Deszczowa pora roku to nie tylko egzamin dla nowo zamontowanych rynien, ale również czas, kiedy należy poświęcić im więcej uwagi. Do najczęstszych problemów z systemem rynnowym należy brak drożności oraz nieszczelność. Pamiętajmy, by jesienią szczególnie zwrócić na to uwagę.
Najważniejszym zadaniem podczas jesiennego przeglądu rynien jest usuniecie zalegających liści i gałęzi, gdyż wszelkie zatory mogą doprowadzić nie tylko do wylewania się wody poza rynnę na elewację, ale również – w najgorszym przypadku – do wnikania jej pod okap, co może doprowadzić do zniszczenia drewnianej konstrukcji dachu. Systematyczne oczyszczanie rynien z zalegających liści nie jest zadaniem wymagającym dużych nakładów pracy, a na pewno pomoże uniknąć wielu problemów.
Czyszczenie rynien trzeba przeprowadzać także wtedy, gdy założone są na nich siatki ochronne. Co prawda zatrzymują one płaskie liście, ale przepuszczają igliwie oraz drobne gałązki i nasiona. Wszelkie nieszczelności lepiej od razu niwelować, by nie doszło do zniszczenia elewacji. Drobne pęknięcia w przypadku rynien z tworzyw sztucznych można naprawić za pomocą kleju i silikonu, jeżeli natomiast mamy rynny miedziane lub cynkowo-tytanowe konieczna będzie lutownica. W przypadku tego drugiego materiału dodatkowym problemem może być rdza, więc również pod tym kątem należy przyjrzeć się orynnowaniu i dokonać niezbędnej konserwacji. Do przeglądu rynien, czyszczenia oraz sprawdzania szczelności nie trzeba zatrudniać specjalistów, właściwie wystarczy drabina i podstawowe narzędzia. Jednak naprawianie nieszczelności radziłbym powierzyć specjaliście, dzięki temu zyskamy gwarancję, że rynna zostanie uszczelniona w odpowiedni sposób, a przy okazji dekarz będzie mógł sprawdzić czy jest odpowiednio zamontowana – mówi Cezry Gozdera ze Szczecina uczestnik branżowego programu SUPERDEKARZ.
Podczas konserwacji rynny warto również pomyśleć o instalacji systemu odladzania rynien, który z roku na rok zyskuje coraz większe grono zwolenników. Bo chociaż do mroźniej zimy pozostało jeszcze sporo czasu, nie warto zwlekać ze wszelkimi pracami budowlanymi do później jesieni.
O programie SUPERDEKARZ
Program i portal www.superdekarz.pl działa od maja 2009, skupiając ponad 800 dekarzy z całej Polski. Poprzez udział w programie dekarze mogą doskonalić swoje umiejętności praktyczne, zdobywać wiedzę o nowościach technologicznych oraz śledzić na bieżąco wydarzenia w branży dekarskiej. Dekarze rywalizują w ramach programu o tytuł i statuetkę SUPERDEKARZA regionu, SUPERDEKARZA roku oraz jedno ze stu miejsc na wielkiej Gali Finałowej. Zarejestrowani na portalu dekarze najszybciej dowiadują się o nowościach rynkowych marki Braas, mogą też uczestniczyć w specjalnie dla nich przygotowanych promocjach i szkoleniach. SUPERDEKARZ, poza wymiarem zawodowym, to również forma zabawy – okazja do zdobycia wielu atrakcyjnych nagród oraz możliwość uczestniczenia w imprezach organizowanych przez firmę BRAAS.