W poniedziałek 22 sierpnia br. na terenie budowy centrum logistycznego w rejonie lotniska Balice rozpoczęły pracę dwa dodatkowe dźwigi. Pracujące obecnie w Morawicy trzy dźwigi nie zagrażają startującym i lądującym samolotom, a inspektorzy nadzoru budowlanego potwierdzili, że budowa jest prowadzona w sposób bezpieczny i zgodny z prawem.
 
Decyzją z dnia 19 sierpnia br. Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego [ULC] wyraził zgodę na lokalizację dwóch dodatkowych dźwigów na terenie budowy centrum logistycznego w rejonie krakowskiego lotniska Balice. Zgodnie z wnioskiem zgłoszonym przez inwestora, dźwigi mogą pracować do 16 września br. w godzinach od 07:00 do 19:00 do wysokości 14,5-15 metrów nad poziom gruntu. Jednocześnie ULC wyraził zgodę na wydłużenie  czasu pracy trzeciego, dotychczas użytkowanego dźwigu. – Żurawie samochodowe o wysokości do 15 metrów nad poziom terenu […] nie przekroczą standardowej powierzchni ograniczającej wysokość zabudowy i pod względem lokalizacyjnym i wysokościowym nie spowodują powstania bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu statków powietrznych – stwierdza decyzja Prezesa ULC.

Zgodnie z zaleceniem ULC, inwestor z 72-godzinnym wyprzedzeniem poinformował  kierownictwo Portu Lotniczego Kraków Balice o rozpoczęciu pracy z wykorzystaniem dodatkowych urządzeń dźwigowych. Ponadto  pracujące dźwigi są oznaczone jako przeszkody lotnicze.

– Jest takie powiedzenie, o którego prawdziwości przekonaliśmy się 7 tygodni temu, że  zanim prawda włoży buty plotka zdąży oblecieć cały świat… Dlatego, choć pewnie rzadko zdarza się wydawanie komunikatów prasowych informujących o liczbie i wysokości dźwigów na budowie, chcemy uniknąć groteskowego scenariusza z początku lipca br., kiedy prowadziliśmy prace w tym samym miejscu i na tych samych wysokościach, a prezes Portu Lotniczego Kraków Balice ogłosił, że „dźwig stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa lotów” i zamknął lotnisko dla startujących i lądujących samolotów – mówi Ryszard Wojewodzic, pełnomocnik inwestora.

Przeprowadzona 11 sierpnia br. kontrola inspektorów Powiatowej Inspekcji Nadzoru Budowlanego [PINP] stwierdziła, że budowa centrum logistycznego w Morawicy jest prowadzona w sposób bezpieczny i zgodny z prawem, a inwestor i wykonawca prac – prowadzonych m.in. z wykorzystaniem urządzeń dźwigowych – stosują się do wszystkich obowiązków wynikających z decyzji PINP z dnia 5 sierpnia br. Generalnym wykonawcą inwestycji jest Grupa Skalski.

Żródło: PR

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *