Alternatywne do węgla sposoby ogrzewania domu jednorodzinnego

W ostatnim czasie kwestia ogrzewania domu budzi wiele obaw, inwestorzy wybierający projekty domów zastanawiają się jaką formę ogrzewania wybrać by była ona zarówno ekologiczna, jak i ekonomiczna a przede wszystkim stabilna. Wybierając projekt domu, ważne jest, by już na tym etapie przemyśleć, jaka forma ogrzewania będzie dla nas najkorzystniejsza i zdecydować się na taki projekt, który będzie ją uwzględniał. Projekty dostępne przez MURATORa, z góry zakładają określone źródło ciepła, dopuszczając jednak możliwość jego zmiany.

Ogrzewanie domu gazem

Ogrzewanie gazowe domu może być realizowane dzięki podłączeniu domu do sieci gazowej zewnętrznej lub przez korzystanie z gazu w formie płynnej przechowywanego w zbiorniku na działce. Instalacja gazowa składa się z dwóch części, zewnętrznej dostarczającej gaz do budynku i wewnętrznej doprowadzającej gaz do kotła gazowego. Ciepło wytwarzane przez kocioł zostaje przekazane do instalacji ogrzewania centralnego, dystrybuującej je po całym budynku. Taki sposób ogrzewania jest czysty, wygodny i w zasadzie bezobsługowy, wymaga jedynie corocznych przeglądów. Sterowanie temperaturą może się odbywać automatycznie dzięki zastosowaniu czujników temperatury w budynku i na zewnątrz i ustaleniu, jaka temperatura będzie dla nas najbardziej odpowiednia. Kotły gazowe mogą zapewniać nie tylko ogrzewanie, ale również służyć do podgrzewania wody użytkowej. Kolejną zaletą kotłów gazowych jest ich mały rozmiar. Trzeba jednak uwzględnić, że ta forma ogrzewania może być w przyszłości wycofywane, podobnie jak w ostatnim czasie dzieje się to z piecami na paliwo stałe.

Ogrzewanie domu pompą ciepła

Ta forma ogrzewania może być jednocześnie bardzo droga w użytkowaniu, jak i bardzo tania. Zależy to od źródła prądu, z jakiego korzystamy. Pompa ciepła świetnie sprawdzi się, gdy prąd pozyskujemy z instalacji fotowoltaicznej, zamiast korzystać wyłącznie z prądu z sieci. Wybierając do ogrzewania domu pompę ciepła, należy się liczyć z wysokim kosztem zakupu urządzenia. Pompy ciepła różnią się od siebie nie tylko mocą, ale również wymiennikami ciepła. Wyróżniamy pompy z wymiennikiem powietrznym, gruntowym oraz wodnym. Pompę ciepła możemy połączyć z tradycyjnymi grzejnikami, ogrzewaniem podłogowym oraz ściennym. Pompa ciepła podobnie, jak kocioł gazowy działa w sposób automatyczny, dzięki czujnikom zbierającym informację o temperaturze. Takie rozwiązanie również jest bardzo czyste, jednak zajmuje stosunkowo dużą przestrzeń, którą muszą uwzględniać projekty domu.

Ogrzewanie domu pelletem

Pellet nosi nazwę zielonego węgla, wynika to z tego, że należy on do grupy paliw odnawialnych. Ten rodzaj paliwa jest wysokokaloryczny, dostępny jest w postaci kilkumilimetrowych granulek. Granulki te wytwarzane są z surowców roślinnych, ulegających biodegradacji. Główny surowiec zazwyczaj stanowią w nim odpady drzewne. Kaloryczność pelletu sięga 19 MJ/kg, a zawartość popiołu stanowi do 0,5%. Zaletą pelletu jest to, że nie zawiera on w sobie substancji szkodliwych oraz nie emituje nieprzyjemnych zapachów. Proces spalania pelletu ponadto emituje jedynie znikome ilości dwutlenku węgla. Kupując pellet, należy zwrócić uwagę, by był on dobrej jakości, ponieważ paliwo niskiej jakości może spowodować zapychanie podajnika. Wybierając projekt domu z kolekcji firmy MURATOR, ogrzewanego kotłem na pellet, należy pamiętać, by uwzględnić miejsce do przechowywania zapasów pelletu. Warto również zwrócić uwagę, że nie jest to forma tak bezobsługowa, jak dwie wymienione wyżej jednak wystarczy, by uzupełnić podajnik raz na jakiś czas. Zakup kotła na pellet jest zdecydowanie tańszy niż zakup pompy ciepła.

Zdjęcie: Projekt domu – C333i Miarodajny – wariant IX z kolekcji Murator, arch. Przemysław Biryło

Tekst sponsorowany: Projekty domów MURATORA zgodnych z “Polskim Ładem” – https://projekty.muratordom.pl/domy/projekty-domow-polski-lad/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *