Fakty i mity, czyli cała prawda o kominkach elektrycznych

Drogie w eksploatacji, nie budujące atmosfery, tandetne – podobne plotki można usłyszeć na temat kominków elektrycznych. Z opinią tą nie zgodzą się z pewnością wszyscy ci, którzy mieli przyjemność z nich korzystania.

Współczesne kominki elektryczne spełniają bowiem najwyższe kryteria pod względem estetycznym oraz funkcjonalnym – mówi Małgorzata Frohmberg ekspert z firmy Glen Dimplex, producenta uznanych na całym świecie, kominków elektrycznych marki Optiflame.

Wydawać by się mogło, iż kominek elektryczny to urządzenie zbyt nowoczesne, aby mogło pochwalić się 100 letnią historią. Bynajmniej. Okazuje się, iż pierwsze kominki elektryczne powstały w 1892 roku w Wielkiej Brytanii. Wynalazek nie przyjął się jednak ze względu na zbyt niskie właściwości grzewcze. Dopiero po odkryciu przez amerykańskiego metalurga Alberta Marsha stopu niklu i chromu, czyli Nichromu, możliwym stało się rozgrzanie kominków do wysokich temperatur. Pierwszy taki kominek skonstruowano w 1912 roku, czyli 100 lat temu. W przeciągu tego okresu kominki przeszły prawdziwą ewolucję technologiczną. W dalszym jednak ciągu grono sceptyków podważa ich zalety. Pora przedstawić fakty, które przemawiają za kominkami elektrycznymi – sugeruje Małgorzata Frohmberg – specjalista z firmy Glen Dimplex.

Fakt nr 1 – Brak nakładów na instalację, idealne do każdego wnętrza
Kominek to marzenie wielu z nas. Tradycyjne palenisko jest jednak rozwiązaniem zarezerwowanym dla nielicznych. Prace instalacyjne, o których należy pomyśleć najlepiej jeszcze na etapie budowy sprawiają nie lada problem. ‘’Kominki elektryczne z kolei, nie wymagają przewodu kominowego ani wentylacyjnego. Nie potrzebują również, jak w przypadku kominka gazowego doprowadzenia paliwa. Obowiązkowe jest jedynie standardowe gniazdo elektryczne. Montaż ogranicza się zatem do minimum, po wyciągnięciu z opakowania, wybrany model należy jedynie podłączyć do zasilania’’ – opisuje zalety kominków elektrycznych, Małgorzata Frohmberg.

Fakt nr 2- Wygodne i bezpieczne
W przypadku kominków elektrycznych wszelkie niedogodności związane z korzystaniem z kominka tradycyjnego nie mają miejsca. ‘’Kominki elektryczne nie brudzą sadzą, popiołem, nie wydzielają dymu ani spalin – nie wymagają więc podłączenia do szybów wentylacyjnych. Nie jest również konieczne magazynowanie opału bądź węgla. W przeciwieństwie do kominków gazowych, bądź biokominków, nie spalają we wnętrzu paliwa, nie stwarzają zatem zagrożenia w pomieszczeniach. Brak otwartego ognia niweluje ryzyko pożaru lub poparzenia. Kominki elektryczne są idealnym rozwiązaniem dla rodzin z małymi dziećmi’’ – przekonuje ekspert z firmy Glen Dimplex.

Fakt nr 3 – Energooszczędne
Wiele osób zapewne niepokoi związek pomiędzy nazwą
„elektryczny”, a kosztami użytkowania takiego kominka.
‘’W przypadku kominków marki Optiflame pobór energii jest bardzo oszczędny i wynosi od 60 do 400 W, czyli podobnie jak 2, 3 żarówki. Efekt świetlny to od 7 do 12 groszy za godzinę, co w przeliczeniu na miesiąc wynosi od 6 do 9 zł.
Za rozprowadzenie ciepła w kominkach elektrycznych odpowiedzialne są termowentylatory o mocy od 1 – 2 kW. Pomimo niskiego poboru mocy kominki te są bardzo efektywne, gdyż całe ciepło oddawane jest do wewnątrz, co oznacza stuprocentową wydajność energetyczną. Ponieważ efekt świetlny działa niezależnie od trybu grzania możemy, bez obaw o wysokie rachunki, relaksować się przy widoku ognia przez cały rok’’ – rozwiewa wątpliwości Pani Małgorzata.

Fakt nr 4 – Płomień jak żywy
Ktoś mógłby powiedzieć, iż wnoszący do wnętrza niepowtarzalną atmosferę, efekt płomienia, charakterystyczny dla kominka tradycyjnego jest nie do podrobienia. Nic bardziej mylnego. Małgorzata Frohmberg przekonuje: „Kominki elektryczne marki Optiflame imitują płomienie ognia w zadziwiająco realistyczny sposób. Są one bowiem wyposażone w opatentowany efekt płomieni Optiflame®, będący innowacyjnym, unikalnym rozwiązaniem, uzyskiwanym dzięki odpowiedniemu odbiciu światła oraz zastosowaniu paleniska imitującego żarzące się drewno, polana lub prawdziwy węgiel. Trójwymiarowy efekt płomienia i dymu Opti-Myst® to z kolei przełomowa, nowatorska, opatentowana przez inżynierów z Grupy Glen Dimplex technologia, która pozwala na osiągnięcie doskonałej, trójwymiarowej iluzji ognia. Unikalna technika polega na wygenerowaniu mgły wodnej za pomocą ultradźwięków, która właściwie oświetlona wznosi się dając złudzenie ognia i unoszących się nad nim smużek dymu’’- mówi specjalista z firmy Glen Dimplex.

Zalety kominków elektrycznych można wymieniać bez końca. Oprócz powyższych, resztki wątpliwości
z pewnością rozwieją: komfortowa obsługa kominków pilotem zdalnego sterowania, możliwość zmniejszenia, bądź zwiększenia temperatury za pomocą termostatu oraz dwupozycyjnego przełącznika mocy grzewczej, dodatkowa funkcja oczyszczania powietrza z alergenów bądź drobnych zanieczyszczeń, czy też szeroki wybór spośród modeli naściennych, do zabudowy
i wolnostojących w stylu klasycznym i nowoczesnym. „Wszystko to znajdziemy w bogatej ofercie firmy Glen Dimplex”- podsumowuje Małgorzata Frohmberg.

Poniżej znajduje się link do filmiku z Opatentowanym, w pełni trójwymiarowym efektem płomienia i dymu Opti-Myst ®:
http://www.glendimplex.pl/Poznaj-nasze-efekty-plomienia,3,25,17,1.html

Kominki elektryczne marki Optiflame:
Kominek elektryczny Bradford marki Optiflame
Efekt płonących polan Optiflame
Typ: Kominek + Obudowa
Kolor obudowy/ramy: orzech
Wymiary (wysokość x szerokość x głębokość): 1190 x 1230 x 340 mm
Moc grzewcza: 2, 0 kW
Pobór energii przez efekt optyczny: 220 W
Cena brutto: 3490, 00 zł

Kominek elektryczny Cube Mini marki Optiflame
Efekt płonących polan Optiflame
Typ: wolnostojący
Kolor obudowy/ramy: czarny
Wymiary (wysokość x szerokość x głębokość): 370 x 330 x 205 mm
Moc grzewcza: 1, 5 kW
Pobór energii przez efekt optyczny: 60 W
Cena brutto: 310, 00 zł

Kominek elektryczny Bach marki Optiflame
Efekt płonących polan Optiflame
Typ: ścienny
Kolor obudowy/ramy: czarny
Wymiary (wysokość x szerokość x głębokość): 628 x 720 x 190 mm
Moc grzewcza: 2, 0 kW
Pobór energii przez efekt optyczny: 130 W
Cena brutto: 790, 00 zł

Kominek elektryczny Cheriton z węglem marki Optiflame
Efekt płonących polan Optiflame
Typ: do zabudowy
Kolor obudowy/ramy: czarny z elementami mosiężnymi
Wymiary (wysokość x szerokość x głębokość): 682 x 639 x 194 mm
Moc grzewcza: 2, 0 kW
Pobór energii przez efekt optyczny: 130 W
Cena brutto: 760, 00 zł

Elektryczny wkład kominkowy Gala marki Optiflame
Trójwymiarowy efekt płomienia Opti-Myst®
Typ: do zabudowy
Wymiary (wysokość x szerokość x głębokość): 692 x 625 x 303 mm
Moc grzewcza: brak
Pobór energii przez efekt optyczny: 250 W
Cena brutto: 4 690,00 zł

——————————————————————————————————————————————————-
Grupa Glen Dimplex powstała w 1973 roku i obecnie jest największą na świecie firmą produkującą elektryczne urządzenia grzewcze. Zajmuje ona również uznane miejsce w branży AGD. Glen Dimplex pozostaje w prywatnych rękach i finansuje swój ciągły rozwój z własnych środków. Podstawą jej sukcesu jest polityka ciągłych inwestycji w budowanie marek, wprowadzanie innowacji w zakresie produktu oraz zapewnianie klientom produktów zgodnych z ich oczekiwaniami.
Grupa Glen Dimplex stosuje przedsiębiorcze podejście do zarządzania swoimi firmami w wymiarze międzynarodowym, unikając jednocześnie biurokratycznego stylu zarządzania. Podstawową filozofią jej działalności jest budowanie silnych, energicznych i skutecznych firm, od których oczekuje się pracy zgodnie z najwyższymi standardami wydajności, jakości i etyki, przy nacisku kładzionym na potrzeby klienta.

Glen Dimplex Polska Sp. z o.O.
Ul. Strzeszyńska 33
60-479 Poznań
tel. 61 842 58 05

www.optiflame.pl
www.optiflame.com.pl
www.glendimplex.pl

źródło: www.otwarty.plDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *