Systemy centralnego ogrzewania, zasilane za pomocą paliw, takich jak gaz czy węgiel od wielu lat są rozwiązaniem powszechne stosowanym w budownictwie jednorodzinnym. Od pewnego czasu widać jednak, że coraz więcej domostw decyduje się na zastąpienie konwencjonalnych źródeł energii na rzecz energii odnawialnej, pochodzącej z gruntu, wody oraz powietrza. Jedną z metod wykorzystania siły żywiołów do produkcji ciepła jest zastosowanie specjalnych instalacji, których serce stanowi urządzenie nazywane pompą ciepła.

Czym jest pompa ciepła?

Nazwa pompy ciepła nie jest przypadkowa. W odróżnieniu od tradycyjnego pieca, który przetwarza dostarczane do niego paliwo na energię cieplną, pompa powietrzna de facto nie produkuje ciepła, lecz jedynie transportuje je, a więc „pompuje” z jednego źródła do drugiego. Zasadę jej działania można porównać do działania lodówki, która przy pomocy odpowiednich płynów i gazów chłodzących pobiera ciepło od znajdujących się w niej produktów i przenosi je na zewnątrz. Pompa powietrza działa podobnie, z tą różnicą, że pobierane ciepło zostaje wykorzystane do ogrzewania pomieszczeń.


Zasada działania pompy cieplnej

Aby pompa ciepła mogła spełniać swoje zadanie, musi posiadać połączenie z dwoma obwodami – obwodem wymiennika ciepła oraz obwodem grzewczym. Odpowiednio nazywa się te obwody źródłem dolnym oraz źródłem górnym. W przypadku pomp gruntowych, wymiennik ciepła to wypełniona niezamarzającym płynem instalacja, składająca się z rur zainstalowanych w gruncie lub zbiorniku wodnym. Pompa ciepła schładza ten płyn do temperatury niższej od temperatury otoczenia i przepompowuje go przez rury. Krążąc, ciecz ogrzewa się od otoczenia i w efekcie osiąga temperaturę wyższą, niż początkowo. Następnie wraca do pompy, w której znajduje się jeszcze jeden obwód, złożony z parownika, sprężarki, skraplacza i zaworu dławiącego – w obwodzie tym krąży czynnik chłodzący. Przepływając przez parownik, czynnik ten paruje, zabierając z ogrzanego płynu jego ciepło, następnie trafia do sprężarki, gdzie w wyniku podniesione ciśnienia jego temperatura jeszcze bardziej wzrasta. W skraplaczu gaz oddaje nagromadzone ciepło płynowi wypełniającemu obieg grzewczy, czyli najczęściej zwykłej wodzie. Ostatni etap to przejście czynnika chłodzącego przez zawór dławiący, gdzie spada jego ciśnienie oraz temperatura, a obieg zaczyna się od nowa. W przypadku pomp powietrznych dolnym źródłem jest powietrze, które zasysane jest przez wentylator pompy ciepła i trafia do urządzenia, w którym swobodnie omywa parownik przekazując energię, w sposób opisany powyżej.

Pompy ciepła to rozwiązanie, które pozwala przy niewielkim zużyciu energii elektrycznej skutecznie ogrzać cały dom. Jego dodatkowy plus to ekologiczność, cały proces zachodzi przy wykorzystaniu zasobów naturalnych i w czasie jego trwania nie wytwarzają się szkodliwe spaliny, ani gazy cieplarniane. Szeroki wybór pomp ciepła znajdziemy w ofercie pomp ciepła marki NIBE, którego przedstawicielstwem w Polsce jest firma NIBE-BIAWAR. Decydując się na któryś z modeli powinniśmy uwzględnić wymagania cieplne naszego domostwa oraz zasobność dostępnych źródeł energii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *