Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim?

Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim? Powiesić na ścianie stare narty biegowe, obok zamontować kij hokejowy, a może na drewnianej półce położyć jeszcze kask? Niezupełnie – lepiej skorzystać z rad ekspertów firmy Porta.

Skandynawia ma na szczęście jeszcze inne odcienie i barwy, w których od lat zakochują się ludzie z całego świata. Region ten kojarzy nam się z czymś naturalnym, spokojnym, miłym, przyjemnym i harmonijnym. To surowy, chłodny klimat, olbrzymie przestrzenie dzikich lasów, przepiękne, malownicze fiordy, nieskazitelnie czyste jeziora, kolorowa zorza polarna i ośnieżone szczyty górskie. Mimo że każdy ma inny gust, w stylu skandynawskim jest coś, co sprawia, że przez swój uniwersalizm moda na niego nie przemija i podbija on serca ludzi o różnych zainteresowaniach. W Polsce trafił na wyjątkowo atrakcyjny i przyjazny grunt – po latach gnieżdżenia się w małych mieszkaniach Polacy zapragnęli przestrzeni, prostoty, funkcjonalności i harmonijnej estetyki. To wszystko znaleźliśmy właśnie w stylu skandynawskim.

Kolor

Krótkie, mroźne, zimowe dni i bardzo długie noce zmotywowały Skandynawów do szukania czegoś, co uprzyjemni życie podczas depresyjnej północnej pogody. By rozjaśnić otoczenie wpadli oni na pomysł wykorzystywania głównie jasnych barw. Daje to nie tylko dodatkowe światło, ale również wzmacnia wrażenie przestronności i czystości. Do dziś głównymi kolorami stylu skandynawskiego są biel i inne naturalne jasne barwy. Chętnie wykorzystywane są więc kolory ecru, szary, jasnoniebieski, różowy czy wrzosowy. Dla wzmocnienia kontrastu przeważnie pomieszczenia urządzone w stylu skandynawskim równoważone są poprzez dodanie elementów o wyrazistych barwach, takich jak grafit, brąz, czerń, czy nawet czerwień. Taka zabawa kolorami podkreśla temperament gospodarzy mieszkania i nadaje mu indywidualnego charakteru.

Drewno

Elementem, którego nie może zabraknąć w stylu skandynawskim, jest drewno. Ten naturalny surowiec każdemu pomieszczeniu nadaje niezwykle przytulnego, ciepłego i przyjaznego charakteru. Dlatego urządzając wnętrze warto wybrać na przykład drzwi z okleiną z efektem 3D (m.in. w kolekcjach Porta LEVEL, Porta KONCEPT lub Porta FIT). Okleiny Portaperfect 3D oraz Portasynchro 3D wizualnie do złudzenia przypominają okleinę naturalną. W przypadku pokryć z grupy Portaperfect 3D dodatkowo można wyczuć strukturę drewna za pomocą dotyku, co wzmacnia wrażenie kontaktu z prawdziwym drewnem. Więcej informacji na temat oklein 3D można znaleźć na blogu Porta: http://bit.ly/WmxZ8K.

Meble i dodatki

Urządzając dom lub mieszkanie w stylu skandynawskim warto pamiętać o jego koronnej zasadzie, czyli im mniej, tym więcej. Dopełnieniem charakteru każdego wnętrza są meble oraz dodatki, których nie może zabraknąć. Jasne, drewniane meble wzmocnią efekt „lekkości” w pomieszczeniach. Jako dodatki świetnie sprawdzą się świeże kwiaty, proste świece, lustra czy też zdjęcia w minimalistycznych ramkach. Ponadto, ze stylem skandynawskim idealnie komponują się dodatki tekstylne z naturalnych tkanin (lnu, wełny, bawełny) – poduszki czy narzuty, które nadaj wnętrzu przytulnego charakteru..

Drzwi

Do stylu skandynawskiego najlepiej pasują proste, delikatne drzwi w odcieniach szarości, bieli lub beżu. Przy wyborze okleiny trzeba zwrócić szczególną uwagę, by pasowała ona do mebli i dodatków zastosowanych w mieszkaniu. Osoby, które lepiej czują się w spokojnych, harmonijnych pomieszczeniach mogą zdecydować się na przykład na wybór drzwi z kolekcji Porta KONCEPT w kolorze bielonego orzecha. Dla tych, którzy preferują kontrastujące ze sobą elementy i bardziej wyraziste rozwiązania, odpowiednią propozycją będzie ciemniejsza okleina – np. kolekcja Natura IMPRESS w kolorze ciemnego orzecha.

Oprócz jasnej, naturalnej kolorystyki drewna i doboru odpowiednich, minimalistycznych dodatków warto postawić także na przejrzysty układ elementów wyposażenia, funkcjonalność i wygodę, które stanowią podstawę stylu stworzonego przez Skandynawów i decydują o jego niezmiennej popularności.

***

Firma PORTA KMI Poland powstała w 1992 roku i jest jednym z czołowych producentów drzwi i ościeżnic przeznaczonych dla wszystkich segmentów budownictwa. Swoją działalność prowadzi poprzez sieć ponad 100 Autoryzowanych Dealerów oraz Autoryzowane punkty sprzedaży, dzięki czemu produkty firmy dostępne są na terenie całego kraju. Produkcja odbywa się w sześciu zakładach, a jej wielkość w skali miesiąca wynosi ponad 65 000 kompletów skrzydeł i ościeżnic.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *