Co to są sygnalizatory prądu i w jakim celu się je stosuje?

Praca przy urządzeniach elektrycznych wiąże się z niebezpieczeństwem. Najczęściej związane jest to z możliwością wystąpienia awarii, wypadku oraz porażenia prądem osób wykonujących prace. Niebezpieczeństwo to należy minimalizować poprzez użycie odpowiednich środków ochrony osobistej.

Chociaż w opinii wielu dywany izolacyjne, rękawice elektroizolacyjne, niepalne ubranie robocze oraz buty elektroizolacyjne uchodzą za odpowiednią ochronę, to jednak żaden z tych środków ochrony nie wykryje zwiększającego się prądu uziomowego płynącego przez słup energetyczny. Niesie to ze sobą spore niebezpieczeństwo, ponieważ jego zbyt wysoki poziom może być pierwszym sygnałem ostrzegawczym wystąpienia zagrożenia.

Zgodnie z obowiązującymi normami obowiązek ciągłego monitorowania prądu uziomowego spoczywa na kierującym zespołem pracowników. W momencie gdy zostanie wykryte niebezpieczeństwo to również on odpowiada za bezpiecznie wyprowadzenie wszystkich osób z miejsca pracy. W celu poprawienia bezpieczeństwa osób pracujących przy liniach średniego napięcia zaczęto stosować specjalne sygnalizatory upływu prądu. Są to swoistego rodzaju alarmy, które najszybciej będą w stanie zasygnalizować ryzyko awarii – mówią specjaliści z energetyka.itr.org.pl. Niektóre modele tych urządzeń posiada wewnętrzny mechanizm Kontroli Działania Urządzenia. Polega on na sprawdzaniu poprawności działania badanej sygnalizacji przepływu prądu zwarciowego i doziemnego, a także obrotów sterujących bez konieczności odłączania urządzenia od chronionego obiektu. Pozwala to na łatwiejszą i skuteczniejszą lokalizację miejsca które uległo uszkodzeniu.

Sygnalizator prądu powinien być narzędziem zaprojektowanym tak, aby w sposób jak najwygodniejszy i niezawodny ostrzegał o zagrożeniu w miejscu pracy. Zazwyczaj modele automatycznie ustawiane są na minimalny poziom prądu przy którym załączany jest głośny alarm dźwiękowy wraz z ostrzegawczą sygnalizacją świetlną. Sprzęt musi jednak posiadać możliwość do zmiany ustawień fabrycznych, co również dokładnie opisane jest w obowiązujących w Polsce normach. Kluczowym problemem w przypadku działania tego urządzenia, który de facto tyczy się większości narzędzi pracujących pod gołym niebem są zmienne, często niekorzystne warunki atmosferyczne. Wysokiej klasy sygnalizatory powinny posiadać specjalną odbudowę dzięki której przyrząd byłby odporny na pyły oraz wodę. Fachowcy z energetyka.itr.org.pl sugerują także, aby przed zakupem sygnalizatora zwrócić uwagę w jakich temperaturach urządzenie będzie funkcjonować sprawnie. Dobrej jakości narzędzie powinno dawać gwarancje bezawaryjności w przedziale od -10 do +50 stopni. Warto pamiętać, iż przyrząd ten, ze względu na elektronikę która się w nim znajduje, jest dość delikatny. Koniecznym jest więc jego odpowiednie transportowanie i przetrzymywanie. Doradza się zatem zakup odpowiedniej wzmacnianej walizki do jego przenoszenia. 

Patrząc na fakt w jaki sposób sygnalizatory prądu zwiększają bezpieczeństwo wydaje się, iż powinno ono być podstawowym elementem wyposażenia pracowników zakładu energetycznego.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *