beton bez domieszek, przygotowany z tych surowców, może charakteryzować się jednak niedoskonałościami takimi jak pęcherze powietrza w strukturze, nierówna struktura mieszaki i i nie tylko. Niedoskonałości mieszanki betonowej mogą powodować jej utrudnione rozprowadzanie, a nawet pekanie czy kruszenie betonu. Odpowiednie dodatki chemiczne pozwalają zapobiegać takim zjawiskom, nadając betonowi porowatą strukturę, zapewniając odporność na mróz, zwiększając elastyczność czy też np., gwarantując litą postać mieszanki.

 

Masa betonowa przygotowana z użyciem innowacyjnych, specjalnie opracowanych substancji chemicznych może sprawić, ze droga betonowa, plac, podjazd czy ścieżka rowerowa będą bardziej trwałe, o gładszej powierzchni, odporniejsze na zużycie. Dzięki odpowiednim cechom mieszanki łatwiejsze będzie również jej zastosowanie podczas budowy.

 

Szukasz Specjalistów od cięcia betonu? Zapraszamy: ALT-PRO – Cięcie betonu Gdańsk.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *