Grunwald, Nowe Miasto, Jeżyce – na tych poznańskich dzielnicach policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu odnotowali w ciągu dwóch ostatnich lat największą liczę włamań do mieszkań. Nie bez przyczyny firmy instalujące systemy alarmowe przeżywają teraz oblężenie. Każdy przed świątecznymi wyjazdami chce jak najlepiej zabezpieczyć swój dom przed złodziejami. Osoby przezorne już przy zakupie mieszkania biorą pod uwagę ofertę deweloperów w zakresie podwyższonego bezpieczeństwa.

Co najczęściej pada łupem złodziei? Pieniądze, biżuteria, obrazy, numizmaty, laptopy. Służby mundurowe radzą, by w okresie przedświątecznym nie wpuszczać do mieszkań osób nieznajomych. Te bowiem często badają teren, sprawdzają zamożność mieszkańców, podszywając się za pracowników spółdzielni czy akwizytorów. Później, w czasie naszej nieobecności, dokonują włamania. – Najlepiej poprosić sąsiada o pomoc, który w czasie naszej nieobecności opróżni naszą skrzynkę pocztową czy sprzątnie ulotki z wycieraczki. Z roku na rok obserwujemy jednak spadek liczby włamań w okresie świątecznym. Społeczeństwo jest bardziej świadome. Ludzie zabezpieczają swoje domy i mieszkania w różny sposób – mówi mł. asp. Małgorzata Trzebińska z Zespołu Profilaktyki Społecznej Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu.


Jak zabezpieczyć swój dom przed złodziejami?

Drzwi i okna antywłamaniowe to podstawa. Drzwi, które zapewnią nam bezpieczeństwo powinny być wyposażone w blokadę antywyważeniową, łańcuch, panoramiczny wizjer i dobry zamek. Przy wyborze okien warto pomyśleć o antywłamaniowych szybach, które są odporne na uderzenia tępymi lub ostrymi narzędziami. Dobrym rozwiązaniem mogą się okazać programatory, które włączają i wyłączają oświetlenie, stwarzające pozory obecności kogoś w domu. – Niewątpliwie grudzień to czas, kiedy liczba zleceń na montaże i podłączenia do Systemu Monitorowania Alarmów gwałtownie wzrasta – mówi Dawid Maćkowiak z Koncesjonowanej Agencji Ochrony Mienia „OLIMPIA-KONWÓJ” Sp. z o.o. – Trzeba mieć jednak świadomość, że w okresie przedświątecznym żadna firma ochroniarska nie zamontuje nam alarmu „od ręki”. Co prawda położenie instalacji alarmowej „na kablu” to 2-3 dni, instalacji bezprzewodowej od 2 do 3 godzin. Ta druga jednak jest droższa od tradycyjnej. Poza tym posiada słabsze parametry – dodaje Maćkowiak. W okresie świąteczno-noworocznym pracownicy ochrony bardzo często interweniują w sklepach spożywczych, monopolowych, na stacjach benzynowych. Okradane są również domy w budowie. To jest jednak specyfika zimy a nie świąt. Łupem złodziei padają części instalacji elektrycznych, grzewczych, materiały budowlane, okna, a nawet toalety przenośne tzw. „Toi Toi-e”.


Deweloperzy zadbają o nasze bezpieczeństwo

O bezpieczeństwie warto już pomyśleć na etapie budowy domu. Zaoszczędzimy czas i pieniądze. Zyskamy też na estetyce budynku. Instalacje alarmowe najlepiej bowiem położyć przed tynkami, tak by kable nie szpeciły ścian czy sufitów. Doskonale wiedzą również o tym deweloperzy, którzy dbają o to, by ich klienci czuli się w swoich domach komfortowo. Dlatego swoje osiedla ogradzają, wyposażają także w dodatkowe zabezpieczenia antywłamaniowe. Przykładem dobrze strzeżonego budynku jest Pelikan, inwestycja Nickel Development na os. Piastowskim. – Ogrodzony i monitorowany teren oraz recepcja sprawiają, że mieszkańcy apartamentów mogą czuć się bezpiecznie. Stróż i recepcja to inna forma kontroli budynku, która ogranicza dostęp niepożądanych gości na teren posesji. Koszty za tego rodzaju usługi wliczone są w miesięczne opłaty czynszowe – mówi Agnieszka Węgrowska, kierownik marketingu i PR Nickel Development.

Życzliwy sąsiad, który zajrzy do mieszkania w czasie naszej obecności to dziś niewystarczający sposób na to, by ustrzec się złodziei. Z takiej formy pomocy warto jednak korzystać dodatkowo. Opróżnienie skrzynki pocztowej czy też posprzątanie wycieraczki ze stosu reklam może bowiem wiele zdziałać. Takie proste czynności stworzą bowiem pozory obecności właścicieli w domu. To działania profilaktyczne, podobnie zresztą jak naklejki agencji ochrony na drzwiach wejściowych do budynku, które odstraszają „nieproszonych gości”.


Źródło: KMP Poznań

fot. Nickel DevelopmentDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *