Kirsi Svärd, projektantka tworząca nowoczesne linie armatury dla firmy Oras otrzymała Finnish Designer Awards 2014. To najważniejsze wyróżnienie specjalistów branży projektowej w Finlandii. Pod jej kierunkiem powstały tak znane i nowoczesne linie jak inteligentna seria Oras Optima, czy designerska Cubista.

Finnish Designer Awards przyznawana jest od 1981 r. Firmowana jest przez najstarsze w Skandynawii organizacje zrzeszające profesjonalistów z dziedziny projektowania – Fińskie Stowarzyszenie Projektantów Ornamo i Stowarzyszenie Fińskich Grafików Grafia. Rokrocznie wręczana jest w sześciu kategoriach. Nagrody otrzymują najlepsi specjaliści tworzący grafikę użytkową, modę, tkaninę, wyroby drewniane, meble oraz wzornictwo przemysłowe. I właśnie w tej ostatniej dziedzinie w tym roku wyróżniona została Kirsi Svärd. Według jury dzieła proponowane przez szefową zespołu projektowego Oras charakteryzują się udanym połączeniem zaawansowanej technologii z wysokiej jakości wzornictwem.

– Kwestie praktyczne, takie jak wygoda użytkowania czy ekologia, są dla mnie bardzo ważne, gdyż w Skandynawii przywiązujemy do tego szczególną wagę. Szukam takich rozwiązań, które spowodują, że użytkownik powie: ‘tak właśnie powinno to działać!’. Równocześnie staram się tworzyć formy wyróżniające się na tle innych. Kiedy przystępuję do pracy, zawsze pytam się czy można coś zrobić inaczej niż dotychczas. Chcę, aby klienci sięgali po zaprojektowane przeze mnie przedmioty z uwagi na oryginalny wygląd – opowiada o swoim sposobie pracy i myśleniu o nowoczesnym wzornictwie Kirsi Svärd.

Główna projektantka firmy Oras na co dzień pracuje jako Design Director w biurze projektowym ED Design. Dla marki Oras Kirsi pracuje od lat. Zaprojektowała wiele linii m.in. ekologiczną i inteligentną rodzinę baterii Optima, designerską serię inspirowaną kubizmem – Oras Cubista, wysmakowaną linię baterii natryskowych Eterna oraz armaturę z serii Vienda i Vega. Fińskie biuro projektowe, dzięki nawiązanej na początku lat 90-tych współpracy z Oras stało się też pionierem w tworzeniu baterii bezdotykowych sterowanych elektronicznym sensorem.

Tegoroczna laureatka Finnish Designer Awards w trakcie trwania swojej kariery stworzyła także szereg znanych nie tylko Finom projektów urządzeń AGD i artykułów wyposażenia wnętrz. Pracownia znana jest bowiem z wprowadzenia na rynek akcesoriów i urządzeń, które zyskały uznanie na arenie międzynarodowej. Już w 1981 r. powstał tu kształt pierwszego telefonu komórkowego, a rok później projektanci ED Desing zaproponowali – rewolucyjne jak na owe czasy rozwiązanie – pierwszą w pełni plastikową obudowę telewizora.

Skandynawski design ceniony jest na świecie od lat. Już na przełomie XIX i XX wieku, wzornictwo z tej części Europy zyskiwało swoich zwolenników ze względu na funkcjonalizm i formy inspirowane lekkością sztuki ludowej. W sztuce dobrego projektowania nazwiska takie jak Jacob Jensen, Poul Henningsen, czy słynny fiński architekt i projektant mebli Alvar Alto to wyznacznik najlepszej szkoły wzornictwa użytkowego. Ich dzieła można spotkać w kolekcjach muzeów całego świata. Dzisiejszy styl skandynawski to propozycja dla miłośników ultranowoczesnych przedmiotów o prostych liniach, którzy dużą wagę przykładają do kwestii ekologii i wygody.

Także firma Oras opiera się na sprawdzonych doświadczeniach w projektowaniu.
W produkcji wykorzystuje materiały przyjazne dla użytkowników i środowiska naturalnego. Ale Oras współtworzy armaturę nie tylko z rodzimymi designerami. Od ponad 10 lat firma współpracuje z włoskim domem projektowym Alessi. W wyniku połączenia nowoczesnej technologii z wyobraźnią włoskich projektantów powstały serie armatury idealnie pasujące do minimalistycznych wnętrz. Najbardziej znane kolekcje dla Oras tworzyli Stefano Giovannoni i Alessandro Mendini – to linie Il Bagno Alessi One i La Cucina Alessi. Zaś projektant Wiel Arets stworzył Il Bagno Alessi Dot by Oras.

Wywiad z projektantką Oras obejrzeć można tutaj >>>

A także zobaczyć jak pracuje nad serią Oras Cubista >>>

Polub nas na Facebook >

Zobacz jak przyjazna i inteligentna jest nasza aramatura – You Tube >

Szukaj inspiracji wśród setek naszych zdjęć – Pinterest >

……………………………………………………………………………………………………………

O firmie Oras:

ORAS = EKOLOGIA / INTELIGENTNE ROZWIĄZANIA / BATERIE KTÓRE OSZCZĘDZAJĄ WODĘ ZA UŻYTKOWNIKA

Firma Oras powstała w Finlandii w 1945 roku. Od lat jest liderem w projektowaniu i produkcji armatury łączącej ekologiczne rozwiązania, nowoczesny design i inteligentne systemy. Działa w 18 krajach Europy. W Polsce obecna jest od 1998 roku. Posiada 2 fabryki: w Finlandii i Polsce. Jednym
z kluczowych założeń, którymi kieruje się firma jest dbałość o środowisko. Producent posiada
w ofercie inteligentną armaturę elektroniczną, baterie jednouchwytowe i termostatyczne, pozwalające w łatwy i przyjazny sposób oszczędzać wodę i energię. Firma współpracuje ze znanymi projektantami m.in. włoskim domem projektowym Alessi. Jakość produktów Oras potwierdzają liczne międzynarodowe nagrody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *