Wielu z nas woli korzystać z tradycyjnych rozwiązań, mimo nieograniczonego dostępu do tych nowoczesnych. W tym momencie mamy na myśli ogrzewanie. Mimo iż centralne ogrzewanie stało się swojego rodzaju standardem, spora część użytkowników zdecydowała się na wykorzystanie rozwiązań, znanych jeszcze za czasów naszych prababć i pradziadków – mowa o ogrzewaniu piecami typu koza.
Dlaczego, mimo iż nowe technologie są w zasięgu ręki, chętnie powracamy do tradycyjnych sposobów zapewnienia domownikom komfortu cieplnego? Zdaje się, że mają one nieodparty urok, kozy są bowiem praktyczne i można je ulokować w dowolnym miejscu. Elementem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania tego rozwiązania są rury i kolanka dymne. Poniżej prezentujemy więc sposoby ich wykorzystania w tejże instalacji.
Rura dymna znalazła zastosowanie przede wszystkim w przewodach kominowych. Jej podstawowym zadaniem jest odprowadzanie dymu z tzw. piecyków szamotowych – głównie typu koza. Co szczególnego ma w sobie to rozwiązanie? Wybudowanie „prawdziwego” kominka wiążę się często z poważnym remontem, koza grzewcza ma jednak podobne właściwości – jest wydajna oraz emituje ciepło potrzebne do ogrzania nawet większego pomieszczenia a przede wszystkim możemy ją wstawić w dowolne miejsce!
Piece kominkowe nie wymagają również dodatkowej obudowy oraz są o wiele lżejsze od tradycyjnych wkładów kominkowych – jeśli więc planujemy taki rodzaj ogrzewania, zwłaszcza na piętrze, nie musimy obawiać się czy strop wytrzyma dodatkowe obciążenie. Eksperci współpracujący z firmą Walkiewicz dodają, iż koza to także rozwiązanie na lata, które w razie przeprowadzki możemy swobodnie zdemontować oraz zabrać ze sobą.
Jak podłączyć kozę grzewczą? – w roli głównej rury oraz kolanka dymne!
Zamontowanie pieca kominkowego jest rzeczą stosunkowo prostą – jedyną czynnością, która wymaga od nas więcej skupienia jest połączenie kozy z kominem. Już na początku należy zaznaczyć, że powinniśmy zadbać o to, aby odległość kozy od przewodu kominowego nie była zbyt duża. W przypadku tego rozwiązania grzewczego nie ma możliwości zastosowania długich przewodów poziomych.
Aby połączyć kozę z kominem używa się rur dymnych, wykonanych z materiałów żaroodpornych. Kupując rurę, musimy pamiętać, iż jej średnica musi odpowiadać średnicy króćca spalinowego w obudowie pieca. Długość rury dobieramy w zależności od położenia króćca – jeśli ten umiejscowiony jest na tylnej ścianie pieca, będzie ona krótsza niż w przypadku gdy króciec znajduje się w górnej części obudowy pieca, a jego wylot skierowany jest ku górze. Dlaczego? W przypadku pierwszej możliwości otwór w ścianie oddzielającej piec od komina będzie wykonywany na tej samej wysokości – użyjemy tutaj więc rury dymnej. Gdy jednak króciec wychodzi z górnej płyty pieca, aby poprowadzić przewód do komina za ścianą należy zastosować kolano, będzie ono widoczne w pomieszczeniu. Montaż kozy jest stosunkowo prosty. Ustawia się ją na przygotowanym podłożu. Jedyne, co trzeba zrobić, to połączyć ją z kominem.
Pamiętajmy, że wszystkie połączenia – niezależnie czy mówimy o rurach czy kolankach, ze względu na nasze bezpieczeństwo muszą być szczelne. Dodatkowego zabezpieczenia użyjemy w przypadku połączenia tychże elementów z kominem. Aby zadbać o spokojny sen naszych bliskich, warto zainwestować więc w materiały wysokiej jakości, oferowane przez zaufane firmy (zob. Walkiewicz).