Ubiór w miejscu pracy jest niezwykle ważnym elementem. Praktycznie w każdym zawodzie wymagany jest określony strój, który determinuje i określa wykonywaną przez nas pracę.

Odzież, którą zakładamy do pracy podzielić można na dwie grupy. Pierwszą stanowi strój, który zastępuje własny ubiór pracownika lub ma za zadanie zabezpieczać go przed zabrudzeniem czy uszkodzeniem. Tego typu odzież stosuje się również w sytuacjach, w których wymagana jest bezwzględna czystość w czasie pracy np. w różnych sektorach branży spożywczej czy np. w branży medycznej. Jest to tzw. odzież robocza.


Druga grupa to specjalna odzież ochronna, posiadająca specjalne oznakowanie informujące o jej przeznaczeniu. Taka odzież musi też posiadać odpowiednie certyfikaty, potwierdzające zgodność z obowiązującymi normami i potwierdzające ochronę przed konkretnym zagrożeniem.

W tej grupie znaleźć można odzież kwasoodporną, niepalną, wodoodporną, chroniąca przed zimnem, czynnikami mechanicznymi czy odzież ostrzegawczą.

Odzież robocza lublin to pojęcie niezwykle szerokie, obejmujące szeroki wachlarz różnego rodzaju elementów garderoby. Bardzo często odzież robocza występuje w gotowych zestawach. W ich skład wchodzą spodnie typu ogrodniczki, bluzy, kamizelki, bezrękawniki, koszulki, fartuchy, kombinezony, płaszcze, peleryny, czapki itp. Materiałami najczęściej wykorzystywanymi do produkcji odzieży roboczej jest polar, flanela, płótno, ortalion, torlen oraz stylon.

Pojęciem odzieży roboczej określa się również tzw. odzież branżową, która przeznaczona jest dla pracowników określonych sektorów. Np. odzież robocza pracowników konkretnych linii lotniczych, restauracji, hotelu itp. W tym przypadku odzież pełni nie tylko funkcję ochroną, ale również identyfikacyjną.

Ponadto do odzieży roboczej można wliczyć także tzw. odzież krótkiego użytkowania – czyli odzież jednorazową. Wykorzystywana jest głównie w miejscach, gdzie przygotowuje się żywność, a zachowanie najwyższych standardów czystości i higieny jest tu niezwykle istotne. Mogą to być różnego rodzaju czepki, osłony na głowę, maseczki, osłony na obuwie bądź ręce, fartuchu, kombinezony itp. Jednorazowa odzież ochronna wykonana jest najczęściej z polipropylenu.

Obowiązek zapewnienia odzieży roboczej spoczywa na pracodawcy. Powinien on dostarczyć pracownikom kompletne zestawy odzieży roboczej, dostosowane do wykonywanej pracy oraz warunków w jakich pracuje pracownik. Tu do wyboru jest odzież letnia lub zimowa – ocieplana.

Ze względu na ważne funkcje jakie spełnia odzież robocza do jej produkcji coraz częściej wykorzystuje się nowe technologie. Odpowiedni materiał oraz jakoś wykonania sprawiają, że tego typu odzież jest nie tylko funkcjonalna, ale także wygodna i estetyczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *