Darmowa energia słoneczna, czyli jak oszczędzać dzięki solarom

W Polsce zainteresowanie kolektorami słonecznymi rośnie z roku na rok, tym bardziej, że do 2014 roku realizowany jest program dotacji na ich zakup i montaż. Solary coraz częściej stają się elementem wyposażenia nowoczesnego budownictwa jednorodzinnego. Ma to związek nie tylko z chęcią zminimalizowania wydatków na energię, ale także z rosnącą świadomością ekologiczną Polaków. Pozwalają one na czerpanie energii ze Słońca, następnie wykorzystanie jej na wspomaganie ogrzewania domu, podgrzewanie wody użytkowej czy wody w basenie. Aby jednak system działał prawidłowo i generował korzyści finansowe należy go odpowiednio dobrać i zamontować.

Dlaczego energia słoneczna?

O tym, że Słońce może stać się stałym dostawcą darmowego ciepła przekonali się wszyscy, którzy zdecydowali się zainwestować w kolektory. System nie tylko generuje oszczędności w budżecie domowym, ale również nie zatruwa środowiska, nie powoduje nadmiernego hałasu (jak np. elektrownie wiatrowe), nie ma wpływu na systemy biologiczne wód (jak np. elektrownie wodne). A działa w bardzo prosty sposób. Otóż promienie słoneczne nagrzewają nośnik energii cieplnej, a następnie ten podgrzewa wodę zebraną w specjalnym zbiorniku.

Zużywasz dużo ciepłej wody? Zamontuj solary

Jeśli myślimy o długofalowych oszczędnościach w naszym budżecie, zastanówmy się nad wyborem kolektorów, które przetwarzają promienie słoneczne w energię cieplną przeznaczoną do ogrzewania wody i pomieszczeń.

Kiedy w gospodarstwie domowym zużywa się dużo ciepłej wody, to z pewnością instalacja kolektorów będzie dobrym i ekonomicznym rozwiązaniem. Dzięki systemowi solarnemu możemy zaoszczędzić w skali roku ponad 60% energii, zużywanej na podgrzewanie wody. Natomiast latem podgrzewa on nawet do 100% ciepłej wody, zużywanej w domu. Z kolei wspomaganie ogrzewania centralnego w budynku jednorodzinnym może wygenerować oszczędności sięgające około 25% – tłumaczy Łukasz Grzywacz, Koordynator Produktu Braas Solar, marki patronującej programowi Superdekarz.

Jak połączyć solary z dachem?

Planując montaż kolektorów, przede wszystkim należy zadbać o to, by w trakcie dnia na powierzchnię urządzenia nie padał cień. Dlatego też najlepiej zamontować solary od strony południowej. Pamiętajmy również o prawidłowym połączeniu całego systemu z dachem. Istnieją dwa sposoby montażu. – Łatwiejszy i częściej stosowany jest montaż nad dachówką. Polega na zamontowaniu kolektorów na specjalnych wspornikach kilka centymetrów nad połacią dachu. Tym sposobem możemy zainstalować solary równolegle do połaci dachu, przy czym istnieje także możliwość zmiany ich kąta względem spadku dachu. Natomiast montaż w połaci dachu polega na umiejscowieniu kolektorów w linii dachówek, bezpośrednio na łatach, przez co są one całkowicie zintegrowane z płaszczyzną dachu. Tutaj z kolei kąt nachylenia, pod jakim zamontowane będą kolektory, wymuszony jest kątem spadku połaci dachowej – tłumaczy SUPERDEKARZ Grzegorz Średniawa z Charzewic.

Najlepszym rozwiązaniem jest aby kolektory montowane były przez wykwalifikowanych dekarzy. Dekarz jako fachowiec w dziedzinie dachów, zadba o to aby kolektor był poprawnie zamocowany do konstrukcji dachu, zintegrowany z dachówkami, co ma olbrzymie znaczenie w kwestii szczelności pokrycia dachowego i odporności na warunki atmosferyczne (przede wszystkim śnieg i deszcz).

Doskonałym rozwiązaniem jest montaż kolektorów w połaci – w linii dachówek. Przede wszystkim tak zamontowane solary świetnie komponują się z dachem. Zaletą jest także to, że stanowią mniejszy opór dla wiatru, a gromadzący się (ponad kolektorem) podczas zimy śnieg jest znacznie mniejszym obciążeniem dla połaci. Prace te mogą zostać wykonane przez ekipę dekarską w trakcie wykonywania dachu – kolektor zostanie profesjonalnie zainstalowany, a przy tym dach będzie szczelny i bezpieczny. Dodatkowo również zmniejszy liczbę niezbędnych wyjść na dach (koniecznych w przypadku gdy kolektor instalowany byłby w późniejszym okresie) co także zwiększa bezpieczeństwo i zmniejsza ryzyko ewentualnego uszkodzenia dachówek.

Firma Braas prowadzi szkolenia dla ekip dekarskich z zakresu instalacji kompletnych systemów solarnych, których celem jest przekazanie wiedzy w zakresie kompletnego systemu dachowego. Każde szkolenie zakończone jest wydaniem dyplomu potwierdzającego udział w szkoleniu, a lista przeszkolonych znajduje się na stronie www.braas-solar.pl.

 

Jak otrzymać dofinansowanie na kolektory?

Kolektory słoneczne to świetna inwestycja, a jak się okazuje dodatkowo można uzyskać na nią dotację. Od 2010 roku funkcjonuje program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dzięki któremu jest możliwość otrzymania dotacji (w wysokości 45%) na częściową spłatę kredytu, jaki zaciągniemy na zakup i montaż solarów. Aby uzyskać dopłatę, należy złożyć wniosek w jednym z banków, z którymi NFOŚiGW podpisał umowę o współpracy. Do wniosku należy dołączyć projekt, ofertę lub kosztorys na budowę instalacji wraz ze schematem i opisem technicznym. Do wniosku należy także dołączyć certyfikat kolektora potwierdzający jego wysoką jakość i efektywność.

Program dotacyjny będzie realizowany do 2014 roku (lub do momentu wykorzystania puli przeznaczonej na ten program, a ta ze względu na olbrzymie zainteresowania powoli się już niestety kończy), zaś dopłaty będą wypłacane do końca 2015 roku. Otrzymaną dopłatę do kredytu należy ująć w rocznym rozliczeniu podatkowym, gdyż stanowi przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

O programie SUPERDEKARZ
Program i portal www.superdekarz.pl działa od maja 2009, skupiając ponad 800 dekarzy z całej Polski. Poprzez udział w programie dekarze mogą doskonalić swoje umiejętności praktyczne, zdobywać wiedzę o nowościach technologicznych oraz śledzić na bieżąco wydarzenia w branży dekarskiej. Dekarze rywalizują w ramach programu o tytuł i statuetkę SUPERDEKARZA regionu, SUPERDEKARZA roku oraz jedno ze stu miejsc na wielkiej Gali Finałowej. Zarejestrowani na portalu dekarze najszybciej dowiadują się o nowościach rynkowych marki Braas, mogą też uczestniczyć w specjalnie dla nich przygotowanych promocjach i szkoleniach. SUPERDEKARZ, poza wymiarem zawodowym, to również forma zabawy – okazja do zdobycia wielu atrakcyjnych nagród oraz możliwość uczestniczenia w imprezach organizowanych przez firmę BRAAS.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *