Brak schodów i progów, krótkie, wyprofilowane podjazdy, szerokie drzwi wejściowe i wewnętrzne – Dolcan wybuduje mieszkania dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Mieszkania będą też tańsze w utrzymaniu, nie trzeba będzie płacić tu comiesięcznego czynszu.
W 5 warszawskich osiedlach firmy Dolcan: Rudy Rydz, Konik Polny, Czerwona Jarzębina, Pasikonik i Kamyk Zielony powstaną budynki zaprojektowane tak, by spełniały wymagania osób poruszających się na wózku oraz starszych, mniej sprawnych osób.
Wiele nowych inwestycji na rynku nie jest dostępnych dla osób niepełnosprawnych m.in. ze względu na schody lub zbyt wąskie przejścia. „Nasza propozycja to oferta dla osób niepełnosprawnych, które szukają przyjaznego mieszkania. Wiemy, jak ważne są tu konkretne rozwiązania już na etapie planowania lokalu, a nie tylko jego wykończenia” – mówi Eugeniusz Chwesiuk, dyrektor ds. inwestycji w firmie Dolcan.
Mieszkania proponowane przez Dolcan to również wygodna alternatywa dla osób starszych, które poruszają się z trudem, a mieszkają w bloku. „Rodziny, które opiekują się starszą osobą często pytają o mieszkania na niskim parterze. Chcą, by ich podopieczni mogli także samodzielnie wychodzić z domu. Tymczasem w bloku, gdzie są schody, często jest to niemożliwe” – informuje Eugeniusz Chewsiuk. Dlatego, przeprowadzka do inwestycji zaprojektowanych przez Dolcan w ramach osiedli mieszkań bezczynszowych pozwoli starszej osobie być bardziej samodzielną i wychodzić na zewnętrz. „Wejście do mieszkania czy wyjście na taras nie wymaga pokonania żadnych schodów, osoba starsza nie będzie, więc zdana na pomoc bliskich w każdej chwili” – wyjaśnia dyrektor ds. inwestycji Dolcan.
W zeszłym roku Dolcan, jeden z liderów rynku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce, rozpoczął sprzedaż mieszkań bezczynszowych. To właśnie na tych osiedlach zaprojektowano mieszkania w pełni przystosowane dla osób niepełnosprawnych. W ofercie znajduje się 5 inwestycji, w których posiadanie własnego mieszkania nie jest obciążone koniecznością płacenia czynszu. Mieszkańcy nie ponoszą m.in. dodatkowych opłat za utrzymanie części wspólnych
i administracji oraz składek remontowych.
Mieszkania bezczynszowe przeznaczone dla osób niepełnosprawnych będą zlokalizowane na parterze, bez schodów i progów. Każdy lokal posiadać będzie własny ogródek, do którego bez problemu będą mogły wejść przez drzwi tarasowe z salonu osoby starsze czy poruszające się na wózku. Własny kawałek zielonego ogrodu będzie przestrzenią odpoczynku i spędzania czasu dla osób, które nie zawsze mogą sobie pozwolić na dalekie wycieczki, wyprawy do parku czy za miasto.
Mieszkania mieć będą także miejsce parkingowe blisko wejścia oraz krótki podjazd, wyprofilowany tak, żeby szybko spływała z niego woda. Zarówno drzwi wejściowe, jak i wewnętrzne mieć będą 90-100 cm szerokości, dzięki czemu swobodnie zmieści się w nich wózek, również ten starszego typu.
Okna w mieszkaniach montowane będą na wygodnej wysokości (ok. 30 cm nad podłogą), a uchwyty otwierania i zamykania okien znajdą się na poziomie ok. 80 cm nad podłogą. System przesuwanych okien z niskim progiem w salonie umożliwi wygodne korzystanie z tarasu i ogródka.
Inne udogodnienia to systemy przyłączeń elektrycznych, dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, specjalnie zaprojektowana kuchnia oraz przyłącza, które pozwolą umieścić blisko siebie lodówkę, kuchenkę i zlew, a także wygodne dla osób niepełnosprawnych rozwiązania w łazience.
Mieszkania budowane dla osób poruszających się na wózku dostępne są także w opcji pełnego wykończenia „pod klucz”. „Klienci znajdują się w różnych sytuacjach: są bardzo zajęci lub muszą się szybko wprowadzić, a aranżacja
i urządzenie mieszkania wymaga wiele czasu. Zlecenie tych prac deweloperowi zawsze jest dla nich dużym ułatwieniem i możliwością szybszego wprowadzenia się do własnego M” – – mówi Eugeniusz Chwesiuk. To wygodne rozwiązania szczególnie dla osób niepełnosprawnych, które mają mniejszą mobilność, i nie zawsze mogą pozwolić sobie na odwiedzanie licznych marketów budowlanych czy sklepów meblowych.
Osiedla realizowane w ramach mieszkań bezczynszowych mają kameralny charakter i lokalizacje o dobrym połączeniu z centrum Warszawy. Niewielkie metraże mieszkań i niskie koszty utrzymania generują coraz więcej zapytań właśnie o te inwestycje. Ceny mieszkań zaczynają się od 5.500 zł za m2, czyli np. 50-metrowe komfortowe mieszkanie w pełni przystosowane dla osób niepełnosprawnych kupić można wraz z działką w cenie 275.000 zł.
Najbardziej zaawansowane w realizacji jest osiedle Rudy Rydz przy ul. Kadrowej w warszawskim Rembertowie. Jego budowa rozpoczęła się kilka tygodni temu. Zostanie oddane już w grudniu tego roku. Znajdą się na nim cztery typy domów z mieszkaniami od 59 do 89 m2, z własną działką, tarasem i miejscem parkingowym. Osiedle znajduje się w sąsiedztwie pięknego zielonego parku na terenie Akademii Obrony Narodowej.
Trzy miesiące później, bo w marcu 2012 r., pierwsi mieszkańcy wprowadzą się na osiedle Konik Polny przy ul. Lewandów, w warszawskiej dzielnicy Białołęka. Tutaj również można wybierać w czterech typach domów – od 59 do 83 m2,
z własną działką w cenie.
W willowej dzielnicy Targówka, na Zaciszu, znajduje się osiedle Czerwona Jarzębina. W czerwcu 2012 r. wprowadzą się tam właściciele sześciu typów domów – od 79 do 110 m2 (z własną działką oraz miejscem postojowym). Zacisze to wyjątkowa lokalizacja – blisko centrum Warszawy, a jednak oddalone od zgiełku miasta. Czerwona Jarzębina jest miejscem przyjaznym dla rodzin. W pobliżu znajdują się zadbany Kanał Bródnowski i Park Leśny Bródno.
Jeszcze więcej, bo siedem typów domów, firma Dolcan przygotowała na osiedlu Kamyk Zielony, przy ul. Kamykowej w Warszawie – Białołęce. W inwestycji, która zostanie oddana do użytku w sierpniu 2012 r. – znajdą się lokale o powierzchni od 61 do 83 m2.
Kameralne Osiedle Pasikonik w Markach zaoferuje przyszłym właścicielom domy o średniej wielkości 74,5 m2, z własną działką lub tarasem. Marki to spokojne miasteczko pod Warszawą, z dominującą niską zabudową. Bliskość rzeki Długiej, parku miejskiego, niedaleko jeziora Czarnego oraz Lasów Drewnickich, daje możliwość odpoczynku na świeżym powietrzu, a pełna miejska infrastruktura ułatwia funkcjonowanie i zapewnia komfort życia.
Więcej szczegółów na www.mieszkania-bezczynszowe.pl
Główne założenia mieszkań realizowanych z myślą o osobach niepełnosprawnych:
* parterowy rozkład, brak schodów i progów
* krótkie podjazdy, wyprofilowane tak, by szybko spływała z nich woda
* miejsce parkingowe w pobliżu wejścia do mieszkania
* szerokie na 90-100 cm drzwi wejściowe i wewnętrzne
* okna umieszczone na wygodnej wysokości (ok. 30 cm nad podłogą)
* system przesuwanych okien z niskim progiem w salonie, który pozwoli bez problemu korzystać z tarasu i ogródka
* system przyłączeń elektrycznych przystosowany do wygody osoby niepełnosprawnej:
* przełączniki światła ok. 80-90 cm nad podłogą
* gniazdka elektryczne montowane ok. 40 cm nad ziemią
* wygodne rozwiązania w łazience:
* umywalka zlokalizowana blisko muszli toaletowej ułatwiająca umycie rąk bez konieczności przesiadania się na wózek
* możliwość aranżacji szerokich brodzików bez progów, w wymiarach ok. 130 – 160 cm
* przyłącza do toalety i umywalki umieszczone na wysokości odpowiedniej do montażu ceramiki sanitarnej z myślą o niepełnosprawnych użytkownikach
źródło: PR