Loggia i taras czyli alternatywa dla ogrodu

Nie każdy może sobie pozwolić na dom czy mieszkanie z ogrodem, ale wybierając nieruchomość warto przyjrzeć się lokalom, które mają duże balkony lub tarasy. To rozwiązanie może stanowić doskonałą miejską alternatywę dla tak upragnionego skrawka własnej zieleni.

Nie wszyscy jednak doceniają potencjał jaki tkwi w balkonach, zamieniając je w przydomowe „składziki” z rowerami i innymi rzeczami, które nie mieszczą się w pomieszczeniach. Tymczasem dla wielu mieszkańców dużych miast to właśnie loggia, balkon czy taras stają się przydomową enklawą zieleni.

Czym się różni balkon, loggia i taras?

Wbrew pozorom to bardzo ważne pytanie, gdyż różnice pomiędzy nimi są znaczące. Tkwią głównie w konstrukcji i powierzchni tych elementów architektonicznych – Balkon jest otwartą przestrzenią na zewnątrz budynku i stanowi samodzielną, nadwieszoną platformę dołączoną do ściany domu. Loggia natomiast jest wnęką w zewnętrznej płaszczyźnie budynku, zadaszoną i otwartą na zewnątrz. Taras zaś stanowi poziomą powierzchnię umieszczoną na wysokości parteru, pięter bądź dachu. Powinien mieć posadzki odporne na czynniki atmosferyczne i być ogrodzony balustradą – tłumaczy Marcin Witkowski, dyrektor regionalny SAP-PROPERTY– W zrealizowanej przez nas inwestycji Górczyńska 46 oferujemy zarówno balkony, tarasy jak i loggie. Ich powierzchnie zaczynają się od 4,2 m.kw w wypadku balkonów i sięgają przeszło 85 m.kw. w przypadku największego z tarasów. Lokale w tej inwestycji można nabyć w cenie już od 4968 zł brutto za m.kw. – dodaje. Dla potencjalnego kupca nieruchomości konstrukcja tych elementów architektonicznych nie ma aż tak wielkiego znaczenia. Kluczowa, a zarazem najbardziej odczuwalna dla mieszkańców lokalu jest powierzchnia, którą może zaoferować taras balon czy loggia. To właśnie ona często decyduje o wyborze konkretnego mieszkania.

Mieszkanie z tarasem czy balkonem?

Poszukując nieruchomości do kupna należy zastanowić się, które spośród rozwiązań nam najbardziej odpowiada, albowiem stanowią one dodatkową powierzchnię przynależną do naszego lokalu. Tworząc swoją przydomową enklawę zieleni pamiętajmy, by ta strefa była jak największa. Jednakże powierzchnia jest tylko jednym z elementów, który decyduje o wyborze – Bez względu na to czy wybierzemy lokal z balkonem czy tarasem powinniśmy zwrócić uwagę na położenie mieszkania względem stron świata, odległości od ruchliwej drogi, czy zieleni za oknem. Oczywiście widok na panoramę miasta może dodatkowo podnieść wartość nieruchomości – mówi Marcin Witkowski. Warto więc już na etapie zakupu nieruchomości pomyśleć jak chcemy wykorzystać ten dodatkowy metraż na zewnątrz budynku. Można tam bowiem zrobić nasz letni salon albo mieć tylko miejsce do czytania książek w promieniach słońca.

Balkon jak ogród botaniczny

Ciepłe promienie letniego słońca sprawiły, że wiele z tarasów i balkonów się zazieleniło. Donice pełne kolorowych kwiatów pojawiają się na parapetach okiennych w mieszkaniach, tworząc tym samym bajeczne kompozycje. Nawet niewielki balkon może stać się naszym prywatnym ogrodem botanicznym. Są miasta, takie jak Poznań, które doceniają mieszkańców tworzących tego typu „wiszące ogrody”. W stolicy Wielkopolski, w tym roku, odbywa się jubileuszowy – XX konkurs „Zielony Poznań”, w którym nagradzani są między innymi posiadacze pięknie ukwieconego balkonu. Widać, że poznaniacy chcą, aby ich miasto było zielone, gdyż rokrocznie swe uczestnictwo w konkursie zgłasza coraz więcej osób.

Zarówno tarasy jak i balkony są używane do podobnych celów. Oba typy mają za zadanie dodać mieszkańcom użytkowej przestrzeni na zewnątrz nieruchomości. Zagospodarowując więc swój balkon warto pomyśleć o zasadzeniu pelargonii, surfinii czy fuksji, tak by ożywić miejską przestrzeń.

PR

LA


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *