Przygotowanie powierzchni pod naniesienie pianki poliuretanowej

Przed naniesieniem pianki poliuretanowej należy odpowiednio zabezpieczyć i przygotować powierzchnię. W przypadku poddasza, gdzie pianka poliuretanowa jest najczęściej spotykana, wiąże się to z szeregiem czynności oraz pewnych reguł, z których firmy zajmujące się izolacją poliuretanową muszą się wywiązać.

                     

Oto jak wygląda przygotowanie podłoża pod docieplanie poddaszy pianką poliuretanową:

  • Na początek należy wszystkie powierzchnie, na których ma znaleźć się pianka, dokładnie wyczyścić – poddasze powinno być wolne od wilgoci, sylikonu, olejów, pyłu i wszelkich innych nieczystości, które mogłyby przeszkadzać podczas samego procesu nanoszenia pianki oraz następnie mogłyby obniżać szczelność izolacji. Wilgoć, której nie usuniemy spowoduje spienienie pierwszej warstwy pianki, która będzie dosyć cienka i gęsta. Oczywiście taka pianka jest niskiej jakości i żywotności. Najbardziej narażone na wilgoć są elementy drewniane, betonowe i pilśniowe – te miejsca należy przed nałożeniem pianki dokładnie osuszyć.

  • Kolejny krok to sprawdzenie, czy poddasze nie zawiera nasiąkniętych elementów. Ocieplanie poddasza pianką poliuretanową można zacząć dopiero po usunięciu i wymianie nasiąkniętych belek lub innych konstrukcji poddasza.

  • Nie zapominajmy o podkładzie – to, że w chwili nakładania izolacji drewno jest wolne od wilgoci nie uchroni nas przed pojawieniem się jej w późniejszym czasie. Dlatego wszystkie drewniane i porowate elementy poddasza należy odpowiednio zabezpieczyć – w tym celu wykorzystuje się podkład, który izoluje wilgoć od poliuretanu. Co ważne, podkłady należy stosować także przy elementach metalowych i aluminiowych. Jeżeli powierzchnie metalowe nie mają specjalnej powłoki ochronnej, nie zapewniamy piance odpowiedniej przyczepności. Podkłady nanoszone przed przystąpieniem do izolowania poddasza zatrzymują także korozję.

  • Izolacje pianką należy poprzedzić osuszeniem oraz nałożeniem podkładów na elementy drewniane i metalowe. Sam podkład powinien tworzyć bardzo cienką warstwę. Co ważne, podkłady należy nanosić warstwami. Oczywiście powierzchnia, na którą nanosimy podkład również musi być osuszona. Jeżeli o to nie zadbamy, podkład, jak i naniesiona pianka zostanie odspojona od powierzchni.

Aby móc cieszyć się wszystkimi właściwościami izolacji poliuretanowej, należy odpowiednio przygotować poddasze. Bez zadbania o najmniejsze szczegóły, obniżymy szczelność izolacji i stracimy największe atuty poliuretanu. Dlatego bardzo ważne jest, aby do izolowania poddasza podchodzili profesjonaliści z doświadczeniem i umiejętnościami zarówno doboru podkładów, jak i oceny konstrukcji przed podjęciem się naniesienia izolacji.  

Zachęcamy do skorzystania z usług firmy Cels która profesjonalnie podchodzi do tematu ocieplania pianką poliuretanową: http://cels.pl/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *