Coraz więcej Polaków nie wybiera tradycyjnych projektów, decydując się na nowoczesne rozwiązania. Prostota stylu i minimalizm – tak można określić jeden popularniejszych obecnie trendów w budownictwie.

Ostatnie lata przyniosły sporą zmianę. Domy o tradycyjnej architekturze, z wykuszami i gankami z kolumnami, mają obecnie dużą konkurencję. Prywatni inwestorzy coraz częściej rozważają budowę domu o prostej bryle, bez przepychu oraz dworkowej swojskości. Choć mniej kojarzą się one z tradycją oraz przytulnością, dają szereg możliwości nie tylko projektowych, ale i aranżacyjnych. – Nowoczesnymi projektami domów interesują się już nie tylko miłośnicy współczesnych trendów designu i innowacyjnych rozwiązań. Zwarta technologia bryły, brak wykuszowych okien, prosty dach to również doskonałe rozwiązania ekonomiczne, dlatego coraz więcej inwestorów prywatnych decyduje się na tego typu architekturę – zaznacza René-Xavier Gérard, prezes zarządu spółki Domy Gerard, zajmującej się profesjonalną budową domów jednorodzinnych dla inwestorów prywatnych.

Diabeł tkwi w szczegółach

Na ogólny wygląd domu duży wpływ wywierają detale. Nowoczesna stylistyka staje się coraz modniejsza, a nieszablonowe rozwiązania dają możliwość projektowania z dużą dozą kreatywności. Efekt nowoczesności osiągnąć można już choćby dzięki odpowiedniej kolorystyce. Udaje się go także zaakcentować np. poprzez balkony czy tarasy o prostych kształtach. Do ich wykonania stosuje się najczęściej metal i szkło. ­– Użycie szkła w konstrukcjach, a także w elementach wykończeniowych, staje się coraz popularniejsze. Zakres zastosowania tego tworzywa jest bardzo urozmaicony, a coraz więcej inwestorów decyduje się na wykorzystanie go w konstrukcji balustrad – mówi René-Xavier Gérard ze spółki Domy Gerard. W domu nowoczesnym często występują też duże przeszklenia – w postaci okien, a także we wnętrzu. Przyszli domownicy mogą tu puścić wodze fantazji, dlatego tak często wybierane są indywidualne, a nie gotowe projekty. Z pomocą i fachową radą architekta można znaleźć rozwiązania dostosowane do potrzeb mieszkańców. Zarówno jeśli chodzi o architekturę zewnętrzną, jak i wygląd czy układ poszczególnych pomieszczeń. – Pamiętajmy również, że wybierając konkretne materiały oraz rozwiązania architektoniczne, mamy wpływ na całkowity budżet. Dzięki temu już na etapie projektowania możemy dostosować koncept domu do możliwości finansowych – podkreśla René-Xavier Gérard.

Polacy podążają za trendami z zachodu i zdają sobie sprawę, ze współczesny dom powinien zapewnić przede wszystkim wygodę i komfort oraz niski koszt utrzymania. Oszczędność energetyczną, jak również dużą funkcjonalność zapewnią proste, zwarte formy, racjonalnie rozplanowane. Dlatego nowoczesne projekty domów cieszą się ciągle rosnącym zainteresowaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *