Czym się kierować przy wyborze fachowców do remontu?

Na rynku remontowo-budowlanym ciągle brakuje fachowców. Czasami znalezienie hydraulika lub elektryka do drobnej naprawy graniczy z cudem. Taki stan rzeczy stworzył niszę, w którą wchodzi wiele osób nieposiadających odpowiednich kwalifikacji, ludzi podejmujących się remontów nierzadko niemalże bez doświadczenia. Istnieje jednak kilka wskazówek, które pomogą ze spokojem powierzyć prace remontowe wynajętym ludziom.

Ekipy wielozadaniowe – firmy remontowo-budowlane

Poszukiwanie fachowców do przeprowadzenia remontu zależy oczywiście od zakresu oraz rodzajów potrzebnych prac. Czasami mogą to być prace proste, a poszukiwanie fachowca jest konieczne, gdyż właściciel domu lub mieszkania, czy biura sam nie posiada ani podstawowej wiedzy, ani odpowiednich narzędzi do wykonania tych prac, a czasami z racji posiadania funduszy po prostu chce się kimś wyręczyć. Natomiast prace z zakresu wymiany hydrauliki, elektryki, czy nakładanie gładzi lub wykładanie glazurą są pracami budowlanymi wymagającymi dużego doświadczenia i fachowych umiejętności. Nierzadko przy kompleksowym remoncie pomieszczeń mieszkalnych albo biurowych trzeba znaleźć wielu różnych fachowców, którzy wykonają właściwe dla siebie prace niezależnie od działań innych fachowców. I tu pojawia się problem, ponieważ braki w komunikacji pomiędzy takimi fachowcami będą skutkowały dużymi utrudnieniami, a nierzadko niszczeniem już wykonanych prac. Przykładowo hydraulika i elektryka muszą zostać wykonane przed położeniem gładzi i malowaniem. Brak koordynacji może spowodować wiercenia lub przekuwania w świeżo odnowionych ścianach. Rozwiązaniem optymalnym przy kompleksowych remontach jest tylko firma remontowa, która zatrudnia na etatach wszystkich niezbędnych fachowców.

 

Pracownicy na czarno – czy to się opłaca?

Słysząc o firmie remontowej, która oferuje kompleksowe usługi remontowo-budowlane inwestor najczęściej wyobraża sobie bardzo duże koszty. Często wówczas pada decyzja o zatrudnieniu fachowców „na czarno”, niewystawiających faktur, a tym samym, niżej wyceniających swoją pracę. Tylko, czy rzeczywiście wyjdzie taniej zatrudnienie kogoś, kto na swoją pracę nie daje gwarancji, a po jej wykonaniu znika i ani mu w głowie wykonanie ewentualnych poprawek. Tacy wykonawcy często również nie podają końcowej ceny usługi, ponieważ rzekomo nie wiadomo ani tego, ile czasu zajmie remont, ani tego, jaki dokładnie trzeba wykonać zakres prac. Ponadto zdarzają się naciągacze i zwykli złodzieje, którzy znikają zaraz po wzięciu zaliczki, a także ludzie pracujący bez żadnych uprawnień, co w wypadku elektryki może zakończyć się błędami instalacyjnymi wywołującymi pożar. Przy wynajmowaniu firmy remontowej negocjujemy koszt prac i z góry wiemy, ile za wszystko zapłacimy.

 

 

 

Jak wybrać dobrą ekipę remontową?

Zazwyczaj przed planowanym remontem rozpoczyna się polowanie na fachowców, przy czym polega ono najczęściej na wypytywaniu znajomych o kogoś godnego zaufania. W istocie nie jest to metoda zła, ponieważ w większości przypadków się sprawdza, ale pod warunkiem, że dotyczy bardzo podobnego zakresu prac. Czyli, u znajomego tynkarz świetnie położył gładź gipsową albo malarz odmalował mieszkanie bez wyprodukowania zacieków i pomalowania przy okazji mebli. Wówczas przy zlecaniu podobnej pracy takiemu człowiekowi można zaufać, chociaż i tutaj trzeba mieć na uwadze fakt, że z wykonawstwem może być różnie. Remonty nie są wcale do siebie podobne, gdyż różne warunki mogą panować w różnych mieszkaniach. Znajomy znajomego mógł sprawnie położyć gładź na równej ścianie, ale niekoniecznie sobie poradzi równie dobrze przy ścianie pełnej nierówności, gdzie niezbędna jest umiejętność przeprowadzenia etapu wyrównawczego przy zastosowaniu odpowiednich szpachli, nadproży, czy siatek. Ponadto fachowiec z przypadku mógł raz się popisać sprawnością, a innym razem może pracować skacowany albo zwyczajnie będzie miał gorszy dzień. Wyegzekwowanie u kogoś takiego poprawek będzie bardzo trudne.

Inaczej jest przy korzystaniu z usług legalnie działającej firmy remontowej. Tutaj mamy do czynienia z konkurencją i walką o klienta na legalnym rynku. Wykonanie zlecenia w formie fuszerki może takiej firmie zaszkodzić, a ponadto łatwo w takim wypadku domagać się wykonania poprawek. Ponadto działalność takiej firmy, sprawdzenie jej legalności również jest możliwe, a dodatkowo można sprawdzić także historię i staż działalności na rynku. Najlepsze firmy remontowo-budowlane mają dodatkowo stosowne certyfikaty i chociaż zazwyczaj są zawalone robotą, warto czasami poczekać z remontem, by skorzystać z usług firmy naprawdę wiarygodnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *