Postaw na własny dom. Co zyskujemy podejmując decyzję o budowie?

Podejmujemy decyzję o budowie domu i wszystko, co było do tej pory się zmienia. Ten wyjątkowy krok, mający na celu stworzenie lepszej przyszłości dla nas i naszych dzieci, niesie ze sobą daleko idące, jednak wyłącznie korzystne, konsekwencje. Własny dom, to nie tylko dach nad głową, to przede wszystkim spokój, poczucie …

Czytaj dalej

Dom parterowy – idealne cechy, wybór działki i zalety domu parterowego

Projekty domów parterowych mają wiele zalet w stosunku do tych z dwoma lub więcej piętrami. Na przykład pozwalają na prostszy i bardziej harmonijny wystrój z pozostałymi przestrzeniami. Podobnie, projekty domów parterowych wyróżniają się nowoczesnymi stylami z wielofunkcyjnymi pokojami dostosowanymi do aktualnych potrzeb przestrzeni. Przyjrzyjmy się kilku szczegółom dotyczącym projektowania domów parterowych. …

Czytaj dalej

Jakie zalety mają domy szkieletowe?

W Polsce nadal najpopularniejszą techniką budowania są murowane domy, ale w ostatnich latach widać coraz większą chęć stawiania na alternatywne formy budowy. Największym zainteresowaniem cieszą się domy szkieletowe, w których można mieszkać przez cały rok. Przekonaj się, jakie zalety ma to rozwiązanie.

Czytaj dalej

Budownictwo modułowe – na czym to polega i jakie ma zalety?

Budownictwo modułowe zyskuje coraz większe znaczenie. Co prawda w Polsce nie jest ono jeszcze tak popularne jak na Zachodzie, ale trend ten stopniowo się odwraca. Z szacunków firmy konsultingowej Roland Berger wynika, że do końca 2022 r. udział prefabrykowanych obiektów w polskim rynku wzrośnie o niecałe 38% [1]. Z czego …

Czytaj dalej

Czy ciepły dom musi przypominać bunkier? Ależ nie – radzą eksperci Pilkington Polska

Okna i przeszklenia są elementami służącymi przede wszystkim do wprowadzania do wnętrza domu jak największej ilości naturalnego światła podwyższającego komfort życia. Mogą one też pełnić wiele dodatkowych, bardzo ważnych funkcji. Na rynku panuje jednak ciągle wiele obaw związanych z zastosowaniem w budynkach dużych powierzchni przeziernych otwierających wnętrza na dostęp światła …

Czytaj dalej

Przygotowanie działki pod budowę domu – najważniejsze formalności

Po zakupie działki budowlanej można przystąpić do planowania wszystkich prac, dzięki którym powstanie dom. Warto wiedzieć wcześniej, jak krok po kroku wygląda przygotowywanie działki pod budowę oraz o czym pamiętać przy zlecaniu kolejnych prac. Działka budowlana wymaga wielu prac wstępnych, zanim zostanie wykonany pierwszy wykop pod fundamenty. Jej przygotowanie jest …

Czytaj dalej

Strop kanałowy – wady i zalety

Istnieje wiele rodzajów stropów. Jak się okazuje taki wybór nie pozostaje łatwy. Tym razem jednak zastanowimy się, jakie są wady i zalety stropu kanałowego. Potocznie nazywany jest płytami żerańskimi bądź właśnie stropem żerańskim. Nazwa ta pochodzi od systemu budownictwa, w którym najczęściej się je stosowało. Stropy kanałowe to nic innego …

Czytaj dalej

Dostosuj projekt domu do swoich potrzeb!

Już na etapie projektu wybieramy wielkość okien. Każde pomieszczenie powinno być odpowiednio doświetlone, ale tam gdzie to możliwe, wybierajmy okna o niewielkiej powierzchni. Szyby, sięgające do podłogi powiększają przestrzeń i pięknie się prezentują, ale ich nadmiar spowoduje uciążliwość podczas mycia. Jeśli cenimy oryginalność i chcemy, by dom rzucał się w …

Czytaj dalej

Nowoczesny dom

Coraz więcej Polaków nie wybiera tradycyjnych projektów, decydując się na nowoczesne rozwiązania. Prostota stylu i minimalizm – tak można określić jeden popularniejszych obecnie trendów w budownictwie. Ostatnie lata przyniosły sporą zmianę. Domy o tradycyjnej architekturze, z wykuszami i gankami z kolumnami, mają obecnie dużą konkurencję. Prywatni inwestorzy coraz częściej rozważają budowę …

Czytaj dalej

Wybieramy dekarza!

Budowa wymarzonego domu jest jak długa, piękna podróż. Na każdym jej etapie powinniśmy starannie dobierać kompanów – fachowców. To właśnie od nich w dużej mierze zależy komfort budowy. Aby przejść jak najbezpieczniej etap budowy dachu, w pierwszej kolejności powinniśmy rozejrzeć się za wykfalifikowanym dekarzem. Dzięki temu budowa dachu nie będzie …

Czytaj dalej

Ile kosztuje budowa domu w Polsce?

Wymarzony dom Polaków, którzy podjęli się jego budowy w latach 2012-2013, kosztował ich średnio 550 000 złotych, wliczając w to koszt działki. Najpopularniejsze były tradycyjne domy murowane z cegły ceramicznej, bez piwnic– wynika z analizy ponad 3,5 tysiąca zapytań ofertowych złożonych w serwisie Oferteo.pl oraz pogłębionych wywiadów ankietowych przeprowadzonych na grupie …

Czytaj dalej

Zamieszkać w domu w 2014 roku

Rząd wprowadził obostrzenia dotyczące odzyskiwania podatku VAT. Zmorą inwestorów jest wprowadzona ustawa, zgodnie z którą od nowego roku tylko nieliczni mogą starać się o zwrot VAT. Istnieje jednak możliwość zaoszczędzenia. Wystarczy zlecić budowę domu firmie będącej płatnikiem tego podatku, która wystawi nam potem zbiorczą fakturę z 8-procentową stawką. O zwrot …

Czytaj dalej

Budogram – dołącz do budującej społeczności

Polacy w pełni angażują się w budowę swoich domów – od wyboru projektu, przez kupno materiałów budowlanych, aż po nadzorowanie prac murarskich czy dekarskich. Tak ważna inwestycja wiąże się z ciągłym poszukiwaniem informacji na temat rozwiązań i podejmowaniem niejednokrotnie trudnych wyborów tak, by efekt końcowy był zadowalający. Dlatego firma Wienerberger …

Czytaj dalej

Budowa domu inwestycją życia

Rozpoczęcie budowy własnego domu, wybór odpowiedniego projektu czy technologii budowania to jedne z najpoważniejszych decyzji w życiu i jednocześnie spora inwestycja finansowa. Budowa 102-metrowego murowanego domu do stanu deweloperskiego kosztuje co najmniej 180 tysięcy złotych – wynika z analizy szacunkowej wyceny firm budowlanych przeprowadzonej przez Oferteo.pl, serwisu łączącego poszukujących produktów …

Czytaj dalej

Pod klucz, czyli jak?

Pod klucz, czyli jak? Budowa domu jest procesem czasochłonnym, angażującym i kosztownym. Zwykle jest to projekt rozłożony na lata. Budowa domów pod klucz to propozycja dla tych, którzy postawienie własnych czterech ścian chcą powierzyć profesjonalistom.                     Coraz więcej deweloperów poszerza swoją ofertę o rozwiązanie dla bardziej wymagających klientów. Wykończenie pod …

Czytaj dalej

Grzewcza rewolucja

Zapowiadają się radykalne zmiany w budownictwie. Siedem banków będzie udzielać kredytów z dopłatą na budowę domów pasywnych, których wymóg budowania narzuciła unijna dyrektywa. Program finansowania ma ruszyć jeszcze w pierwszym kwartale tego roku. Według badań Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, obecnie skorzystać z niego chce co czwarty inwestor. …

Czytaj dalej

Zbuduj dom tak, aby otrzymać dofinansowanie z NFOŚiGW

Planowane dopłaty do budownictwa energooszczędnego to kolejny argument zachęcający do konstruowania ekodomów. Dofinansowanie będzie jednak wypłacane dopiero po zakończeniu inwestycji, na podstawie badań potwierdzających osiągnięcie energooszczędnych parametrów. Aby uniknąć niepowodzenia w tej kwestii, warto kupić materiały u producenta, który od lat znany jest z promowania idei ekologicznych. Przed polskim budownictwem …

Czytaj dalej

Formalności przy budowie domu

Budowa domu to inwestycja, która wiąże się nie tylko z dużymi nakładami finansowymi, ale również wymaga zaangażowania, czasu oraz podjęcia wielu decyzji odnośnie wyboru ekip budowlanych, materiałów oraz zastosowanych technologii. Nie bez znaczenia są również procedury, jakie należy przeprowadzić w związku z budową. O formalnościach związanych z budową domu opowiada …

Czytaj dalej