Mieszkanie dla Młodych to propozycja rządu, która ma zastąpić dotychczas obowiązujący program Rodzina na Swoim. Zgodnie z danymi Eurostat w Polsce 2,5 miliona osób w wieku od 25 do 34 lat mieszka z rodzicami. To właśnie ta grupa będzie beneficjentem nowego programu.

Obecnie koszty związane z programem Rodzina na Swoim wynoszą 500 mln zł rocznie. Właśnie ze względu na tak duże obciążenie budżetu państwa, Rodzina na Swoim zostanie wygaszona z dniem 31 grudnia tego roku. Rząd przygotował propozycję nowego projektu, który ma wesprzeć młode osoby planujące zakup pierwszego mieszkania.

Wygaszany program
W ramach istniejącego od 2007 roku programu Rodzina na Swoim o preferencyjny kredyt mogą starać się małżeństwa, osoby samotnie wychowujące dzieci oraz single. Rząd dopłaca do odsetek takiego kredytu przez maksymalnie osiem lat. Warunkiem jest brak własnej nieruchomości oraz wiek kredytobiorcy, którego górna granica wynosi 35 lat. Metraż domu jednorodzinnego na który zaciągnięto kredyt, nie może przekraczać 140 mkw. Powierzchnia mieszkania nabywanego przez małżeństwo lub osobę samotnie wychowującą dziecko nie może przekraczać 75 mkw., zaś lokal kupowany przez singla może mieć maksymalnie 50 mkw. Rola programu na rynku mieszkaniowym jest zróżnicowana ze względu na odmienne poziomy limitów cenowych w poszczególnych województwach i miastach wojewódzkich. W niewielu miejscach ma on realny wpływ na ostateczny kształt cen. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest brak skorelowania limitów z realnym poziomem cen mieszkań w danej lokalizacji. Są one ustalane w relacji do wskaźników przeliczeniowych kosztu odtworzenia 1 mkw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych ogłaszanych przez właściwego wojewodę. Jak wynika z danych Open Finance z czerwca 2012 r., od początku istnienia programu Rodzina na Swoim, z dopłat skorzystało ponad 151 tys. osób. Zaciągnęły one kredyty na łączną kwotę 27,7 mld zł.

Nowy projekt
Rząd w ramach programu Mieszkanie dla Młodych, chce dopłacać młodym rodzinom i singlom co najmniej 10 proc. wartości kredytu na mieszkanie do 75 mkw. W przeciwieństwie do programu Rodzina na Swoim, nowy projekt obejmuje tylko rynek pierwotny. Nie przewiduje dopłat do domów wolnostojących i tych budowanych samodzielnie. – Dotychczas klienci decydujący się na kredyt w „Rodzinie na Swoim” przez następne 8 lat odczuwali mniejsze obciążenie finansowe – w dużych miastach rata kredytu wynosiła mniej niż koszt najmu lokalu. Teraz beneficjenci otrzymają całą pomoc w momencie zakupu mieszkania, co w praktyce oznacza, że od początku będą musieli wpisać wyższe rachunki w domowy budżet. – mówi Karolina Narojczyk, dyrektor handlowy JW Construction w Poznaniu. Dofinansowaniem będą objęte mieszkania według wskaźnika 1,0 wartości metra odtworzeniowego w danym województwie, ustalanego dwa razy do roku przez każdego wojewodę na podstawie przeciętnego kosztu budowy 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, określonego przez Urząd Statystyczny, powiększonego o wartość robót wykończeniowych. – W związku z tym, że program Mieszkanie dla Młodych będzie zawężony tylko do nieruchomości z rynku pierwotnego, powinien przyczynić się do rozwoju budownictwa mieszkaniowego. Powodzenie programu w dużej mierze zależy jednak od wysokości wskaźników, ustalanych przez danego wojewodę. – mówi Magdalena Czuryńska, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu spółki Twoje M. Z programu będą mogły skorzystać osoby, które nie ukończyły 35 lat. Na Mieszkaniu dla Młodych najwięcej zyskają rodziny z dziećmi – w przypadku rodzin bezdzietnych i singli dopłata będzie wynosić 10 procent wartości kredytu.  – Mieszkanie dla młodych zawiera w sobie pierwiastek prorodzinny, którego brakowało kończącemu się programowi Rodzina na Swoim. Wysokość dofinansowania kredytu będzie zależna od liczby potomstwa. Dla rodziny z jednym dzieckiem dopłata wyniesie 15 procent.  20 procent dostaną te rodziny, którym w ciągu pięciu lat urodzi się kolejny potomek. – mówi Mariusz Urbanek, dyrektor ds. handlowych z Immo Invest. Według szacunków resortu z programu może skorzystać rocznie nawet 36 tys. rodzin. – Mieszkanie dla Młodych znajduje się dopiero w fazie projektu i ma wejść w życie najwcześniej w połowie 2013 roku. Spodziewam się więc, że do czasu wdrożenia tego programu, rynek mieszkaniowy zatrzyma się w martwym punkcie. Osoby, które nie skorzystały z dofinansowania w ramach Rodziny na Swoim, wstrzymają się z zakupem mieszkania do czasu, aż pojawi się nowy program – mówi Tomasz Palacz dyrektor ds. marketingu w firmie Kalbud Deweloper.

Według zapowiedzi ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Sławomira Nowaka, program Mieszkanie dla Młodych może wejść w życie najwcześniej od połowy 2013 roku, najpóźniej zaś w 2014 roku. Początkowo program będzie kosztował 600-700 mln zł rocznie, a docelowo 1 mld. Ma on być sfinansowany z likwidacji zwrotu podatku VAT za remonty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *