Jest kilka stadionów na świecie, które rozpozna każdy sympatyk futbolu. Estadio Bernabeu w Madrycie to właśnie jeden z takich obiektów – dom wielkiego Realu Madryt i jedna z wizytówek hiszpańskiej metropolii.

Stadion położony jest w dzielnicy Chamartin – jego nazwa pochodzi od imienia  i nazwiska słynnego prezydenta Realu Madryt – Santiago Bernabeu. Pojemność obiektu wynosi  80 tysięcy widzów, a sam stadion był areną wielkich wydarzeń sportowych. Odbył się tu między innymi finał Ligi Mistrzów 2010 pomiędzy Bayernem Monachium i Interem Mediolan, który wygrał zespół z Italii. Trenerem włoskiej drużyny był wtedy Jose Mourinho,  teraz co tydzień zasiadający na ławce trenerskiej na Santiago Bernabeu, jako coach Realu Madryt. Kilka dni temu odbył się wielki piłkarski klasyk pomiędzy Realem i Barceloną, który Królewscy ze stolicy przegrali 1-3.

Otwarcie obiektu miało miejsce w grudniu 1947 – wtedy Real pokonał drużynę Belenenses z Portugalii 3-1. Pierwszy mecz reprezentacja Hiszpanii, która jest aktualnie Mistrzem Świata i Europy na ogromnym stadionie w Madrycie rozegrała w 1964 roku przeciwko drużynie ZSRR. Przez ponad 50 lat kibice na tym obiekcie mogli podziwiać największe gwiazdy futbolu: Puskasa, Gento, Hugo Sancheza, Raula, Fernando Hierro, Roberto Carlosa, Zidana czy teraz Cristiano Ronaldo.

Madryt to piękne miasto, które ma także wiele atrakcji turystycznych i zabytków, jak na przykład Plaza Mayor, Puerta del Sol czy imponujący Palacio Real (Pałac Królewski), który jest jednym z najpopularniejszych budynków w stolicy Hiszpanii. Warto zobaczyć także inne przykłady pięknego budownictwa, jak kościół San Isidro, katedra La Almudena, Plaza de Toros de las Ventas (arena walk byków), Palacio de Cristal  (Pałac Kryształowy) czy budynek Metrópolis.

KJ

grafika:wikipedia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *