Projekty domów parterowych mają wiele zalet w stosunku do tych z dwoma lub więcej piętrami. Na przykład pozwalają na prostszy i bardziej harmonijny wystrój z pozostałymi przestrzeniami. Podobnie, projekty domów parterowych wyróżniają się nowoczesnymi stylami z wielofunkcyjnymi pokojami dostosowanymi do aktualnych potrzeb przestrzeni. Przyjrzyjmy się kilku szczegółom dotyczącym projektowania domów parterowych.
Cechy idealnego projektu domu parterowego
Dzisiejsze potrzeby nie są takie same jak kilkadziesiąt lat temu, na przykład obecnie często można znaleźć projekty domów parterowych z mniejszą liczbą sypialni, ale z dodatkowymi przestrzeniami do relaksu i komfortu. Zapoznaj się z tymi pomysłami i wskazówkami dotyczącymi projektowania domu.
1. Zrób listę swoich potrzeb
Przede wszystkim projekt domu parterowego powinien odpowiadać Twoim potrzebom – nie kieruj się wymaganiami innych ludzi. Zastanów się, jakiej liczby sypialni potrzebujesz teraz i w przyszłości, jaki chcesz mieć salon, czy jesteś osobą, która lubi organizować spotkania w domu, czy wolisz się spotykać poza domem. Jeśli jesteś miłośnikiem gotowania, bardzo prawdopodobne jest, że szukasz przestronnej i funkcjonalnej kuchni. Oceń również, czy chcesz mieć małą, dodatkową łazienkę tylko dla gości, czy też jedną w swojej sypialni, czy poza nią.
2. Szkło i przeszklenia
Jednym ze sposobów na stworzenie atrakcyjnej estetyki w jednokondygnacyjnych przestrzeniach jest użycie szkła jako dzielnika. Daje to poczucie lekkości i zwiewności oraz niesamowite poczucie otwartości. Szkło służy również w celu utrzymania prywatności w niektórych pomieszczeniach, takich jak kuchnia, ale z nowoczesnym i współczesnym projektem. Jeśli chodzi o zewnętrzne ściany, istnieją różne opcje specjalnego szkła z podwójnymi szybami i szkłem antywłamaniowym, które pozwolą Ci mieć piękny widok na zewnątrz.
3. Usuń niektóre ściany i przegrody
Starsze projekty domów charakteryzowały się nadmiernymi ścianami i korytarzami. Obecnie dominują otwarte i wielofunkcyjne przestrzenie, a jeśli przestrzeń zostanie zmniejszona poprzez usunięcie niektórych ścian, zyskasz wizualną amplitudę, posiadanie małej przestrzeni nie oznacza, że musisz poświęcić jakikolwiek pokój. Istnieją różne opcje, które możesz zastosować w projekcie, takie jak połączenie salonu z jadalnią, możesz również zdecydować się na otwartą przestrzeń z kuchnią, salonem i jadalnią. Zalecamy, aby uzyskać porady od architekta, aby osiągnąć wspaniałe rozmieszczenie pomieszczeń w domu parterowym.
4. Zrób szkic swojego projektu
Coś, czego nie może zabraknąć w projektach domów parterowych, to posiadanie szkicu projektu. Możesz go wykonać odręcznie lub bezpośrednio w formie cyfrowej. Obecnie istnieją darmowe aplikacje, z których mogę korzystać każdy amator.
5. Dostęp do pomieszczeń
Jest to ważny punkt w projekcie. Zalecamy unikanie obiegów poprzecznych, czyli takich, w których ludzie przechodzą przez środek jednego pomieszczenia, aby dostać się do drugiego. W domu parterowym ideałem jest, aby pokoje były połączone z przestrzenią korytarza.
Jaka działka na dom parterowy?
Pierwszą rzeczą, którą należy ocenić jest powierzchnia całkowita działki, w wielu miastach minimalna działka to zazwyczaj około 300 lub 400 m2, od tego momentu za dużą działkę uważa się od 1000 m2, a za bardzo dużą od 2000 m2. W przypadku działek o powierzchni większej niż 2.000 m2 są to prawie zawsze działki na wsi.
Jeśli zdecydujesz się zlokalizować swój dom na działce o powierzchni 300 lub 400 m2, prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem będzie przeznaczenie 150 m2 na budowę domu parterowego, aby mieć wystarczająco dużo miejsca na zewnątrz albo do zaparkowania samochodu, albo do posiadania ogrodu lub basenu. Jeśli więc chcesz wybudować na małej działce dom o powierzchni 300 m2, będziemy musiał zapomnieć o projekcie domu parterowego i wybudować co najmniej dwa piętra.
Dostosowanie do ukształtowania terenu
Projekt domu parterowego będzie wymagał również dostosowania do ukształtowania terenu. Jego nachylenie i orientacja będą miały decydujące znaczenie podczas projektowania domu. Jeśli Twoja działka znajduje się na stromym stoku, budowa domu parterowego będzie trudniejsza i mniej wskazana, gdyż będzie to oznaczało większe ruchy ziemi i głębsze fundamenty, przez co budowa będzie droższa. Ponadto zawsze zalecamy dostosowanie się do ukształtowania terenu w jak największym stopniu, gdyż na równym terenie będzie także łatwiej zaaranżować przestrzeń na zewnątrz, a także unikniesz dużych robót ziemnych.
Dekoracyjne panele ogrodzeniowe – tu funkcjonalność spotyka się z designem
Ogólnie rzecz biorąc, jeśli zbocze nie jest zbyt strome, nie ma problemu z budową domu jednopiętrowego, ponieważ można wykonać pewne przemieszczenia ziemi, aby uzyskać wystarczająco dużą i płaską powierzchnię, na której można postawić dom. Z kolei na płaskim zupełnie terenie łatwiej jest zaprojektować dom parterowy i nie będzie trzeba podejmować dodatkowego wysiłku, aby dostosować się do działki.
Orientacja, słońce i wentylacja
Orientacja to coś, co choć nie wiąże się ze zwiększeniem budżetu, wpłynie na jakość życia w domu. W projekcie domu parterowego należy przewidzieć, które pomieszczenia chcesz umieścić w poszczególnych orientacjach i jakie będą miały ze sobą relacje.
Orientacja jest ściśle związana z nachyleniem terenu, ponieważ to ona będzie decydować o kierunku widoków i prywatności działki. Oczywiście idealnym przypadkiem jest południowy stok, gdzie widok skierowany jest w kierunku słońca.
Oprócz orientacji ważne będzie uwzględnienie wentylacji. W miarę możliwości wszystkie pomieszczenia powinny mieć wentylację poprzeczną. W ten sposób udaje się szybko i skutecznie odnowić powietrze, a także, zwłaszcza latem, usunąć ewentualne ciepło, które może gromadzić się wewnątrz.
Zalety budowy domów parterowych – dlaczego są lepsze od domów piętrowych?
Zaplanowanie i wykonanie domu parterowego niesie za sobą wiele korzyści. Faktem jest, że domy piętrowe zazwyczaj robią większe wrażenie i rzucają się na pierwszy rzut oka, ale domy parterowe mają wiele zalet.
Zmniejszenie odległości między pomieszczeniami i ułatwienie mobilności
Jedną z najważniejszych koncepcji, które należy podkreślić w odniesieniu do domów parterowych jest łatwość przemieszczania się. Odległości skracają się dzięki temu, że nie trzeba korzystać ze schodów czy wind, a to pozwala na znacznie przyjemniejsze i wygodniejsze przemieszczanie się dla osób w nich mieszkających. Nie trzeba pokonywać schodów, by położyć się do łóżka, ani schodzić po nich, by zanieść pranie, nie jest też tak uciążliwe wstawanie w środku nocy po szklankę wody w kuchni. Wszystko jest w zasięgu ręki, oszczędzając czas i wysiłek podczas poruszania się po domu.
Schody mogą być problemem
Poza wymienionymi powyżej dyskomfortami, schody mogą stanowić poważny problem dla osób o ograniczonej mobilności, czy to tymczasowo, czy przez dłuższy czas. To znaczy, że niezależnie od tego, czy ulegniemy wypadkowi i jedna z nóg zostanie unieruchomiona, czy też będziemy korzystać na przykład z wózka inwalidzkiego, schody będą stanowiły dużą trudność, którą trzeba rozwiązać za pomocą dodatkowych narzędzi i inwestycji. Co więcej, nawet jeśli takie ułatwienia jak rampy czy windy istnieją, to i tak przemieszczanie się z jednego miejsca na drugie będzie nieco kłopotliwe i czasochłonne, dlatego domy parterowe bez wątpienia zyskują pod tym względem.
Domy parterowe kosztują mniej
Oczywiście będą wyjątki, w zależności od luksusu i materiałów, które można zastosować, ale dane rynkowe i sondażowe pokazują, że budowa domu parterowego jest naturalnie tańsza niż domu z większą ilością kondygnacji. Jest kilka powodów takiego stanu rzeczy, ale najistotniejszy ma związek z czasem, jaki jest potrzebny na wykonanie prac w jednym i drugim stylu, głównie ze względu na logiczny fakt, że w przypadku domów z więcej niż jedną kondygnacją, wymagane jest pokrycie sufitu i dachu. Szacuje się, że domy parterowe mogą kosztować nawet o 10% mniej niż te o konstrukcji piętrowej.
Domy parterowe są łatwiejsze w konserwacji
Konserwacja domu to coś, na co zawsze trzeba zwracać uwagę, żeby dom zachował się w jak najlepszym stanie, niezależnie od kondygnacji czy cech charakterystycznych, dom musi być regularnie konserwowany i pielęgnowany. Czyszczenie, malowanie, wymiana starych elementów i materiałów jest absolutną koniecznością we wszystkich domach, jednak w domach parterowych jest to łatwiejsze do wykonania. Okna, drzwi i reszta elewacji są bardziej dostępne, istnieje nawet możliwość wejścia na dach, aby łatwo go sprawdzić i naprawić. Mniejsza wysokość, mniejsze ryzyko i wiele zaoszczędzonego czasu i pieniędzy, więc po raz kolejny domy parterowe są bardziej ekonomiczne.
Kiedy mniej znaczy więcej
Jest faktem, że budując dom z więcej niż jedną kondygnacją zyskasz znacznie większy, bardziej okazały dom o większej przestrzeni. Trzeba jednak zadać sobie pytanie, czy na dłuższą metę tak duży i podzielony dom będzie funkcjonalny pod kątem mieszkania, komfortu i radości z przebywania w nim. Ostatecznie najważniejsze przy projektowaniu domu jest uwzględnienie potrzeb teraźniejszych, ale także tych przyszłych, przynajmniej w najbliższej przyszłości.