W naszym klimacie systemy ogrzewania domu są niezwykle ważne. Dobre ogrzewanie powinno być wydajne, ale też kompleksowe, czyli nie ocieplające tylko domu, ale też wodę.
Centralne ogrzewanie z kotłem?
To tak zwane kotły na paliwo stałe. Istnieje wariant ze spalaniem górnym, bardziej odpowiednim do węgla lub dolnym – do drewna. Pracy takiego kotła nie trzeba stale kontrolować. Niestety tego rodzaju piece są bardzo ciężkie i niekiedy potrzebna jest zgoda kominiarza lub administracji budynku na ich wstawienie. Dzieje się tak na przykład w starym budownictwie. Jednak tego typu ogrzewanie jest wydajne i – jeśli dobrze podłączy się piec – bardzo bezpieczne. Wadą może być fakt, że taki kocioł nie będzie stanowił ozdoby mieszkania, a wręcz przeciwnie. Najlepszym wyjściem jest odizolowanie go i wstawienie do małego pomieszczenia, tak zwanej kotłowni. Jest to także praktyczne rozwiązanie, ponieważ przy każdym otwieraniu kotła, na przykład po to, aby go wyczyścić czy uzupełnić paliwo, wydobywa się z niego nieprzyjemny osad.
A może kominek?
Kominek podłączony do centralnego ogrzewania to sposób dla osób, które lubią praktyczne, ale zarazem estetyczne rozwiązania. Specjaliści pracujący w firmie Lechma polecają wkłady z płaszczem wodnym, które pozwolą podpiąć palenisko do centralnego ogrzewania. Jeszcze jakiś czas temu w ogóle nie słyszało się o tej metodzie, teraz jednak staje się ona coraz bardziej popularna. Dzieje się tak dlatego, że kominek z takim wkładem to połączenie ładnie wyglądającego paleniska z funkcjonalnością kotła na paliwo stałe. To już nie są te kominki, którymi trudno było ogrzać jedno pomieszczenie, nie mówiąc o całym domu. Wkład z płaszczem wodnym działa tak samo jak kotły – nośnikiem ciepła jest woda. Posiada on dwie warstwy ścianek, między którymi przepływa woda, ogrzewana w tym procesie. Bez problemu można więc zapewnić doskonałą temperaturę pomieszczeniom w domu, ale również uzyskać ciepłą wodę pod prysznicem.
Jak każdy system ogrzewania i ten, aby prawidłowo działał, musi być wcześniej dobrze zamontowany. Trzeba najpierw upewnić się, że przewód kominowy jest odpowiednio dostosowany do tego typu pracy. Najlepiej zapoznać się z ekspertyzą kominiarską, która potwierdzi możliwość instalacji tego typu wkładu. Chodzi tutaj głównie o materiał, z jakiego wykonany jest komin oraz o jego średnicę, która powinna być uzależniona od mocy kominka i wysokości przewodu. Tego typu kominek może być jedynym ogrzewaniem domu. Często jednak zdarza się, że jest tylko jego częścią, ponieważ współpracuje on z piecem gazowym, elektrycznym czy olejowym.
Dla niektórych wadą kominka z płaszczem wodnym może wydawać się cena. Jest ona bowiem wyższa zarówno od tradycyjnych kominków, jak i kotłów. Firma Lechma zapewnia jednak, że jest to długotrwała inwestycja, ponieważ użytkowanie kominka z wkładem z płaszczem wodnym to tanie ogrzewanie.