Jednym z podstawowych zabiegów jakim możemy poddać swój własny dom aby uczynić go bardziej ekonomicznym i zarazem ekologicznym, jest ocieplenie zewnętrznych ścian budynku. Zabieg taki najlepiej wykonywać w dobrych warunkach pogodowych, najlepiej wiosną lub latem. Dobre ocieplenie domu przyniesie nam w najbliższym czasie wymierne korzyści w postaci oszczędności na ogrzewaniu. Technologia paneli styropianowych jest na tyle prosta w wykonaniu, że prawie każdy powinien sobie z nią poradzić w sposób zadowalający.


Przygotowania

Przed przystąpieniem do prac, najpierw musimy się zastanowić nad materiałami jakie będziemy stosować, ich cenami i harmonogramem prac. Technologia lekka – mokra z użyciem styropianu składa się z trzech warstw. Warstwa izolacyjna, to panele styropianowe. Warstwa wzmacniająca, to klej lub zaprawa klejowa oraz siatka wzmacniająca z włókna szklanego. Warstwa elewacyjna, zewnętrzna z tynku. Uzbrojeni w tę wiedzę powinniśmy dokonać wyboru potrzebnych materiałów. W trakcie wyboru materiałów powinniśmy kierować się nie tylko cenami ale także technicznymi właściwościami. Cena zakupu często wiąże się z niższą jakością, dodatkowymi kosztami podczas pracy itp. Tak np.,w przypadku warstwy wzmacniającej możemy zakupić zaprawę klejową albo klej Soudatherm firmy Soudal. Klej ten jest droższy ale potrzeba go 10dag na metr kwadratowy styropianu podczas gdy zwykłej zaprawy aż 4 kg. Ten klej poliuretanowy charakteryzuje się też szybkim wiązaniem. Zatem przy tym wyborze zaoszczędzimy na: transporcie i czasie wykonania. Tak więc przy zakupach starajmy się dobrze doinformować o charakterystyce materiałów i wykonajmy obliczenia, co nam się bardziej opłaci.


Wykonanie

1.Przygotowanie podłoża. Podłoże na które ma być ułożona nasza izolacja musi być suche i gładkie. Wszelkie: pyły, wykwity, lu¼ne kawałki tynku, tłuszcz są niewskazane i należy je usunąć, gdyż mogą doprowadzić do rozwarstwienia ocieplonej ściany. W razie konieczności znaczne nierówności wyrównujemy. Kiedy mamy podłoża słabe lub pylące zagruntowujemy je odpowiednią emulsją.


2.Klejenie styropianowych paneli do ściany. Przyklejanie paneli zaczynamy od dołu ściany. Pierwszy rząd paneli opieramy na listwie startowej. W ułożeniu pierwszego rzędu musimy zachować szczelinę dylatacyjną o szerokości kilku centymetrów od podłoża. Szczelina ta chroni izolację od ruchów gruntu w czasie mrozów. Szczelinę tą liczymy najczęściej od warstwy wilgocioizolacyjnej nałożonej na fundamencie.


Układając klej na panelu należy ułożyć co najmniej 3 równoległe ścieżki oraz ścieżki wokół krawędzi styropianu. Odczekać około minuty i przyłożyć oraz docisnąć panel do ściany. Następnie skorygować położenie panelu na ścianie. Kolejne rzędy paneli montujemy na zakładkę. Takie ułożenie zachowujemy również na krawędziach budynku. Istotna sprawą jest aby panele izolacyjne przylegały do siebie, wszelkie szczeliny najlepiej wypełnić pianką poliuretanowa. Pamiętajmy przy tym że szczeliny takie wypełniamy częściowo, gdyż pianka zwiększa swoją objętość. Mocowanie z pomocą kleju wzmacniamy w miejscach krawędzi dodatkowo z pomocą kołków rozprężnych. W przypadku ścian mocnych jak ceglane kołki powinny mieć długość 6 cm, w przypadku ścian z pustaków 9 cm.


3.Wykonanie warstwy wzmacniającej. Po okresie wysychania warstwy izolacyjnej na panele styropianowe nanosi się warstwę podkładową o grubości około 2mm. Bezpośrednio na świeży klej warstwy podkładowej nakłada się siatkę zbrojeniową. Siatkę układa się od góry do dołu, musi ona być zatopiona w podkładzie całkowicie bez żadnych fałd. Przy łączeniu płatów siatki stosujemy zakładki minimum 10cm. Wszelkie naroża budynku otwory okienne i drzwiowe powinny być wzmocnione.


Wykonanie warstwy elewacyjnej. Po wyschnięciu warstwy wzmacniającej nanosimy warstwę gruntująca pod tynk. Warstwa ta winna być wykonana w kolorze tynku zewnętrznego. Podkład taki schnie przez czas co najmniej 24 godzin. Po tym czasie możemy przystąpić do tynkowania. Izolacja styropianem ma te zaletę że możemy wybrać dowolny rodzaj tynku: mineralny, silikatowy lub akrylowy. Przy wyborze rodzaju tynku można polecić polimerowo – mineralny, daje on dobre efekty przy niższych kosztach od świetnego tynku akrylowego.



Marcin Kowalski – moderator serwisu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *