Gdańsk bezsprzecznie jest miastem, w którym każdy turysta odnajdzie coś dla siebie. Jest to wszakże jedno z najbardziej obleganych w okresie wakacyjnym polskich ośrodków. Znajduje się w nim naprawdę wiele godnych uwagi zabytków, stanowiących wielkie turystyczne atrakcje. Opisanie wszystkich jest naprawdę bardzo trudne, niemniej warto przybliżyć choć kilka. Z pewnością zachęci to wielu potencjalnych wczasowiczów. Do najciekawszych zabytków architektonicznych na terenie Gdańska zaliczają się: Wieża więzienna wraz z Katownią, Ratusz Głównego Miasta czy choćby Katedra Oliwska. Opłaca się więc tam udać, korzystając z szerokiej oferty udostępnionej przez Hotele Gdańsk, aby dać sobie sposobność zwiedzenia wyjątkowych budowli. Wśród miejscowej bazy hotelowej wyróżnia się Hotel Aureus.
Warto jednak pamiętać, że stolica Pomorza do zaoferowania ma Hotele, szczególnie godnymi polecenia są te Hotele w Gdańsku, które znajdują się w przy starym mieście Gwarantuje on naprawdę wyborne warunki pobytu. Bez sprzecznie warto wymienionym na wstępie zabytkom poświęcić parę zdań. Wieża więzienna i Katownia to znajdujący się zaraz za Bramą Wyżynną oryginalny i bardzo charakterystyczny zespół budowli obronnych, w formie dwóch gotyckich gmachów złączonych tzw. szyją, czyli murem o specyficznym kształcie. W przeszłości stanowiły one bramę wjazdową do miasta. Dodatkowo w latach 1604-1858 znajdowało się tam jedno z największych europejskich więzień. Jeśli wierzyć kronikom nikomu nigdy nie udało się stamtąd skutecznie zbiec. Pewne jest jednak, że wielu usiłowało. Ulokowany niedaleko Wieży budynek to z kolei Katownia, czyli niegdyś siedziba kata. Posiada ona cechy renesansowego pałacyku czego dowodzi bogato zdobiony dach oraz wieżyczka. Charakterystycznym i jednocześnie niebywale cennym elementem jest znajdujący się nad wejściem do budynku historyczny herb Gdańska. Pochodzi on prawdopodobnie z czasów Krzyżackich, przedstawia dwa miecze jeszcze bez złotej, królewskiej korony.
Pracownicy muzealni gromadzą współcześnie różne obiekty związane z tymi dwoma gmachami, jak i wszystko co dotyczy historii gdańskiego prawa i administracji. Następnym z okolicznych zabytków jest Ratusz Głównego Miasta. Historia gmachu sięga średniowiecza, choć nie jest znana dokładna data inauguracji jego budowy. Wiadomym jest, że nastąpiło to po nadaniu tzw. prawa chełmińskiego w 1378 roku. Pierwsza faza budowy Ratusza odbywała się więc mniej więcej w latach 1379-1382. W późniejszym okresie tj. w latach 1454-1457 nastąpiła modernizacja gdańskiego gmachu, związana z przybyciem do miasta króla Kazimierza Jagiellończyka, który notabene do herbu miasta włączył również złotą koronę. W połowie XVI wieku w budynku miał miejsce pożar, co było przyczynkiem jego rozbudowy wykonanej w stylu renesansowym. Ówcześnie umieszczono także w wieży złocony posąg Zygmunta II Augusta. W czasie II wojny światowej Ratusz został zdewastowany, jednak po wielu pracach renowacyjnych 2 kwietnia 1970 roku mianowano go siedzibą główną Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Ostatnim z z listy zabytków jest Katedra Oliwska. Jest to ceglana bazylika z wieloma niezwykle cennymi zabytkami. Szczególnie wartościowe są przepiękne rokokowe organy, na których odbywają się także koncerty organowe, świątynia posiada również 23 ołtarze reprezentujące trzy style architektoniczne: renesans, barok i rokoko. W katedrze zlokalizowany jest także grobowiec Książąt Pomorskich. Jak można zauważyć wszystkie omówione zabytki są rzeczywiście wartościowe i stanowią nie lada atrakcję dla turystów. Warto więc zakwaterować się w Gdańsku, korzystając ze znakomitej oferty hoteli w mieście, i wybrać się do Wieży Więziennej, Ratusza i Katedry Oliwskiej. Przy okazji zapraszamy do skorzystania z oferty konferencje Warszawa
Artykuł godny polecenia – redakcja