Szukając mieszkań na rynku pierwotnym możemy spotkać się z różnymi określeniami stanu, w jakim dane lokum jest oddawane klientowi. Stan developerski jest jednym z nich. Co właściwie oznacza ten termin i czego możemy się spodziewać po takim mieszkaniu?

Stan developerski – co to takiego?

Mieszkanie w stanie developerskim to, najprościej rzecz ujmując, mieszkanie w stanie surowym. Decydując się na zakup takiego mieszkania musimy być świadomi tego, że nie nadaje się ono do zamieszkania od razu – w pierwszej kolejności będziemy musieli poświęcić czas i środki na jego wykończenie oraz doprowadzenie do stanu używalności. Standardowo przyjmuje się, że mieszkanie w stanie developerskim posiada gotowe do pomalowania ściany, sufit, drzwi, okna wraz z parapetami oraz podłączenia do instalacji elektrycznej i mediów (woda, gaz). Cała reszta, a więc podłogi, ceramika łazienkowa, oświetlenie oraz wykończenie ścian zależy już tylko od nas. Warto wiedzieć jednak, że różni developerzy różnie definiują termin stanu developerskiego, co oznacza, że „surowe” mieszkanie u jednego developera może znacząco różnić się od stanu surowego u innego developera. Różnice te często są spowodowane wewnętrznymi standardami developera, ceną mieszkania, a czasem nawet jego lokalizacją w budynku (mieszkanie z pierwszego piętra może diametralnie różnić się od tego na piątym). Dlatego przed kupnem mieszkania w stanie developerskim powinniśmy uważnie przeczytać umowę, w której developer ma obowiązek spisać szczegóły dotyczące wykończenia mieszkania oddanego do użytku.


Stan developerski czy pod klucz – co wybrać?

W przeciwieństwie do mieszkań „pod klucz”, czyli w pełni wykończonych, do mieszkania w stanie developerskim nie będziemy mogli się wprowadzić zaraz po uzyskaniu kluczy. Takie rozwiązanie ma jednak swoje plusy. Po pierwsze – mieszkania w stanie developerskim są tańsze. Jest to szczególnie istotny czynnik jeśli planujemy zaciągnąć kredyt mieszkaniowy. Po drugie – możemy wykończyć mieszkanie zgodnie z własnymi upodobaniami. Ciągnie to za sobą oczywiście pewne koszty i wymaga czasu, lecz warto poczynić tę inwestycję by mieć pewność, że będziemy czuć się komfortowo w mieszkaniu.

Wysokiej jakości mieszkania znajdziemy w ofercie firmy developerskiej DOMBUD z Katowic, która już od 60 lat realizuje projekty mieszkaniowe na terenie województwa mazowieckiego, małopolskiego i śląskiego. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *