Sprzęt budowlany oznacza urządzenia używany do budowy czegokolwiek. Jak mały dom do wielopiętrowego budynku, czy też przykładowo budowy dróg. Aby wykonać przykładowo wielopiętrowy budynek, potrzebny jest ciężki sprzęt budowlany.
Ciężki sprzęt odnosi się do ciężkich urządzeń, pojazdów, celowo opracowanych do wykonywania funkcji budowlanych, najczęściej związanych z pracami ziemnymi. Są one również znane jako ciężkie maszyny, ciężkie ciężarówki, drogowy sprzęt budowlany, sprzęt inżynieryjny, ciężkie pojazdy. Ciężki sprzęt działa poprzez mechaniczną zaletę prostej maszyny i stosunku, który między przyłożoną siłą wejściową a wywieraną siłą jest zwielokrotniany. Niektóre urządzenia wykorzystują napędy hydrauliczne jako główne źródło napędu.
Zapraszamy na stronę – https://www.klaravik.pl/ serwis aukcyjny
specjalizujący się w sprzedaży maszyn budowlanych.
Sprzęt budowlany — zmechanizowane urządzenia, pojazdy przeznaczone do wykonywania prac budowlanych, ziemnych, konstrukcyjnych. Pewne maszyny budowlane wykonują po kolei serię operacji, aby uzyskać ostateczny cel.
W zależności od funkcji maszyny budowlane można podzielić na następujące grupy podstawowe: kopanie, wiercenie, maszyny wykończeniowe, maszyny do pracy z betonem i maszyny do wykonywania prac przygotowawczych, ziemnych, transportu.
Prace przygotowawcze obejmują poluzowanie gleby i oczyszczenie obszaru z zarośli, drzew i skał. Te prace są często wykonywane przez maszyny budowlane montowane na podwoziach gąsienicowych, takich jak zrywaki, wycinarki do krzewów, które zwykle mają wymienne, zamontowane wyposażenie odpowiednie do rodzaju wykonywanej pracy.
W pracach ziemnych rodzaj stosowanej maszyny zależy od rodzaju obrabianej gleby i rodzaju pracy. Do używanych maszyn należą ładowarki, koparki wielonaczyniowe, koparki do wykopów, ładowarki jednoosiowe i maszyny wydobywcze.
Maszyny do kopania i maszyny do wykonywania prac przygotowawczych są wykorzystywane w budownictwie drogowym. Wyspecjalizowane maszyny drogowe są wykorzystywane do przygotowania powierzchni i nawierzchni dróg, lotnisk.
Główne tendencje w modernizowaniu maszyn budowlanych obejmują zwiększenie stosunku mocy do masy i nośności poszczególnych maszyn, opracowanie nowych rodzajów wymiennych części, tworzenia mniejszych maszyn, wprowadzanie elektronarzędzi z różnorodnymi wymiennymi załącznikami i projektowanie maszyn w oparciu o jednostkowe modułowe podzespoły i części. Ostatni trend rozwija uniwersalne maszyny budowlane z zestawami wymiennych urządzeń o podniesionej niezawodności i dłuższej żywotności.