Podłogi drewniane stanowią efektowną dekorację niemal każdego wnętrza. Współtworzą jego wystrój, kreują wyjątkowy klimat dając poczucie ciepła i komfortu, a dodatkowo są świetnym izolatorem ciepła. Aby drewniane powierzchnie zachowały piękny wygląd przez długie lata należy odpowiednio o nie dbać. Właściwa i regularna pielęgnacja nie tylko utrwala naturalne piękno zaklęte w drewnie, ale również wydłuża żywotność parkietu nawet o 50%.

Wbrew pozorom pielęgnacja podłogi drewnianej nie sprawia zbyt wielu trudności. Potrzebne są natomiast odpowiednie środki czyszczące i konserwujące oraz systematyczność w ich stosowaniu. Najważniejsze, aby maksymalnie ograniczyć ilość wody aplikowanej na powierzchnię drewna – jej nadmiar może powodować wybrzuszenia się desek czy klepek.

Raz, dwa – podłoga zabezpieczona

„Dbanie o podłogę drewnianą powinniśmy rozpocząć zaraz po jej zamontowaniu i utwardzeniu się oleju lub lakieru.” – mówi Marek Nowakowski, manager marki RZ. „Aby prawidłowo zabezpieczyć warstwę wierzchnią należy ją poddać gruntownemu oczyszczeniu środkiem, który usunie stare powłoki ochronne, odporne zabrudzenia i zatłuszczenia. Na rynku dostępne są specjalne środki przeznaczone do takiego czyszczenia. W trosce o estetykę i żywotność okładziny warto sięgać po wysokiej jakości produkty (np. RZ 351), które mimo ograniczonej ilości roztworu nanoszonego na powierzchnię drewnianą gwarantują intensywne, a zarazem delikatne działanie. Następnie, w zależności czy jest to podłoga lakierowana czy też olejowana, aplikujemy odpowiedni produkt, który stworzy okresową powłokę zabezpieczającą. Warstwa konserwująca chroni okładzinę przed naturalnym zużywaniem się, powstawaniem śladów, zadrapań i zabrudzeń. Nałożona na wcześniej użytkowaną okładzinę niweluje niewielkie zarysowania i zmatowienia. Taką powłokę można łatwo nanieść na oczyszczoną z brudu i kurzu polakierowaną powierzchnię drewna wykorzystując drobnowłóknistego mopa lub miękką szmatkę i specjalny preparat do konserwacji (np. RZ 360 – połysk, RZ 361 – jedwabisty mat z serii „RZ Powłoka ochronna”). Lakier poddaje się aplikacji powłoki zabezpieczającej z reguły raz do roku, jednak jeśli podłoga jest intensywnie użytkowana, należy to robić częściej – w momencie, gdy zauważamy zmatowienie i wyraźne ubytki. Inaczej jest z deską olejowaną, na którą regularnie, co 6 miesięcy powinna być nakładana nowa warstwa ochronna. Dalsza pielęgnacja podłóg drewnianych polega na systematycznym ich czyszczeniu i okresowym stosowaniu środków konserwujących lakier lub olej i niwelujących drobne zarysowania.” – wyjaśnia ekspert.

Bieżąca pielęgnacja

Codzienne czyszczenie podłogi jest niezwykle istotne. Zanieczyszczenia rysują powierzchnię, dlatego należy je na bieżąco usuwać zmiotką lub odkurzaczem wyposażonym w szczotkę z miękkim włosem. Warto przy drzwiach wejściowych lub tarasowych wyłożyć wycieraczki, dzięki którym piasek, woda, a w zimie także sól nie będą wnoszone na obuwiu do domu, mieszkania czy biura. Parkiet wymaga szczególnej pielęgnacji. Pamiętajmy, aby do mycia desek używać środków właściwych dla ich wierzchniej warstwy wykończenia. Najlepiej sprawdzi się woda z detergentem, który zapewni odporność na zabrudzenia i odnowi parkiet podczas jednego cyklu roboczego (np. RZ 381).

Nie bez znaczenia dla trwałości podłóg z drewna jest również odpowiednia temperatura i wilgotność panująca we wnętrzach. „W celu zachowania naturalnych cech i struktury drewnianej podłogi warto utrzymywać wilgotność na poziomie 45-65% przy temperaturze 18-24 st. C, a w okresie grzewczym stosować nawilżacze powietrza. Zbyt niska wilgotność skutkuje powstawaniem szczelin w parkiecie, a wysoka wilgotność prowadzi do deformacji podłogi.” – tłumaczy Marek Nowakowski, manager marki RZ. Zwracajmy również uwagę na to, jak ustawiamy meble i inne elementy wyposażenia. Nogi stołów czy krzeseł oraz inne miejsca nacisku mebli na podłoże koniecznie podklejmy filcem, a w przypadku foteli biurowych stosujmy gumowane kółka lub maty ochronne.

Podłoga jest wizytówką każdego wnętrza, ale nawet najpiękniejsza deska pozbawiona odpowiedniej pielęgnacji szybko traci swoje walory estetyczne oraz użytkowe. Dlatego tak ważne jest, aby na bieżąco o nie dbać i w regularnych odstępach czasu poddawać gruntownemu czyszczeniu i konserwacji. Dzięki temu okładzina zawsze wygląda jak nowa.

Uzin Polska Sp. z o.o.

ul. Jaworzyńska 287

59-220 Legnica

tel. +48 76 723 91 50

www.uzin.pl

Uzin Utz AG z siedzibą w Ulm (Niemcy) to firma założona w 1911 roku, specjalizująca się w produkcji wysokiej jakości chemii budowlanej do instalacji i eksploatacji podłóg. Od tego czasu przedsiębiorstwo rozwinęło się do działającej na skalę międzynarodową grupy przedsiębiorstw, w skład której wchodzi 11 fabryk i 30 spółek handlowych, zaopatrujących klientów na całym świecie. Kleje i materiały do wykonania podłoży sygnowane są marką Uzin. Marka Pallmann to najwyższej jakości lakiery i oleje do zabezpieczania podłóg drewnianych. Natomiast narzędzia i maszyny dla instalatorów podłóg produkowane i sprzedawane są pod znakiem Wolff oraz Frank. Do montażu płytek ceramicznych i kamienia naturalnego wykorzystywane są kleje oferowane pod marką Codex. Obiekty przemysłowe, garaże podziemne czy trybuny stadionów sportowych, to miejsca gdzie z powodzeniem eksploatowane są posadzki na bazie żywic epoksydowych i poliuretanów pod marką Arturo Flooring. Pod marką RZ koncern oferuje środki do profesjonalnego czyszczenia, pielęgnacji i zabezpieczania wszystkich rodzajów podłóg. Uzin Polska należy do najlepszych spółek w koncernie i ze swojego zakładu produkcyjnego w Legnicy obsługuje także  rynki Europy Środkowej i Wschodniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *