W warunkach wzrastającego zanieczyszczenia atmosfery i stale perspektywicznie wzrastających cenach opału, możliwość spalania surowców energetycznych, odnawialnych i odpadowych wzrasta na atrakcyjności. Takim dość powszechnie dostępnym paliwem odnawialnym i odpadowym jest słoma zbożowa czy rzepakowa. Zastosowanie tego typu ogrzewania jest bardzo perspektywiczne zwłaszcza na wsi i w małych miastach. Słoma jest produktem odpadowym w produkcji rolniczej i może posłużyć rolnikom jako prawie darmowe a jednocześnie ekologiczne paliwo. Jednocześnie rozwija się rynek handlu słomą jako paliwem.
W celu przedstawienia działania kotła na słomę posłużę się przykładem takiego urządzenia, dostępnego w sprzedaży. Jest to kocioł oferowany przez firmę Gizex o nazwie Bio-pal. Właściwie kotły Bio-pal to cała seria urządzeń o zróżnicowanej mocy i zastosowaniu. Moce tych kotłów zawierają się w przedziale od 40KW do aż 1100KW. W przypadku mniejszych modeli świetnie nadają się do ogrzewania domów jednorodzinnych, te większe do ogrzewania zakładów czy niewielkich ciepłowni osiedlowych.
Budowa tego kotła jest nowoczesna i odpowiadająca współczesnym tendencjom w tym zakresie. Jest to kocioł wsadowy, umożliwiający załadowanie do paleniska balotów dużej średnicy lub kostek słomy. W kotle jest zastosowany przeciwprądowy system spalania. Integralnym elementem kotła jest wentylator, doprowadzający powietrze poprzez kolektor do komory spalania i powietrze tak zwane Wtórne do wewnętrznej komory spalania. Proces spalania w czasie odbywa się od góry w dół, wskutek wielopunktowego doprowadzania powietrza. W komorze wewnętrznej (nawrotnej) przebiega proces dopalania gazów. Dzieje się tak w wyniku doprowadzenia powierza wtórnego. Prace kotła kontroluje sterownik który steruje dopływem powietrza w zależności od temperatury spalin i wody w kotle. Dzięki sterownikowi spalanie przebiega zgodnie z aktualnymi potrzebami grzewczymi. Dodatkowym regulatorem w układzie ogrzewania jest zbiornik akumulacyjny. Gromadzi on ciepło w trakcie spalania i dostarcza je do układu ogrzewania w chwilach przerw w spalaniu.
Kocioł Bio-pal 40 posiada moc znamionową od 30 do 40KW przy zużyciu 11 kg paliwa na godzinę. Przy wysokim standardzie izolacji budynku ogrzewanego, wystarcza to na ogrzanie 440 m2 powierzchni użytkowej. Przy średnim standardzie izolacji budynku, jest to 320 m2 powierzchni ogrzewanej.
Marcin Kowalski – moderator serwisu