Wiele osób planujących zamieszkać we własnym domu, staje przed dylematem: wybudować go samodzielnie czy kupić od dewelopera? Głównymi czynnikami przy podjęciu ostatecznej decyzji są własna działka, budżet i spodziewany czas realizacji inwestycji. Obie propozycje mają swoje zalety i wady.
Powszechnie uważa się, że samodzielna budowa domu jest bardziej opłacalna. Odbywa się bowiem bez pośredników, dlatego zarabiamy my, a nie deweloper. Pierwsze co musimy jednak rozważyć, to działka, na której chcemy postawić nasz wymarzony dom. Jeśli nie mamy własnej i nie jesteśmy zdecydowani na konkretną lokalizację, warto przyjrzeć się oferowanym przez inwestorów, gotowym, uzbrojonym już terenom.
Wybór projektu to kolejny ważny krok. Za gotowy zapłacimy od ok. 3000 zł, indywidualny jest dużo droższy. Na fachowcach też nie należy oszczędzać. Sprawdzona, doświadczona ekipa budowlana da nam gwarancję, że dom będzie taki, jaki sobie wymarzyliśmy. – Niektóre firmy deweloperskie, tak jak nasza, prowadzą budowę domów na działce klienta. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, jeśli chce się uniknąć rozczarowań związanych z nierzetelnymi fachowcami – mówi Paweł Grzegorczyk, specjalista ds. marketingu Przedsiębiorstwa A. Grzegorczyk, budującego osiedla domów jednorodzinnych, bliźniaczych i szeregowych w Poznaniu i okolicach.
Okazuje się czasami, że samodzielna budowa domu, wbrew pozorom, może być droższa niż jego zakup. Jeśli nie znamy się na budowie, to niewłaściwe decyzje mogą spowodować, że nasze koszty urosną do niebotycznych rozmiarów. – Niestety trzeba się liczyć z nieoczekiwanymi wydatkami, które mogą się pojawić w trakcie budowy. Opóźnienia w przyłączach, brak zamówionych materiałów, niesprzyjająca aura. Najbardziej uciążliwe są jednak wszelkie pozwolenia i „papierki”, które musieliśmy zdobyć, aby w ogóle zacząć myśleć o budowie. Skompletowanie wszystkich dokumentów trwało ponad pół roku – mówi Aleksandra Świetlak, która wraz z mężem zdecydowała się na samodzielną budowę 100-metrowego domku jednorodzinnego. – Pomimo jednak tych wszystkich komplikacji zdecydowałam się budować, bo chcę mieć świadomość i satysfakcję, że wszystko jest tak jak sobie wymarzyłam – dodaje A. Świetlak.
Przy samodzielnej budowie, warto pamiętać, że po wybraniu działki i projektu domu trzeba wystąpić do Urzędu Gminy o wydanie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. Jeśli gmina nie ma planu zagospodarowania, należy złożyć wniosek do Wydziału Architektury Urzędu Gminy o wydanie decyzji o warunkach zabudowy terenu. Następnie powinno się zwrócić do zakładu gazowego, energetycznego i wodno-kanalizacyjnego o wydanie warunków technicznych dostawy mediów. Kolejnym krokiem formalności przed budową jest plan zagospodarowania działki. Architektowi do pracy będzie potrzebna mapa geodezyjna. Po dopełnieniu tych formalności można ubiegać się o pozwolenie na budowę. Co prawda Ministerstwo Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej planuje nowelizację prawa budowlanego i uproszczenie wszystkich procedur, jednak póki co, droga urzędnicza jest długa i męcząca.
Jeśli chcemy zaoszczędzić czas i nerwy lepszym rozwiązaniem wydaje się kupno gotowego domu od dewelopera. – Klienci decydując się na zakup gotowego domu, nie muszą martwić się o pozwolenia, przyłączenia mediów, rozwiązania budowlane. Otrzymują gotowy produkt, gwarantujący wysoką jakość – mówi Paweł Grzegorczyk.
Mankamentem przy kupnie gotowego domu może być jednak lokalizacja ograniczona do inwestycji deweloperskich. Z reguły można wybrać spośród kilku projektów, a klienci mogą wnieść drobne poprawki we wnętrzu, zlecić likwidację ścianek działowych, czy zmianę sposobu ogrzewania. Czasem można także negocjować z deweloperem wybór elewacji. Są też firmy deweloperskie, które oferują same działki. – Jeśli nie chcemy mieszkać na osiedlu identycznych domków, idealnym sposobem wydaje się zakup działki od dewelopera i zlecenie mu wybudowania domu według projektu klienta. Takie rozwiązanie jest korzystne także ze względu na niższy VAT na zakup nieruchomości z działką, niż samej działki – dodaje P. Grzegorczyk.
Największą zaletą zakupu nieruchomości od dewelopera jest jednak gwarancja ceny i minimum biurokratycznych formalności. Koszt zakupu nie musi być także dużo wyższy od samodzielnej budowy, ponieważ firmy deweloperskie mają tańsze materiały budowlane i pracowników na cały etat.
Gdy posiadamy działkę budowlaną, rozsądnym rozwiązaniem wydaje się samodzielna budowa domu, z koniecznością jednak zatrudnienia sprawdzonej firmy budowlanej. Klienci poszukujący domu jednorodzinnego, bez upatrzonej z góry konkretnej lokalizacji, mogą przyjrzeć się ofertom inwestycji deweloperskich.