Budując nowy dom lub chcąc odnowić stary dach, trzeba bardzo starannie wybrać odpowiedni materiał. Musimy się zastanowić czy zależy nam na trwałości, łatwej konserwacji, nowoczesnym czy też bardziej tradycyjnym wyglądzie. Powinniśmy również przeanalizować kwotę, którą chcemy przeznaczyć na pokrycie naszego dachu.
Wielu z nas zadaje sobie pytanie co będzie lepsze: dachówka czy gont? A może jeszcze inne pokrycie? Co wybrać? Najlepiej zrobić sobie takie zestawienie „cenowo-jakościowe” porównujące wszystkie te materiały. Można to zrobić wybierając się do firmy, która oferuje pokrycia dachowe (np. FH Zajkowska) i przy okazji zasięgnąć również porady specjalisty.
Dachówka jest najbardziej tradycyjnym pokryciem dachowym. Trwałość pokrycia dachowego z dachówki ceramicznej lub betonowej ocenia się na kilkadziesiąt lat. Duża ilość modeli i bardzo szeroka paleta barw czynią ją świetnym materiałem zarówno dla budynków tradycyjnych, jak i bardzo nowoczesnych.
Wbrew temu co można usłyszeć lub przeczytać o dachówkach, nie jest to materiał znacznie droższy niż inne produkty. Na koszty związane z wykorzystaniem dachówki korzystnie wpływa fakt, że jest to pokrycie proste w montażu i w zasadzie nie wymagające konserwacji. Zaletą tego materiału jest również niewielka wielkość pojedynczej dachówki, przez co jest ona bardzo uniwersalna.
Mimo iż dachówki sporo ważą nie jest to ich wadą, a wręcz przeciwnie – cięższy dach jest bardziej odporny na działanie wiatru. Duża masa stanowi również plus jeśli chodzi o izolację akustyczną. Taka dachówka doskonale izoluje od dźwięków otoczenia oraz zapewnia dużą stabilność. Dzięki ciężarowi dachówki ceramiczne tworzą pokrycie bardzo trudne do uszkodzenia przez wiatr. Gdyby nawet coś się wydarzyło, to naprawa dachu krytego dachówką jest stosunkowo prosta i nie wymaga wysokich nakładów finansowych. Wystarczy wymienić pojedyncze sztuki, co znacząco minimalizuje koszt napraw.
Innymi pokryciami dachowymi są pokrycia bitumiczne, często stosowane w budownictwie. Można je stosować na dachach o najbardziej wymyślnym kształcie. Ich trwałość również jest bardzo duża, głównie zależy od dobrze przygotowanego podłoża. Przy niewielkim nakładzie pracy w trakcie przygotowań podłoża jak i układania pokrycia bitumicznego, możemy przez długi czas cieszyć się z łatwego w wykonaniu pokrycia bez konieczności konserwacji. Trzeba również pamiętać o odpowiedniej wentylacji dachu z pokryciem bitumicznym.
Do pokryć bitumicznych zaliczamy: papy, dachówki bitumiczne (gonty bitumiczne), bitumiczne płyty faliste oraz powłoki bitumiczne. W dzisiejszych czasach papy są rzadko stosowane ze względów estetycznych. Znajdują jednak zastosowanie jako warstwy pokryć dachowych budynków przemysłowych (również w ofercie FH Zajkowska). Bitumiczne płyty faliste używane są do krycia dachów budynków mieszkalnych, hal przemysłowych, obiektów sportowych i rolniczych.
Największe zastosowanie w budownictwie mają jednak gonty bitumiczne. Mają one identyczną budowę jak papa, ale są od niej ciekawsze pod względem wyglądu i kształtu. Dachówki bitumiczne są materiałem lekkim i elastycznym, dzięki czemu dopasowują się do każdego kształtu dachu. Montuje się je łatwo i szybko.
Minusem gontów bitumicznych może być to, że wymagają one podkładu z desek. Dopiero na takim podłożu można je układać w technologii samoprzylepnej lub tradycyjnej. Jeśli ułożymy gonty w systemie podwójnego krycia, czyli kiedy górny rząd zakrywa połączenia dolnego, zapewniamy sobie bardzo dobrą ochronę przed działaniem różnych czynników atmosferycznych. Ze względu na niewielki ciężar dachówek bitumicznych możemy obniżyć koszty budowy więźby dachowej. Gont wyróżnia się łatwością montażu, dlatego okazuje się niezastąpiony przy remontach i konserwacji dachów.
Nasuwa się na koniec pytanie: co wybrać? Odpowiedź nie może być jednoznaczna, gdyż zależy to od preferencji estetycznych i finansowych każdego z nas. Jedno jest pewne: wśród tak szerokiej gamy pokryć dachowych, każdy znajdzie coś dla siebie i swojego domu.