Na początku miesiąca rozpoczęły się pierwsze dostawy stalowych elementów konstrukcji mostu. W 46 tygodniu budowy do Torunia dotarł transport z kolejnymi sześcioma stalowymi tandemami – dwoma podporowymi i czterema przęsłowymi.

Tandem to połączone ze sobą za pomocą poprzecznic dźwigary główne konstrukcji. Zostały one rozładowane na placu po lewej stronie Wisły, pomiędzy wykonanymi już filarami estakady E3. Z kolei na plac do scalania umiejscowiony nad prawym brzegiem Wisły dotarły pierwsze elementy stalowej konstrukcji łuków. Można tam również zobaczyć ogromny dźwig, który będzie pomagał przy montażu. Jego maksymalny udźwig to 500 ton.

Tymczasem prace przy podporze brzegowej po prawej stronie rzeki koncentrowały się na zagłębianiu w ziemię stalowej ścianki szczelnej. Będzie ona dodatkowym zabezpieczeniem fundamentów podpory znajdujących się nieopodal nurtu Wisły.

Pomiędzy żelbetowymi filarami lewobrzeżnej estakady E3 wykonano podbudowy i umiejscowiono na nich tzw. podpory pośrednie. Są to dodatkowe podpory zbudowane ze specjalnych stalowych „klatek”. To na nich podczas spawania wspierać się będą stalowe elementy konstrukcji.

W kolejny etap weszły prace przy wiadukcie kolejowym, gdzie betonowano poszczególne filary i przy przejściu podziemnym. Na ścianach obiektu pod ulicą Rypińską zamknięto szalunek i rozpoczęto zbrojenie i szalowanie stropu.

Na części zabetonowanych już lewobrzeżnych filarów estakad rozpoczęto szalowanie i betonowanie cisów podłożyskowych. Elementy te w dawnych czasach wykonywane były z kamienia, a obecnie wykonywane są z betonu wyższej klasy ze względu na występowanie dużych sił na stosunkowo małych powierzchniach. Podobnie na filarze podpory P3 estakady Żółkiewskiego przygotowano ciosy do betonowania. Tymczasem w tunelu na placu Daszyńskiego rozpoczęto zbrojenie okrągłych słupów i kontynuowano zbrojenie i deskowanie kolejnych fragmentów ścian.

Po prawej stronie Wisły prowadzono także kolejne prace związane z budową infrastruktury podziemnej. W okolicy stacji Orlen przy ul. Żółkiewskiego wykonano nowy wodociąg i zbrojono komorę kanalizacji deszczowej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *